[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ‌استان فارس: فرهنگ ایثار و شهادت تاریخ سازی شود، روزنامه شیراز نوین

به همت دانشگاه آزاد اسلامی ‌شیراز، افتتاحیه دوره آموزشی «توان‌افزایی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس» در حال برگزاری است. «محمدرضا قائدی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ‌استان فارس در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی «توان‌افزایی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس» که با حضور جمعی از پیشکسوتان و اساتید دفاع مقدس به مدت دو روز به همت اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس و دانشگاه آزاد اسلامی ‌فارس در حال برگزاری است، اظهار داشت: مردم، مسئولان و نخبگان باید فرهنگ ایثار و شهادت را به صورتی علمی ‌و کاربردی برای همگان تبیین کنند تا به این صورت شاهد‌ترویج این فرهنگ باشیم و بهترین بستر برای تبیین دفاع مقدس نیز در همین دانشگاه‌ها و توسط اساتید متخصص این حیطه است.
اهمیت پردازش فرهنگ دفاع مقدس
قائدی خاطرنشان کرد: در زمینه دفاع مقدس حق مطلب گفته نشده و خیلی مسائل مغفول مانده و تدریس این دو واحد درسی در دانشگاه توسط اساتید و پیشکسوتان این حوزه می‌تواند زمینه معرفی بهتر این حماسه ایثار را به همگان به ویژه جوانان  و دانشجویان فراهم کند.رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ‌استان فارس با اشاره به فیلم تک تیرانداز آمریکایی گفت: آمریکا با استفاده از هنر و ‌هالیوود قصد قهرمان‌سازی کاذب از سربازان متجاوز و خیانتکار خود را دارد و از سرباز تک تیراندازی که تعداد زیادی زن و کودک عراقی را کشته قهرمان می‌سازند و برایش بزرگداشت می‌گیرند و تلاش می‌کنند ضدارزش‌های خود را ارزش جلوه بدهند اما ما در معرفی دفاع مقدس که دفع تجاوز دشمن بود و نماد حق بودیم خوب عمل نکرده‌ایم.قائدی گفت: مردم، مسئولان و نخبگان باید فرهنگ ایثار و شهادت را به صورتی علمی ‌برای همگان تبیین کنند تا به این صورت شاهد‌ ترویج این فرهنگ باشیم و بهترین بستر برای تبیین دفاع مقدس نیز در همین دانشگاه‌ها است. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ‌استان فارس در پایان ضمن قدردانی از همکاری اداره حفظ آثار دفاع مقدس استان فارس با دانشگاه آزاد اسلامی ‌جهت برپایی این کارگاه دو روزه ابراز امیدواری کرد این کارگاه فتح بابی برای تدریس کاربردی و عالمانه‌تر سایر معارف معنوی در دانشگاه‌ها شود.
ضرورت تعمیق مفاهیم دفاع‌ مقدس
در ادامه این مراسم، مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس فارس تأکید گفت: اساتید حوزه تدریس دفاع مقدس برای تعمیق مفاهیم جدید دفاع‌ مقدس، باید از ابزارهای جدید نیز بهره ببرند زیرا نسل امروز بسیار پیچیده شده است. سردار سرتیپ دوم پاسدار «سعیدکوشکی جهرمی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی «توان‌افزایی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس» که با حضور جمعی از پیشکسوتان و اساتید دفاع مقدس به مدت دو روز به همت اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی ‌فارس برگزار می‌شود، اظهار داشت: اساتید حوزه تدریس دفاع مقدس برای تعمیق مفاهیم جدید دفاع‌ مقدس باید از ابزارهای جدید نیز بهره ببرند زیرا نسل امروز بسیار پیچیده شده است. سردار کوشکی افزود: ما با پدیده‌ای آسمانی به نام دفاع مقدس مواجه هستیم و انتقال مفاهیم آسمانی دفاع مقدس همچون ایثار و معنویت با اسباب و ابزارهای زمینی توسط ما انسان‌های زمینی کار سختی است و ماهیت تدریس آن نیز باید متفاوت با دروس دیگر حوزه‌ها باشد زیرا ما نمی‌توانیم به راحتی حالات، روحیات و عمق دفاع مقدس و آنچه بر رزمندگان ما و بر دل و جان آن‌ها گذشت را منتقل کنیم. این پیشکسوت دفاع مقدس افزود: از سال 87 که اولین دوره درس دفاع مقدس را احمد چسوداگر برای ما در تهران برگزار کرد به ما آموزش داده شد که چگونه این مفاهیم و گنجینه با ارزش و بی‌بدیل که یادگار ایثارگران و رزمندگان است را منتقل کنیم. وی خاطرنشان کرد: شهدا با جان خود 200 سال ذلت گذشته را به عزت تبدیل و سایه آن را حذف کردند و گنجینه‌ای تولید کردند که اگر آن را درک کنیم  تا 200 سال آینده برای ما گنجینه و ذخیره ایجاد خواهد کرد. این یادگار دوران دفاع مقدس در پایان گفت: شهدای ما کار را به جایی رساندند که جمهوری اسلامی ‌امروز در منطقه‌ ناامن خاورمیانه لنگرگاه آرامش و ساحل امن غرب آسیا شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی