[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

ویژگی‌های یک سخنران ماهر، روزنامه شیراز نوین

سخنرانی حالت رسمی‌تری نسبت به گفت‌وگو دارد و ارتباط کمتری بین مخاطبان و سخنران وجود دارد و معمولاً هدف سازمانی و کلیِ مهمی ‌برای سخنرانی در نظرگرفته شده است. علاوه بر فن بیان، یک سخنران بایستی به توانایی‌های برنامه‌ریزی، دسته‌بندی مطالب و ارائه مؤثر آن‌ها مسلط باشد. در ادامه به چند ویژگی که شما را به یک سخنران ماهر تبدیل می‌کند، اشاره می‌شود:
۱. شمرده صحبت کنید
با هر صدا و سرعتی که صحبت می‌کنید، «وضوح» کلید موفقیت‌تان است. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی ‌می‌تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا وضوح کلام‌تان را بیشتر کنید، کم کردن سرعت است. افراد وقتی نگران هستند یا درباره آنچه می‌گویند ‌تردید دارند، تمایل دارند سریع صحبت کنند. شمرده صحبت کردن نه تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می‌شود مطمئن و آرام به نظر برسید. فردی که گوشش با شماست، باید بتواند آن را یادداشت کند. برای تمرین سرعت گفتار، رشته بلندی از اعداد را بخوانید و حین انجام این کار آن‌ها را در هوا یادداشت کنید. این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگ مناسب عالی است و این گونه می‌توانید نفوذ کلام داشته باشید.
۲. با اعتماد به نفس صحبت کنید
نداشتن اعتماد به نفس به همه چیز لطمه می‌زند، مخصوصاً به صدای‌تان! احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتماد به نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می‌خواهید با کاراته بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی‌تردید باعث می‌شود به جای بلوک‌ها دست‌های شما بشکنند.
۳. به چیزی که می‌گویید اعتقاد داشته باشید
نکته قبل در مورد اعتماد به نفس موقع صحبت کردن بود و این نکته درمورد ارتباطی است که شما با موضوعی که درمورد آن صحبت می‌کنید برقرار کرده‌اید: باید خودتان چیزی که می‌گویید را باور داشته باشید. وقتی با اشتیاق صحبت می‌کنید، مردم تفاوت را حس می‌کنند. شاید این نکته، بسیار لطیف و کمی ‌نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن‌تان طنین انداز شود، صدای‌تان قابل باورتر و متقاعدکننده‌تر به نظرخواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان است.
۴. خودپرستی را کنار بگذارید
برای تقویت این مورد می‌توانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند. می‌توانید از هم جواری با آن‌ها درس‌های زیادی یاد بگیرید که از روش‌های دیگر، آموختن این درس‌ها امکان پذیر نیست و مهارت‌تان را ارتقا دهید. در کلاس‌ها و کارگاه‌هایی شرکت کنید که از افرادی تشکیل شده است که در حرفه‌شان از شما بهتر هستند. به تجربیات‌شان گوش کنید، ممکن است سخت باشد اما قطعاً به بهتر شدن‌تان کمک می‌کند.
۵. با صدای‌تان با ملایمت رفتار کنید
برخلاف یک نوازنده گیتار، پیانو یا طبل؛ هنگام سخنرانی، ابزار کار شما بدن‌تان است. ببینید چطور نوازنده‌های حرفه‌ای از آلات موسیقی‌شان نگهداری می‌کنند. باوسواس آن را تمیز، از آن محافظت، قطعات شکسته‌اش را تعمیر و در جای خوب و راحتی از آن نگه‌داری می‌کنند. شما چطور با ابزار کارتان رفتار می‌کنید؟ برای نگه‌داری، مراقبت و حفاظت از طراوتش چه کارهایی انجام می‌دهید؟ 
برای حفاظت از صدای‌تان این نکات را رعایت کنید: نفس عمیق بکشید و با استفاده از الگوهای تنفسیِ تنفس عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی، تنفس صحیح داشته باشید. وقتی اضطراب و استرس دارید یا وحشت‌زده هستید شاید کمی ‌سخت باشد یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس‌های آرام، عمق صدای‌تان را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند مطمئن‌تر به نظربرسید. حتماً با فواید نوشیدن آب آشنا هستید. زیاد آب بنوشید. سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدای‌تان کمک بسیاری می‌کند. اگر در طول روز قهوه، نوشابه یا نوشیدنی‌های دیگر بنوشید، ممکن است تارهای صوتی‌تان، رطوبت لازم برای تولید بهترین صدای ممکن را نداشته باشند. تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی داشته باشند، چون با سرعت زیادی می‌لرزند. تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه می‌لرزند، این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ بار در ثانیه است. با هر وعده غذایی، آب بنوشید. یک بطری کوچک آب را پر کنید و مرتب از آن کم کم بنوشید. شاید این مقدار آب زیاد به نظر برسد، اما باید بدانید اغلب مردم کمتر از حد مورد نیازشان آب می‌نوشند. از فریاد زدن پرهیز کنید. قطعاً این کار برای تارهای صوتی‌تان خوب نیست. فریادزدن می‌تواند باعث کشیده شدن آن‌ها شود و به آسیب به تارهای صوتی منجر شود. حداقل هفت ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به نظرخواهدرسید. همچنین خستگی برای صدای‌تان مضر است. زمزمه نیز نکنید، این کار برای صدای‌تان مشکل ایجاد می‌کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی‌تان می‌شود.
۶. حواس‌تان به وضع نشستن یا ایستادن‌تان باشد
طرز نشستن یا ایستادن هم می‌تواند سخنرانی شما را تحت تأثیر قرار بدهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می‌دهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی‌ تکان دادن سر هم می‌تواند مفید باشد. اگر چانه‌تان را بالا ببرید و سرتان را کمی‌کج کنید، می‌توانید طنین صدای‌تان را کم کنید و در نتیجه صدای‌تان شفاف‌تر به گوش برسد. اگر شانه‌های‌تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه صدای خود را از دست می‌دهید.
۷. مراقب زیر و بَم صدای‌تان باشید
کنترل لحن و قدرت صدا به شما اعتماد به نفس خواهد داد. مثلاً استفاده از شیب صحیحِ صدای‌تان را با گفتن «آها» پیدا کنید (همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست می‌گویید). اوج صدای‌تان در هنگام صحبت کردن باید با «آ» هم خوانی داشته باشد.
۸.خودتان را آماده کنید
شاید باورتان نشود اما یک قهرمان دویِ سرعت المپیک، قبل از اینکه سعی کند رکورد دنیا را جابه‌جا کند، حداقل ۳ ساعت را صرف گرم کردن تمام اعضای بدنش می‌کند. داشتن آمادگی یک ضرورت است. برای تقویت قدرت بیان‌تان هرروز صبح را با گرم کردن صدای‌تان شروع کنید. عضلات صورت‌تان را بکشید. برنامه‌های‌تان را به‌ترتیب اجرا کنید. یکی از تمرین‌هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی می‌توانید انجام دهید ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آن‌هاست. ماهیچه‌های گردن‌تان را شل کنید. تمرین‌های تنفسی‌تان را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدای‌تان صرف نمی‌کنید، هرروز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدای‌تان اختصاص دهید. این تکنیک برای صدای‌تان به طور شگفت انگیزی خوب و برای سلامتی‌تان مفید است. اگر هنوز فکر می‌کنید این‌ترفند احمقانه است، توجه داشته باشید «سلین دیون» که سال‌ها در زمینه خوانندگی تجربه دارد و در کارش بسیار موفق است هنوز هم، هر روز صبح را با این تمرین‌های پایه‌ای آغاز می‌کند.
۹. بداهه گویی را شروع کنید
در موسیقی، به تواناییِ خواندن یک برگه موسیقی (که تا به حال آن را ندیده‌اید) و نواختن آن به وسیله آلت موسیقی، «بداهه نوازی» می‌گویند. برای سخنرانی‌های طولانی یا پروژه‌های بزرگ مثل صداگذاریِ کتاب‌های صوتی یا ویدیوهای آموزشی، ممکن است وقت‌تان برای چندین بار روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شود، بدون اینکه نیازی به این کار باشد. به جای آن می‌توانید تمرین کنید هنگامی‌که برای بار اول متنی را می‌خوانید، آن را خوب بیان کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان و چشم‌های‌تان هماهنگ شوند، اما این مهارت به خوبی با گام بعدی که از آن صحبت خواهیم کرد در ارتباط است.
۱۰.تمرین کنید
برای تقویت قدرت بیان باید تمرین کنید. با اینکه دیگران بارها و بارها اهمیت تمرین کردن را برای نتیجه دادن کارها توضیح داده‌اند، ما هم در مورد آن صحبت می‌کنیم. بهترین هنرمندان دوبله می‌توانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به دست آوردن این مهارت، سال‌ها زمان لازم است. تمرین باعث از بین بردن نواقص می‌شود و صداپیشه‌ها از این راه به موفقیت می‌رسند. خیلی زود روی غلتک می‌افتید و خواندن و گفتارتان به هم پیوسته و بدون اشتباه می‌شود. به این‌ترتیب در وقت‌تان صرفه جویی، در کارتان پیشرفت و از مهارت‌تان سود کسب می‌کنید و قدرت نفوذ کلام‌تان را بالا می‌برید.
۱۱.آرام باشید
شاید این آخرین نکته باشد، اما مهم‌ترین مسئله است. چرا؟ چون اگر تازه کار هستید، هریک از سخنرانی‌ها یا آزمون‌ها می‌تواند برای‌تان به آخرین‌شان هم تبدیل شود. پس همه چیز به این چنددقیقه یا حتی چندثانیه بستگی دارد و این موضوع می‌تواند شما را نگران کند. عمیق نفس بکشید و لبخندی بزنید که می‌توانید صدایش را از طریق بلندگو بشنوید! به توانایی‌های خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می‌افتد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کرده‌اید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی