[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

مربی قدیمی ‌فوتبال شیراز : رئیس جدید فوتبال کشور روی فوتبـال پایه تمرکز کند، روزنامه شیراز نوین

مربی پیشین تیم ملی جوانان امیدوار است رئیس جدید فدراسیون فوتبال، رشد و توسعه فوتبال پایه را در اولویت کار خود قرار دهد.
اصغر اکبری که به تازگی هدایت تیم شاهین کازرون در لیگ دسته سوم فوتبال کشور را به عهده گرفته، درباره وضعیت این تیم به ایسنا گفت: شاهین سال گذشته قهرمان لیگ برتر فوتبال استان فارس شده و دو تن از شاگردان سابق خودم، مدیریت آن را به عهده دارند. اخیراً تست گیری از بازیکنان کازرونی را برگزار کردیم که نزدیک به 400 بازیکن در آن شرکت کردند و 14 بازیکن را انتخاب کردیم. در مرحله بعد تست گیری از بازیکنان شهرهای اطراف مانند نورآباد، فراشبند و خشت را انجام می‌دهیم و سپس چند جلسه را هم به بچه‌های شیراز اختصاص می‌دهیم.
وی درباره کیفیت فنی بازیکنان گفت: این بازیکنانی که من دیدم، همه عاشق فوتبال هستند و از فیزیک بدنی مناسبی هم برخوردارند، اما متأسفانه کار چندانی روی آن‌ها انجام نشده، یعنی بازیکنانی که به سن 35 سال رسیده‌اند، تازه توانسته‌اند خود را به سطح فنی مطلوبی برسانند. خب این فایده ندارد و ما مجبوریم تیم را جوان‌تر کنیم که این مسئله زمان‌بر است. 
بازیکن و مربی پیشین تیم مرصاد شیراز در ادامه به مسائل مالی اشاره کرد و گفت: من به مدیران تیم گفتم که اگر قرار است همه هزینه‌ها را از جیب خودتان پرداخت کنید، من نیستم و بهتر است شما هم تیم‌داری نکنید. باید از بدنه کازرون و از مسئولان این شهر کمک بخواهید. این بچه‌ها با بیش از 300 میلیون تومان هزینه، تیم را به اینجا رسانده‌اند. الان اگر بخواهند امتیاز تیم را واگذار کنند، می‌توانند یک میلیارد تومان دریافت کنند اما عشقشان چیز دیگریست. باید به آن‌ها کمک شود. روزی که این تیم در کازرون بازی دارد، پنج هزار نفر به استادیوم می‌آیند. خب این پتانسیل خیلی خوبی است برای جذب مردم به ورزشگاه‌ها، در حالی که حتی شیراز هم این ظرفیت را ندارد.
اکبری در خصوص علت افول فوتبال پایه در ایران اظهار داشت: در گذشته وضعیت خیلی خوب بود، چون مدیرعامل‌ها فوتبالی بودند و کارشان را بلد بودند. پول کمتر اما عشق به کار، بیشتر بود. فوتبال یک زمانی مال بچه‌های فقیر بود. آن‌ها از لحاظ آناتومی ‌بدن هم جان سخت‌تر بودند نسبت به بچه‌های امروزی که وضعیت مالی بهتری هم دارند. قبلاً بچه‌های زجرکشیده‌ای داشتیم که برای معیشت خود باید صبح بنایی می‌کردند و عصر سر تمرین می‌آمدند. نه باشگاه بدن‌سازی می‌رفتند و نه امکاناتی داشتند، اما چون عشق واقعی به فوتبال داشتند، بار فنی‌شان هم بالا بود. 
مربی سابق تیم ملی جوانان خاطره جالبی را از زمان مربیگری‌اش در تیم مرصاد نقل می‌کند و می‌گوید: بچه‌های مرصاد همه آدم‌های عاشق فوتبال بودند که خودشان تیم را از صفر درست کردند. زمانی که در شیراز زمینی برای تمرین به ما نمی‌دادند، می‌رفتیم مهارلو چمن‌ها را می‌کندیم و می‌آوردیم در زمین ارم فرش می‌کردیم. صبح زمین را می‌ساختند و عصر روی آن تمرین می‌کردند! همان تیم نزدیک بود به لیگ برتر هم برسد که عده‌ای تنگ نظر، نگذاشتند. تیمی‌که هر سال نزدیک به 10 بازیکن به تیم‌های برق و فجرشهیدسپاسی می‌داد، نابود شد و در ادامه برق  و فجر هم به همان سرنوشت دچار شدند.
مربی تیم قشقایی که در سال 95 آن پیروزی بزرگ برابر پرسپولیس در جام حذفی را رقم زد، در خصوص وضعیت تیم ملی هم صحبت‌های جالبی را مطرح کرده و می‌گوید: کارلوس کی روش زمانی که به ایران آمد، بدعت خوبی را بنا کرد و آن هم مقابله با بازیکن‌سالاری بود. 
درست است که ایشان از لحاظ فنی، خیلی به تیم‌های پایه ما توجه و کمک نکرد اما همین که نگذاشت بازیکن سالاری در تیم رواج پیدا کند، حرکت ارزشمندی بود. هم برانکو و هم کی روش، نمرات قابل قبولی گرفتند اما در ادامه، فدراسیون به سراغ شخصی رفت که هیچ کارنامه‌ای نداشت. آوردن ویلموتس اشتباه بزرگی بود که نزدیک بود منجر به حذف از مرحله اول مقدماتی جام جهانی شود.
وی افزود: در ادامه فدراسیون فوتبال تصمیم خوبی گرفت و از میان مربیان داخلی و خارجی، گزینه‌ای را انتخاب کرد که در مقطع کوتاه، بازدهی بالایی داشت. اسکوچیچ خیلی خوب اوضاع را مدیریت کرد و چیزی هم که در زمین می‌دیدیم، یکدلی بچه‌ها و توان فنی بالای آن‌ها بود. از نظرروانی تأثیر خیلی خوبی روی تیم گذاشت و در نهایت تمام بازی‌ها را مقتدرانه بردیم و صعود کردیم. مسائلی هم که در چندماه اخیر اتفاق افتاد، برمی‌گردد به مدیریت غلط. 
اکبری در این باره توضیح داد: رئیس ورزش یا رئیس فدراسیون نباید به تنهایی برای یک مربی تصمیم بگیرند. یک گروه کارشناسی فنی باید بیایند و بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. متأسفانه شاهد اتفاقات بدتری هم بودیم و آن هم تصمیم گیری بازیکنان برای انتخاب کادر فنی بود. آقای اسکوچیچ خیلی خوب نتیجه گرفته بود و اگر حمایت می‌شد، هر دو طرف سود می‌کردند اما خیلی احساسی عمل شد و امیدوارم در چندماه مانده به جام جهانی، دوباره شاهد حمایت لازم از ایشان باشیم.
وی همچنین به انتقاد از نحوه انتخاب سرمربی در تیم استقلال پرداخت و گفت: درست است که فقط یک بازی گذشته و قضاوت زود است اما به نظر من آقای «ساپینتو» بیشتر به یک شومن شبیه است تا مربی! شما به سرمربی سپاهان که هموطن آقای ساپینتو است نگاه کنید که با چه آرامشی از کنار زمین تیمش را هدایت می‌کند و از نظر فنی هم عملکرد قابل قبولی دارد. استقلال در زمان استراماچونی از نظر فنی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرد و پس از آن فرهاد مجیدی هم خوب توانست با استفاده از دستیارخوبی مثل آقای پین، تیمش را به قهرمانی برساند اما در ادامه مدیریت استقلال می‌توانست از بین گزینه‌های داخلی شخصی را انتخاب کند که بتواند تیم را خوب بچرخاند که متأسفانه این اتفاق رخ نداد و فکر می‌کنم گزینه خوبی برای کادر فنی استقلال، انتخاب نشد.
اصغر اکبری ضمن ابراز امیدواری برای انتخاب بهترین گزینه در انتخابات فدراسیون فوتبال، گفت: وضعیت فوتبال ما خیلی آشفته است و خدا کند هر کسی انتخاب می‌شود، اولین دغدغه‌اش فوتبال پایه باشد. زمانی این فوتبال سر و سامان پیدا می‌کند که وضعیت فوتبال پایه خوب شود. مطمئناً اگر در رده‌های پایه خوب کار شود، آینده تیم بزرگ‌سالان هم تأمین و تضمین می‌شود،کاری که کشورهای شرق آسیا انجام داده و نتیجه گرفته‌اند، اما ما با استعدادهایی به مراتب بیشتر و بهتر از آن‌ها، درجا زده و فرصت‌ها را از دست داده‌ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی