[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

محمد شریفی : برای تیم داری در مسابقات کشوری نیاز به کمک داریم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
کاراته یکی از محبوب‌ترین رشته‌های رزمی ‌در ایران و به خصوص استان فارس محسوب می‌شود. حتی المپیکی نبودن هم باعث نشده که مخاطبان این رشته ورزشی کم شود.
در استان فارس، دو شهر شیراز و مرودشت در زمینه کاراته سرآمد هستند و پس از این دو شهر، باید به اقلید اشاره کرد.
محمد شریفی یکی از مربیان خوب کاراته است که سال‌ها در شهرستان اقلید فعالیت دارد. وی می‌گوید: از سال 1380 وارد کاراته شدم و مربی درجه 2 کشوری هستم. همچنین داور رسمی‌کاراته هستم و ریاست هیئت کاراته شهرستان اقلید را به عهده دارم، ضمن اینکه مسئول کمیته امور شهرستان‌های استان فارس نیز هستم. 
وی درباره وضعیت کاراته این شهرستان گفت: به لطف خدا وضعیت کاراته اقلید چه از لحاظ کمی ‌و چه کیفی، مطلوب است. چه از نظر تعداد هنرجو و چه از نظر سطح فنی و قهرمان پروری، وضعیت خوبی داریم. در آخرین درجه بندی هم که هیئت کاراته استان فارس انجام داد، بعد از شیراز و مرودشت در رتبه سوم استان قرار گرفتیم. سال گذشته 700 بیمه شده ورزشی در رشته کاراته داشتیم و قهرمان‌های خیلی خوبی هم داریم.
این مربی کاراته درباره کاراته‌کاهای شاخص اقلیدی گفت: در سال 98 در لیگ‌های کشوری بازیکنان زیادی داشتیم. ازجمله آقای علیرضا کریمی، آقای محسن پذیرا، آقای شادمهر یوسفی که سالیان سال بازیکن تیم دشت ارژن در سوپرلیگ کشوری بوده است. همچنین امسال سه بازیکن رنکینگ 5 در کاراته وان کشوری داشتیم که همگی این‌ها شاگردهای خودم هستند. آقایان خدادادی و ابوالفضل شاکری هم دیگر شاگردانم بوده‌اند که در لیگ یک کشور حضور داشته‌اند.
وی درباره عناوین خود در کاراته گفت: در سال 81 یعنی یک سال پس از اینکه کاراته را شروع کردم، در مسابقات شمال فارس به میزبانی شهر آباده مقام سوم را کسب کردم. تا سال 92 به صورت حرفه‌ای به عنوان بازیکن در کاراته فعالیت داشتم و  از سال 89 تا 92 بازیکن تیم منتخب استان بودم. در سال 91 به عنوان بازیکن تیم جندی شاپور در سوپر لیگ کشوری در وزن منفی 75 کیلوگرم بازی کردم و در همین سال به اردوی تیم ملی هم دعوت شدم، ضمن اینکه در سال 89 مقام سوم مسابقات بین‌المللی کاراته که در جزیره قشم برگزار می‌شد را کسب کردم. در عرصه مربیگری اما موفقیت‌های بیشتری کسب کردم و الان 16 سال است که مربی شهرستان سِدِه از توابع اقلید هستم.
شریفی در پاسخ به این سؤال که با وجود پتانسیل‌های زیاد، چرا اقلید تیمی ‌در مسابقات مختلف ندارد، گفت: به چیزی اشاره کردید که می‌خواستم درباره‌اش توضیح بدهم. ببینید کاراته شهرستان اقلید و بالاخص بخش سِدِه که مدیریتش بر عهده خودم است، الان در بخش آقایان و بانوان، مربیان خوبی را تربیت کرده و حدود 10 مربی فعال را به شهرستان اقلید تحویل داده است. اما اینکه نتوانسته‌ایم در لیگ‌های کشوری شرکت کنیم، دلیل اولش این است که نتوانسته‌ایم در جذب اسپانسر موفق عمل کنیم. ما برای اینکه تیمی ‌در لیگ کشوری داشته باشیم، باید در یک سال حداقل 200 تا 300 میلیون تومان هزینه کنیم. این جوان‌ها در هر مسابقه‌ای هم که شرکت می‌کنند، از جیب خودشان هزینه می‌کنند، این یعنی آن انگیزه درونی وجود دارد اما باید انگیزه بیرونی هم به وجود بیاید.وی گفت: توقع داریم که اداره ورزش شهرستان اقلید و همچنین هیئت کاراته استان فارس، بیشتر از ما حمایت کنند تا بتوانیم در لیگ‌های کشوری به صورت مستقل حضور داشته باشیم. اگر توجه بیشتری از لحاظ مالی نسبت به کاراته اقلید صورت پذیرد، می‌توانیم قهرمان‌های زیادی را بسازیم و از آن مهمتر، جوان‌های سالم و پهلوان را تحویل جامعه دهیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی