[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

اشتغال منجر به ترک جرم است ، روزنامه شیراز نوین

معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور با بیان اینکه استان فارس از استان‌های برتر کشور در حوزه پرداخت دستمزد و اعزام زندانی به کار در خارج از زندان‌هاست، گفت: ۲هزار و ۴۰۰ زندانی این استان در کارگاه‌های خارج از زندان مشغول به کار هستند.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، جبار باقری در بازدید از زندان‌های شیراز و کارگاه‌های اشتغال زندانیان اظهار کرد: یکی از اولویت‌های مهم و موردتوجه سازمان زندان‌ها و بنیاد تعاون در سطح کلان، حمایت از توسعه اشتغال و حرفه آموزی مولد در زندان‌ها در راستای حمایت از خانواده زندانیان است و استان فارس در حوزه ایجاد اشتغال، قدم‌های خوبی برداشته است.
وی افزود: در استان فارس، ۲هزار و ۴۰۰ نفر زندانی در خارج از چهاردیواری زندان‌های استان در کارخانجات متعدد فعالیت دارند، کار می‌کنند و حقوق دریافت می‌کنند و زندانیانی که در بیرون از زندان مشغول هستند، از مزایای آن هم بهره مند هستند و می‌توانند از خانواده‌هایشان سرکشی داشته باشند.
وی اضافه کرد: یکی از محوری‌ترین رویکردهای سیاست‌های بالادستی نظام و برنامه ششم توسعه قوه قضائیه، کاهش آمار جمعیت کیفری به طرق مختلف است و بهترین روش در حال حاضر، ایجاد بستر اشتغال برای زندانیان است که هم در بیرون کار می‌کنند و با زحمت و تلاش خودشان، مبلغی عایدشان می‌شود و هم می‌توانند از خانواده‌هایشان سرکشی کنند تا آسیبی متوجه آنان نشود.
معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور اظهار داشت: در کل کشور ۱۰هزار نفر زندانی در ۳۱ استان در کارخانجات مشغول به کار هستند و استان فارس رویکردی بسیار خوب و قوی در این زمینه داشته است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن حدود ۴۲۰ زندانی استان فارس هم در درون چهاردیواری زندان حقوق بگیر هستند که با همت اداره کل زندان‌ها و همکاری بنیاد تعاون، از طریق کارآفرینان داخل زندان مشغول به کار شده اند.
باقری افزود: در بازدید از زندان‌های شیراز شاهد بودیم که در هر مکانی از زندان که محیط خالی وجود داشته، با رویکرد اشتغال‌زایی، زمینه اشتغال نشسته نیز برای زندانیان فراهم شده است و امکانات و مواد موردنیاز در اختیار آنان قرار گرفته است.
وی یادآور شد: رویکرد بنیاد تعاون، بازاریابی و ایجاد اشتغال برای تولیدات و محصولاتی است که بازارپسند باشند و زندانیان نیز محصولات سفارشی را تولید می‌کنند. 
وی ادامه داد: شاه‌کلید توفیق در استان فارس نیز، درک متقابل از فلسفه وجودی کار در زندان‌ها و بنیاد تعاون است که رسالت هر یک در اساسنامه تعریف شده و ایجاد اشتغال، کسب درآمد و کمک به خانواده زندانی از مهم‌ترین وظایف بنیاد تعاون است.
معاون بنیاد تعاون کشور تأکید کرد: در بازدید از زندان مرکزی، کانون اصلاح و تربیت، اردوگاه حرفه آموزی و کاردانی و کارگاه‌های اشتغال زندان باز و اندرزگاه نسوان، شاهد بودم که همه به دنبال ایجاد بستری برای اصلاح و تربیت زندانی‌ها و کسب درآمد برای خانواده‌های آنان هستند و یکی از ابزارها، ایجاد اشتغال است که با توسعه فعالیت‌های عمرانی با محوریت اشتغال در این استان دنبال می‌شود.
مدیرکل زندان‌های فارس نیز اشتغال را یکی از مؤثرترین مؤلفه‌های اصلاح و تربیت زندانیان عنوان کرد و گفت: فقدان مهارت و حرفه مناسب و به تبع آن نداشتن شغل مناسب و مشکلات اقتصادی و فقر از عوامل مؤثر در ورود افراد به زندان است که با ایجاد کارگاه‌های اشتغال در زندان‌ها می‌توانیم زمینه بازپروری و بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه را فراهم کنیم.
اسحاق ابراهیمی افزود: زمانی که فرد با هیچ فنی آشنا نباشد و مهارت نداشته باشد، به سمت ناهنجاری‌های اجتماعی سوق داده می‌شود. اگر ما در زندان‌ها زمینه آموزش حرفه آموزی و ایجاد اشتغال را برای زندانیان فراهم نکنیم، در اجرای رسالت سازمانی خود موفق نخواهیم بود؛ بنابراین اولویت ما در زندان‌ها علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی، ایجاد اشتغال مولد نیز می‌باشد.
بنا بر این گزارش، معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور در سفر به استان فارس، از کارگاه‌های اشتغال زندان مرکزی شیراز، اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز، زندان باز و اندرزگاه نسوان زندان مرکزی 
بازدید کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی