[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

چگونه یک سخنرانی موفق انجام دهیم؟، روزنامه شیراز نوین

1- تعامل با مخاطب را فراموش کنید: به غیر از سؤالاتی که در پایان سخنرانی پرسیده می‌شود، تعامل با مخاطب باید بسیار محدود باشد. خطر ‌این کار‌ این است که شاید مخاطب بی‌حوصله شود و ممکن است حتی فکر کند در یک سیرک حضور دارد نه یک سخنرانی. به یاد داشته باشید، شغل شما صحبت کردن است و آن‌ها می‌خواهند یاد بگیرند و هم‌زمان با سخنرانی یا صحبت کردن شما سرگرم شوند.
2- شما مثل یک بازیگر در صحنه هستید: یک بازیگر درخشان در صحنه یا فیلم را دیده‌اید؟ او با شور و شوق زیاد و تعهد اجرا خواهد کرد و کاملاً فردی متقاعدکننده خواهد بود. صحبت‌های عمومی ‌هم خیلی با بازیگری تفاوت ندارد. شما صحنه را در دست می‌گیرید و مخاطبان انتظار دارند ارزش پول یا وقتی که برای سخنرانی‌تان پرداخت کرده‌اند، به آن‌ها بازگردد. سعی کنید بدون رودربایستی و از ته دل صحبت کنید و از حرکت دستان و چهره برای تقویت گیرایی کلام استفاده کنید که البته ‌این موضوع که به آن زبان بدن می‌گویند نیاز به تمرین زیاد دارد.
3- سخنرانی را کوتاه کنید: وینستون چرچیل سیاستمدار معروف انگلیسی که یکی از معروف‌ترین سخنوران عصر خویش بوده معتقد است که «یک سخنرانی خوب باید مانند دامن زنانه باشد؛ به‌اندازه کافی بلند برای پوشش موضوع و به‌اندازه کافی کوتاه برای ‌ایجاد علاقه!». به آخرین باری که یک سخنرانی طولانی را شنیدید فکر کنید، مطمئناً متوجه شده‌اید که سخنرانی فاقد ساختار بود.مشخص نبود که سخنران سعی در دستیابی به چه چیزی دارد. سخنرانی خسته کننده بود. زمان از دست سخنران در رفت. تماس چشمی ‌نداشت. سخنران از ‌ایده‌ها و آمارهای دیگران استفاده کرد. سعی کنید از ‌این اشتباهات وحشتناک اجتناب کنید. دقت کنید که تحقیقات علمی ‌ثابت کرده‌اند، حداکثر زمانی که مخاطب می‌تواند با تمرکز کامل به حرف‌های یک سخنران یا دوست گوش کند، حدود 8 تا 16 دقیقه است!
4- چگونه سخنرانی را آغاز کنید. معرفی و تشکر را فراموش کنید و با استفاده از یک یا چند مورد زیر، مستقیماً به موضوع بپردازید و توجه مخاطبان را جلب کنید: یک سؤال برای‌ایجاد علاقه بپرسید. مثلاً اگر قرار هست راجع به فن بیان سخنرانی کنید، با ‌این سؤال شروع کنید: «آیا می‌دانید که 93درصد پیام‌هایی که به مخاطب ارسال می‌کنید از طریق زبان بدن است و فقط 7درصد آن از طریق چیزهایی که می‌گویید منتقل می‌شود؟»یک مثال کوتاه بزنید که نشان دهنده مشکل، اهداف و نتایج باشد. مثلاً اگر راجع به مشکلات مسکن قرار است سخنرانی ارائه کنید، بگویید «در ‌این اسلاید، روزنامه‌ای به تصویر کشیده شده است که در تاریخ 5 مهر1390 تیتر اول خود را به زاغه نشینی اختصاص داده است»اگر آن را با شوخی بیان کنید بهتر است. چیزی که مخاطب را وادار به خنده کند، باعث می‌شود حرف‌های شما را بیشتر بپذیرد. از نقل قول یک شخص معروف استفاده کنید. به آن‌ها بگویید هدف شما چیست. بگویید: «در پایان سخنرانی من، شما درک بهتری از فلان موضوع دارید.» یا «امیدوارم بتوانید پنج مورد از اقدامات را برای مقابله با آن موضوع انتخاب کنید».
5-  شما نقص‌های خود را می‌شناسید و برای بهبود آن‌ها کار کرده‌اید. مثلاً هنگامی‌که تمرین می‌کردید متوجه شدید که از «اوم» یا «ا» استفاده می‌کنید. استفاده بیش از حد از آن‌ها ناخوشایند است. تمرین کنید تا ‌این کار را به حداقل برسانید. اگر از دوران مدرسه به یاد دارید که معلم‌تان گفته با صدای تندوتیز صحبت می‌کنید، تمرین تنفس کنید و همچنین جملات را به بخش‌های قابل کنترل‌تر تقسیم کنید. اگر خجالتی هستید تماس چشمی ‌یک چالش است، تمرین کنید به دنبال یک چهره دلسوز یا آشنا در مخاطبان بگردید. در طول سخنرانی باید تماس چشمی ‌منظمی ‌با تمام شرکت‌کنندگان برقرار کنید و افرادی که پشت سرتان هستند را فراموش نکنید.
6- استفاده از «من» را فراموش کنید. بسیاری از سخنرانان در مورد خودشان، تجارب‌شان، موفقیت‌ها و شاید شکست‌های‌شان صحبت می‌کنند. تنها مشکل ‌این است که اگر «شما» را ذکر نکنید و به طور مستقیم با مخاطبان صحبت و آن‌ها را درگیر کنید، شاید توجه مخاطبان را از دست بدهید. به جای تعریف حکایت شخصی طولانی و خسته کننده، سؤالی بپرسید که در آن از «شما» استفاده شده باشد. مثلاً «شما با فلان موضوع چگونه برخورد می‌کنید؟»
7- سخنرانی را غرق در آمار نکنید.فکر وسوسه کننده ‌این است که مردم را با داده‌ها و ارقام تحت تأثیر قرار دهید. بعضی از سخنرانان زمان زیادی را صرف تهیه نمودارها، آمار و اسلایدهای پاورپوینت می‌کنند. از پاورپوینت با متن‌های طولانی استفاده نکنید. مخاطبان قادر به دریافت ‌این حجم از اطلاعات نیستند.
نکات مهم دیگر: اولویت مخاطب را بیابید و روی آن تمرکز کنید. از اسلاید یا تکنولوژی در سخنرانی استفاده کنید. حین سخنرانی مخاطبان را به انجام کاری تشویق کنید. به مخاطبان کمک کنید به راه جدیدی فکر کنند. توضیحاتی که می‌خواهید ارائه دهید را به ذهن بسپارید. برای سخنرانی آن‌قدر تمرین کنید تا خسته شوید. در حین سخنرانی با روحیه و با انرژی باشید. بدن و صدای خود را برای سخنرانی آماده کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی