[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

نگذارید والیبال فارس نابود شود، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
نزدیک به ۱۳ ماه است که هیئت والیبال با سرپرست اداره می‌شود، در حالی که حکم سرپرست موقت فقط ۳ماه بوده و هنوز این هیئت رئیس ندارد. میثم خضری نوبندگانی در تاریخ 29 تیرماه 1400 با حکم محمدرضا داورزنی(رئیس فدراسیون) برای مدت سه ماه به عنوان سرپرست انتخاب شده. در انتهای این حکم آمده است: «مقتضی است ظرف این مدت اقدامات لازم جهت برگزاری مجمع انتخاباتی هیئت، صورت پذیرد.»اتفاقاتی که با گذشت یک سال و یک ماه، هنوز رخ نداده است.
بخشی از پیشکسوتان و فعالان والیبال فارس نسبت به شرایط این رشته محبوب در این استان گلایه دارند و بیانیه‌ای را به منظور انتشار در روزنامه شیرازنوین ارسال کرده‌اند که در ادامه می‌خوانید:
متأسفانه والیبال فارس به جولانگاه کسانی تبدیل شده که بیرون از گود نشسته و برایش تصمیم می‌گیرند. اجازه نمی‌دهند که خود پیشکسوتان، مربیان و بازیکنان برایش تصمیم بگیرند و کسانی را به ورزش تحمیل می‌کنند که چه بسا در روستا یا شهر خود تا به حال ورزش نکرده‌اند!
ورزش از ریل اصلی آن که کشف استعدادها و پرورش نوجوانان و جوانان می‌باشد خارج شده است و افرادی برای آینده خود جهت جمع‌آوری آرا  مهره‌چینی می‌کنند. مسلماً در این بین، ورزش آسیب می‌بیند.
با توجه به آیین‌نامه و اساسنامه هیئت‌ها، سرپرست بیشتر از یک دوره چهار ماهه نمی‌تواند با این عنوان فعالیت کند اما الآن نزدیک به سیزده ماه است که هیئت والیبال استان فارس به صورت سرپرستی اداره می‌شود. متأسفانه فدراسیون هم پاسخگو نیست و اراده برگزاری مجمع را  ندارد. نمی‌دانیم پشت پرده این قضایا چه می‌گذرد.
مقام معظم رهبری می‌فرمایند اگر دینداری در مسئولیتی قرار بگیرد که در آن مسئولیت تخصص و تجربه نداشته باشد، در دینداری او شک کنید.
نمی‌دانیم در آیین‌نامه و اساسنامه هیئت والیبال استان فارس قوانین چگونه تدوین شده‌اند، اما همین بس که سرپرست هیئت می‌بایست جهت رشد و اعتلای این رشته ورزشی مفرح، همه گیر و جهانی که در حوزه‌های مختلف قهرمانی، حرفه‌ای، همگانی و تربیتی تأثیرگذار است و به منظور استعدادیابی، پرورش و رشد نخبه‌های‌ والیبال طرح و برنامه‌های مختلفی را ارائه داده و البته اجرا نماید.
والیبال در استان فارس، اگر مخاطبش بیشتر از رشته فوتبال نباشد، کمتر هم نیست! خدمتگزاری در این رشته نیاز به  این دارد که هر روز و هر ساعت و هر دقیقه دغدغه والیبال داشته باشیم، نه اینکه این وقت گران بها را در جهت معکوسِ رشد و توسعه والیبال، صرف تخریب آدم‌ها کنیم.
آیا راهروها و دفاتر ادارات دولتی محفل برنامه‌ریزی و تدوین راهبردهای رشد والیبال است یا تلاش برای تخریب پیشکسوتان که سرمایه هر رشته ورزشی هستند؟
گیریم که در مقطعی کوتاه موفق هم شدید، اما بی‌شک در دراز مدت، این والیبال است که ضرر خواهد کرد. این زیان جبران ناپذیر خواهد بود و جامعه والیبال استان را نشانه خواهد گرفت، اتفاقی که گریبان یک نسل با استعداد والیبال اعم از مربی، ورزشکار، داور، باشگاه و خانواده‌هایشان را خواهد گرفت و آن‌ها را به زوال ورزشی خواهد کشید.
نسلی که ده‌ها والیبالیست مطرح خود را در خارج از استان فارس و در باشگاه‌های غیر بومی ‌آواره کرده است و هیچ آرامش خیالی چه از نظر ذهنی و چه از نظر مالی، برای آن‌ها به ارمغان نیاورده است.
ما خطاب به دوستان حاضر در هیئت والیبال، متذکر می‌شویم که کمی ‌به جوانان، مربیان، داوران، پیشکسوتان و اهالی ساعی و پرتلاش این استان توجه کنید. وقت خود را برای به خاطر سپردن، رشد و تقویت و برنامه‌ریزی جامعه والیبال صرف کنید نه حذف آن‌ها!
آیا می‌دانید بیش از 38 والیبالیست استان در شهرهای مختلف کشور و تنها به جرم علاقه به این رشته، از خانه و کاشانه خود دور شده‌اند؟ به این دلیل که شما نمی‌خواهید و نمی‌توانید  از ظرفیت‌های استان برای توسعه ورزش حرفه‌ای سود ببرید!
زمانی که می‌خواستید به والیبال تحمیل شوید، شعار شما این بود که «والیبال برای همه، حتی در دورترین نقاط استان». اما حالا پس از سیزده ماه که از نظر قانونی و آیین نامه‌ای، از موعد قانونی سرپرستی شما گذشته، حتی نام شهرستان‌های استان فارس را هم نمی‌دانید، چه برسد به اینکه حتی رؤسای شهرستان‌ها را دیده باشید و از فعالیت والیبال آن مناطق بازدید کرده باشید. اما این را بدانید که والیبال همیشه زنده است و زنده می‌ماند، چرا که خدمتگزاران و زحمتکشان این رشته ماندگار هستند و شما رفتنی!
همچنین رئیس پیشین هیئت والیبال فارس که یکی از منتقدین جدی شرایط موجود است، در این باره می‌گوید: مدتی است که واليبال فارس در سكوتی دهشتناک فرو رفته است، سكوتی كه قطعاً دوست داران اين ورزش، پیش از این در اين استان با آن مواجه نبوده‌اند.
نعمت‌الله گودرزی افزود: آنچه علاقه‌مندان به واليبال به ياد دارند، برگزاری منظم مسابقات در رده‌های سنی مختلف و حضور در میادین كشوری  بوده است، درحالی كه در يک سال اخير، بزرگ‌سالان واليبال فارس در مسابقات دسته اول و ليگ برتر حضور پیدا نکرده و به نوعی به دست فراموشی سپرده شده‌اند. 
دبیر سابق هیئت والیبال استان فارس ادامه داد: باعث تأسف است که دوستان با شعار حضور در ميادین كشوری و آوردن اسپانسر، سكان كار را به دست گرفتند اما دريغ از همان ابراز وجود اندک بازيكنان واليبال فارس، حتی در ليگ دسته دوم كشور!  در شرایطی که  امروز به اندازه بيش از يک تيم از بازيكنان فارس در استان‌های ديگر توپ می‌زنند!
پیشکسوت والیبال فارس اظهار داشت: چرايی وضع موجود  را چه كسی بايد پاسخ دهد؟ مديريت واليبال فارس در مقابل جامعه توپ و تور چه جوابی دارد؟ سكانداران ورزش استان چرا در مقابل گلايه‌ها سكوت كرده‌اند؟ مگر نه اينكه نمايندگان واليبال استان كه در مجمع هيئت حضور دارند؟ پس چرا اقدام درستی در این زمینه انجام نمی‌شود؟
گودرزی با تأکید بر این نکته که اینکه چه كسی رئيس هيئت باشد و يا چه كسانی در كادر هیئت باشند اصلاً اهميت ندارد، افزود: آنچه برای جامعه واليبال اهميت دارد، عملکرد مناسب، فعال كردن ميدان رقابت و توجه به شهرستان‌هاست كه متأسفانه به دست فراموشی سپرده شده‌اند.
وی گفت: واليبال فارس كه قرار بود «برای همه» باشد، متأسفانه از همان شهرستان‌هايی كه فعال بودند نيز گرفته شده است. مسابقات بزرگ‌سالان كه اوج رقابت و گرمابخش هر رشته ورزشی در یک استان است، متأسفانه به‌طور کامل به فراموشی سپرده شده است. سال‌ها این رقابت‌ها بدون وقفه در استان برگزار می‌شد اما سال گذشته این اتفاق نیفتاد و اگر روال کار به همین ترتیب باشد، امسال نیز شاهد برگزاری این رقابت‌ها نخواهیم بود. هرچند با برخوردهايی كه با زحمتكشان توپ و تور فارس در اين مدت شده، امروز اگر هم بخواهند ليگی را برگزار کنند، دیگر نه داوری مانده و نه مربی‌ها دست و دلشان به كار می‌رود. چه كسی بايد جوابگوی این شرايط اسفبار واليبال فارس باشد؟
توضیح: بدیهی است که صحبت‌های مطرح شده، موضع روزنامه شیرازنوین نبوده و فرصت پاسخگویی از سوی مسئولان هیئت والیبال استان جهت انتشار در این نشریه فراهم خواهد بود.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی