[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

هزینه‌کرد درآمد معادن در مبدأ ، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به ظرفیت‌های معادن و صنایع معدنی گفت: بخشی از درآمد معادن باید بر اساس قانون، صرف آبادانی، پیشرفت و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در مناطقی که معادن در آنجا مستقر هستند، شود. این هزینه کرد برای جبران آلودگی‌های زیست محیطی است.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، محمود رضایی کوچی با بیان اینکه فارس در حوزه معدن، میزان ذخایر و صنایع معدنی و میزان اشتغال این بخش استان اول کشور است، افزود: معادن مختلف بسته به شرایط، دارای آسیب‌ها عواقب زیست محیطی متفاوتی هستند که برای جبران این آسیب‌ها باید بخشی از درآمدشان را به همان منطقه اختصاص دهند.
وی ادامه داد: تخصیص این سهم در قانون پیش بینی شده که تاکنون نیز بخش‌هایی از این درآمد تخصیص یافته است.
او اظهار داشت: مطابق قانون، دفاتر اداری معادن باید در همان استان‌هایی که معادن در آن هستند، مستقر باشد تا درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده این معادن به اقتصاد آن منطقه و استان برسد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: هم‌اینک تمام معادن موجود در استان شناسایی شده اند و اعداد و ارقام فعالیت و درآمد آنها نیز اعلام شده است.
رضایی کوچی افزود: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ حدود ۴۰هزار میلیارد تومان برای حقوق دولتی معادن و بهره مالکانه پیش‌بینی شده که اگر این اعتبار تخصیص یافته و صرف شهرستان‌هایی که معادن در آن مستقر هستند، شود، گامی مؤثر در جهت سامان‌دهی این شهرستان‌ها خواهد بود.
او گفت: از آنجا که بحث یک درصد فروش معادن نیز هم در حوزه معدن و هم صنایع معدنی قابل اجراست، دارای اهمیت بسیاری است که این مهم با جدیت در دست پیگیری است.
وی بیان کرد: صاحبان صنایع و معادن باید مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهند و پذیرفتنی نیست که آنها فقط به آلوده کردن و تخریب محیط زیست بپردازند و هیچ بخشی از درآمدشان را صرف توسعه نکنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: درآمد حاصل از یک درصد سود فروش سالیانه معادن باید با بهره‌گیری از نظرات نمایندگان حوزه‌های انتخابیه استان و با اولویت طرح‌های عمرانی، بهداشتی و درمانی، آموزشی، فرهنگی و به ویژه طرح‌های زیست محیطی مناطق درگیر با این موضوع و سایر طرح‌های شهرستانی صرف شود.
رضایی در خصوص معادن شمال غرب شیراز و آلودگی‌های زیست محیطی آنها هم گفت: فعالیت معادن شن و ماسه در غرب شیراز موقتی و با قرارداد یک‌ساله بوده و انتقال این معادن با جدیت در حال پیگیری است.
وی ضمن تأکید بر لزوم نظارت بر این معادن افزود: اولویت انتقال این معادن پس از تکمیل زیرساخت‌ها شرق شیراز است و برای کاهش آلودگی هوا نیز اقداماتی شده است.
او ادامه داد: کارشناسان هم به طور مستمر از این معادن بازدید می‌کنند و اقدامات مؤثری در جهت اخطار و تعطیلی معادنی که آلودگی بیشتری دارند، صورت گرفته است و با برخی واحدهای سنگ شکن و معادن متخلف نیز برخورد قضایی شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی