[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

بورس دغدغه بهارستان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
عزم جدی برای سامان‌دهی بازار قرمز بورس، تقویت ظرفیت‌های گردشگری فارس، نظارت مجلس بر آیین ‌نامه واردات خودرو و نظارت بر محتوای برجام، از مهم‌ترین محورهایی بود که محسن علیزاده، رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با اصحاب رسانه به آنها پرداخت. نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی گفت: تعامل بین قوای مجریه و مقننه در استان فارس مطلوب است.
 بورس دغدغه بهارستان
علیزاده با تبریک هفته خبرنگار، یکی از دغدغه‌های اصلی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی را سامان‌دهی وضعیت بورس برشمرد و اظهار داشت: مجلس از ظرفیت‌های قانونی خود با تشکیل هیئت تحقیق و تفحص از بورس بهره برده و به زودی نتایج کار این هیئت در صحن مجلس قرائت خواهد شد. وی با یادآوری این موضوع که مردم به توصیه دولت وقت سرمایه‌های خود را به بازار بورس وارد کردند، اما به دلایل مختلف امکان متناسب سازی عرضه و تقاضا فراهم نشد، افزود: شاید پیش بینی نمی‌شد که حجم استقبال گسترده ای از بورس اتفاق بیفتد و اکنون نیز تناسب میان هسته بازار و معاملات وجود ندارد.رئیس کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه پیرامون این ماجرا بیان کرد: به موازات چالش‌های متعددی که در این زمینه وجود دارد، انتخاب رئیس سازمان بورس که دارای رابطه استخدامی مشخص و مستقیم با دولت است، دارای اشکال قانونی بوده و در این رابطه به دستگاه قضا شکایت کرده‌ام. علیزاده از عزم جدی برای عدم تکرار سیاست‌های غلط قبلی خبر داد و گفت: تعداد دو عرضه اولیه به دلیل غیرواقعی بودن قیمت کارشناسی و گران‌فروشی منتشر نشد. اما مهم‌تر از این اقدامات باید برای ارتقای دانش مردم در خصوص بازارهای مالی و فعالیت‌های اقتصادی برنامه‌ریزی کرد. عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس با آسیب‌ شناسی روند بازار سرمایه در سال‌های پایانی دولت قبل گفت: در آن مقطع زمانی، شاهد رانت اطلاعاتی در بورس بودیم؛ به عنوان نمونه فردی با یکصدمیلیون تومان سرمایه وارد این بازار آشفته شد و امروز حجم سرمایه او به ۷۰میلیارد تومان افزایش یافته است.
 عقب‌افتادگی از برنامه توسعه
رئیس مجمع نمایندگان فارس در بخش دیگری از سخنانش به بازار انرژی گریزی زد و در این رابطه گفت: در سال‌های گذشته شاهد خاموشی در بخش خانگی، صنایع و کشاورزی بودیم که خسارت‌ها و نارضایتی‌های بسیاری را به دنبال داشت و به نظر می‌رسد ریشه آن در کمبود نظارت و مدیریت بوده باشد. 
قانونگذار در برنامه ششم توسعه نیاز کشور به منابع انرژی را به درستی شناسایی و احصا کرده و مقرر شده بود که ۲۵هزار مگابایت به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود، اما این اتفاق نیفتاد؛ چراکه دولت در آن زمان در انجام تکالیف خود کوتاهی کرده است. علیزاده با تأکید بر این موضوع که مسئولانی که تکلیف و وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند باید به قوه قضائیه معرفی شوند، تصریح کرد: خام‌فروشی در معادن و محصولات کشاورزی از دغدغه‌های اساسی مجلس است که متأسفانه در فارس و کشور اتفاق می‌افتد و باید با نگاه جدی تری به این بحران نگریست. وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این موضوع که هرکدام از شهرستان‌های فارس باید با توجه به ظرفیتی که دارند در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گیرند، اظهار داشت: توسعه شبکه بهداشت و درمان، توسعه شبکه آموزشی و توسعه اماکن ورزشی برای جوانان نیز در اولویت است.
 مهار تنش‌های آبی با مدیریت کشاورزی
علیزاده در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه استان فارس از ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری بهره می‌برد، گفت: متأسفانه از برخی ظرفیت‌های فارس غافل شده‌ایم؛ به عنوان مثال استان فارس از آب و هوای چهار فصل و شرایط بسیار خوبی برای کشاورزی بهره می‌برد، اما این دلیل نمی‌شود که تمام توجه خود را به توسعه کشاورزی استان معطوف کنیم.
وی اظهار داشت: در برخی نقاط استان آب را از اعماق ۵۰۰متری یا ۶۰۰متری زمین برداشت و با این آب محصولاتی تولید می‌کنند. این کار باعث فرونشست زمین می‌شود و متأسفانه حتی محصولاتی که از این طریق تولید می‌شود، فرآوری نمی‌شوند و نمی‌توانیم حتی از ارزش افزوده آنها بهره ببریم. علیزاده بیان داشت: قرار نیست از منابع آبی و خاکی استفاده کنیم اما از آن منتفع نشویم. ما حتی نتوانستیم فضای گلخانه‌ای و اشتغال خوبی ایجاد کنیم. این در حالیست که باید با بهره‌گیری از منابع و ظرفیت‌ها، صنایع تبدیلی را در استان ایجاد کنیم.وی گفت: قرار بود در طی ۱۰ سال سطح زیر کشت گلخانه به ۷هزار هکتار برسد، اما در حال حاضر کمتر از هزار هکتار گلخانه داریم و در این زمینه هم به نسبت استان‌هایی که آب و هوای نامناسب‌تری دارند، عقب ماندگی بسیاری داریم. علیزاده با بیان اینکه شعار کشاورزی بودن استان فارس باعث شده به درستی به صنعت توجهی نکنیم، گفت: استان فارس از ظرفیت‌های بسیار خوبی در صنعت بهره می‌برد؛ با این حال از این ظرفیت به نحو احسن استفاده نمی‌شود.
 فارس تشنه اقتصاد دریا
وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید فضای عمومی را برای مطالبه گری آماده کنند، گفت: اتصال استان فارس به دریا موضوعی است که در همه سال‌های گذشته مطالبه شده و تمام پیوست‌های امنیتی آن مطالعه و تصویب شده است‌؛ امروز به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی این مطالبه جدی را از شخص رئیس‌جمهور، وزیر کشور و استاندار فارس دارم که در این زمینه به ما یاری برسانند. وی با بیان اینکه انتقال آب از دریا به استان فارس یکی از مطالبات اساسی است، گفت: برخی از صنایع پرآب که قرار است در این استان راه‌اندازی شود، به بهانه نبود منابع آبی ایجاد نمی‌شود و متأسفانه آب دریا به سایر استان‌ها انتقال یافته است. این نماینده مجلس بیان کرد: انتقال آب به شرق، غرب و مرکز استان فارس باعث می‌شود بتوانیم صنایع را راه اندازی کنیم. این کار ارزآوری بسیار خوبی دارد و می‌تواند ارزش افزوده و اشتغال خوبی ایجاد کند. اما به این دلیل که این حساسیت ایجاد نشده و این مطالبه شکل نگرفته، این امر هنوز به صورت اساسی محقق نشده است.
 حمایت مجلس از دولت و استاندار
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس همچنین در پاسخ به پرسش دیگری تأکید کرد که بر خلاف برخی گمانه‌زنی‌های مطرح شده در جلسات غیررسمی، این مجمع به دنبال تغییر استاندار نیست؛ بلکه به دنبال کمک به دولت است.
علیزاده در ادامه جایگاه ملی محمدهادی ایمانیه استاندار فارس را یادآور شد و گفت: دکتر ایمانیه پیشنهاد نهایی دولت برای وزارت بهداشت بود و تا لحظات آخر نیز نام وی در لیست نهایی تصدی مسئولیت این وزارتخانه بود. لیست به مجلس رسید و شاهد انصراف او بودیم. وی با بیان اینکه استاندار فارس از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است، اظهار داشت: ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس یار و یاور دستگاه اجرایی استان به منظور پیشبرد پروژه‌های عمرانی هستیم.
رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه مجلس و به تبع آن مجمع نمایندگان فارس، نسبت به دولت حمایتی است، تعامل بین قوای مجریه و مقننه در سطح فارس را مناسب دانست. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک هم گفت: برجام همانند هر قانون بین‌المللی نیازمند طرح در مجلس و تصویب آن است. مجلس همانگونه که قانون راهبردی اقدام متقابل را برای فرصت‌سازی توسط دولت در مذاکرات تصویب کرد، حال باید در جریان برجام هم قرار داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی