[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

نماینده مجلس: اراده ایران بر توسعه روابط اقتصادی با دنیاست، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس اراده قوی برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اقتصادی دنیا به ویژه با کشورهای آفریقایی دارند.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، ابراهیم عزیزی در نشست هیئت تجاری کشور موریس با مسئولان و فعالان اقتصادی فارس در شیراز، افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس و کمیته دیپلماسی اقتصادی کمیسیون امنیت ملی نیز گام‌های خوبی در جهت گسترش این همکاری‌ها برداشته‌اند.
وی ادامه داد: با توسعه روابط دیپلماتیک و تقویت هیئت‌های تجاری، می‌توانیم گام‌های مؤثری در جهت این اهداف بزرگ برداریم.
او اظهار داشت: همچنین می‌توان با تأسیس دفاتر نمایندگی و توسعه ارتباطات بین بانکی و رفع موانع قراردادی، گامی مؤثر در این 
جهت برداشت.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که اراده جدی هیئت تجاری و اقتصادی کشور موریس و اتاق بازرگانی فارس و فعالان اقتصادی این استان و همچنین حمایتی که دولت و مجلس از چنین اقداماتی دارند، زمینه ساز گسترش روابط تجاری و اقتصادی استان فارس با این کشور شود.
عزیزی افزود: امیدواریم با دیپلماسی تجاری کارآمد، رفع مشکلات زیرساخت‌های موجود، تقویت ارتباطات بین بانکی، شناخت بیشتر بازارهای مشترک، تأسیس دفاتر نمایندگی و رفع نظام پیچیده اداری و تقویت فرایند‌های تسهیل‌کننده، به سمت اقدامات مؤثر حرکت کنیم. وی ادامه داد: با اقدام خوب اتاق بازرگانی فارس در فراهم کردن شرایط حضور هیئت تجاری موریس در شیراز، امیدواریم شاهد گسترش روابط تجاری و اقتصادی طرفین باشیم.
او اظهار داشت: البته در مسیر گسترس روابط تجاری، مشکلات و موانعی وجود دارد که از جمله می‌توان به فرایندهای اداری پیچیده و بوروکراسی اداری و همچنین دیپلماسی ضعیف تجاری اشاره کرد که امیدواریم حضور هیئت‎های تجاری مشترک بتواند علاوه بر کمک به شناخت ظرفیت‌ها، در رفع موانع و مشکلات نیز تأثیرگذار باشد.
کاردار سفارت ایران در کشور موریس هم گفت: با اهتمام ویژه استاندار فارس، این استان می‌تواند به عنوان استان معین برای همکاری با کشورهای حوزه اقیانوس هند معرفی شود.
حسن علی‌ بخشی افزود: امیدواریم نتایج سفر هیئت تجاری موریس به استان فارس منجر به عمیق تر شدن پیوند موجود بین این استان و منطقه اقیانوس هند شود و در آینده نزدیک شاهد باشیم که هیئت تجاری فارس به عنوان نخستین هیئت به آن منطقه سفر کنند.
وی ادامه داد: مقامات تمام کشورهای منطقه اقیانوس هند با توجه به صحبت‌هایی که با آنها داشته‌ایم، نسبت به گسترش این روابط تمایل دارند و دولت و سفارت جمهوری اسلامی نیز با تمام ظرفیت‌هایی که دارد، از این امر استقبال و حمایت خواهند کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم گفت: ما در اتاق بازرگانی فارس آماده گسترش مراودات با کشورهای حوزه اقیانوس هند هستیم.
جمال رازقی، با اشاره به سفر هیئت تجاری و بازرگانی موریس به استان فارس، افزود: امیدواریم بتوانیم روابط تجاری خود را با این کشور به عنوان یک کشور از حوزه اقیانوس هند گسترش داده و استحکام بخشیم. وی در خصوص ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان فارس نیز گفت: این استان در زمینه کشاورزی، گردشگری و پزشکی دارای ظرفیت‌های بسیاری است که می‌توان با تکیه بر آنها روابط خود با دیگر کشورها را توسعه دهیم.
او اظهار داشت: فارس با تولید سالانه ۱۴میلیون تن محصولات کشاورزی نقش مهمی در تأمین نیازهای کشور و صادرات این محصولات به دیگر کشورها دارد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین با توجه به وجود آثار تاریخی و فرهنگی همچون تخت جمشید، پاسارگاد، حافظیه، سعدیه و آثار تاریخی مربوط به دوران زندیه در فارس و شیراز، این استان را می‌توان مهد تمدن ایران زمین دانست.
رازقی افزود: به لحاظ علمی نیز با وجود دو دانشگاه بسیار معتبر و قدیمی دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، می‌توان این استان را مهد علم و دانش کشور نیز معرفی کرد.
در این نشست تفاهم نامه همکاری اقتصادی و تجاری بین اتاق بازرگانی فارس و اتاق بازرگانی کشور موریس امضا شد.
کشور جزیره‌ای موریس در جنوب آفریقا و اقیانوس هند است که در حدود ۹۰۰ کیلومتری شرق ماداگاسکار واقع شده ‌است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی