[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

قیمت‌گذاری دستوری فاجعه می‌آفریند، روزنامه شیراز نوین

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: افزایش هزینه‌های تولید باعث شده تا کالاهای نهایی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، افزایش قیمت داشته باشد؛ اما دولت با اعمال قیمت گذاری دستوری سعی دارد قیمت را برای مصرف کننده پایین نگه دارد، در حالی که تولیدکننده ضرر خواهد کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در پنجاه و نهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با ارائه گزارش شاخص مدیران خرید در تیرماه 1401 بیان کرد: طبق گزارش شامخ و نظرسنجی انجام‌شده از بنگاه‌های اقتصادی کشور برای کل اقتصاد ایران در تیرماه همه مؤلفه‌های اصلی اقتصادی نسبت به ماه‌های گذشته کمتر شده و بیشترین کاهش و رکود مربوط به بخش ساختمان بوده است.
وی با بیان اینکه مطابق نظرسنجی کاهش قدرت خرید مشتریان سبب کاهش سفارشات شده است، افزود: کاهش فروش و کاهش قدرت خرید و پیشی گرفتن تولید بر فروش، موجودی انبارها را با افزایش همراه می‌کند و همچنین کاهش قدرت خرید مشتریان موجب کاهش میزان سفارش‌ها شده است.
رازقی اظهار داشت: متأسفانه مصرف لبنیات ۳۵ تا ۵۰ درصد کاهش یافته و فزونی گرفتن مصرف نوشابه‌های گازدار با کاهش مصرف شیر همراه شده است؛ همچنین کاهش مصرف گوشت نیز دیده می‌شود. امروز سرانه گوشت به ۳ کیلو در ماه رسیده که در سال به ۳۶ کیلوگرم می‌رسد؛ در حالی که در جنگ هم چنین وضعیتی نداشتیم و این روند برای کشور فاجعه ایجاد می‌کند.
رئیس اتاق بازرگانی استان فارس با ابراز نگرانی شدید از وضعیت صنعت غذا در جامعه و افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم اضافه کرد: قیمت‌گذاری دستوری فاجعه درست می‌کند؛ به عنوان مثال رب گوجه فرنگی دو ماه منتظر قیمت است؛ آیا این روند صحیح است؟ آیا باید وزیر قیمت رب گوجه را تعیین کند؟ در استان مصوب شد واحدها طوری عمل کنند که متحمل ضرر نشوند و در بازار نیز اختلال ایجاد نشود، اما جلوی این مصوبات را گرفتند و نگذاشتند اجرا شود. وی ادامه داد: قیمت گذاری دستوری برای واحدها چه معنایی دارد؟ واحدی که زیان کند، دو راه دارد؛ یا تعدیل کند یا تخلف. باید بگذارند بازار تعادل خود را حفظ کند. دولت باید خدمتگزار مردم باشد، اما با این تصمیم‌گیری‌ها عملاً تولید در وضعیت بحران قرار گرفته است.
رازقی عنوان داشت: بررسی نتایج شاخص‌ها و گزارش‌های مراکز علمی مختلف نشان می‌دهد که بسیاری از واحدها رو به تعطیل شدن هستند و متأسفانه برخی از دستگاه‌های اجرایی در استان مصوبات در خصوص مسائل اقتصادی کشور را اجرا نمی‌کنند که نمونه مشخص آن مصوبات در حوزه گاز و برق واحدهای تولیدی است.
وی با بیان اینکه علی رغم نامه استاندار درباره برق و گاز اما مشکلات همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی به مصوبات استانی عمل نمی‌کنند؛ واحدهای صنعت غذا قرار شد از قطعی برق معاف شوند، اما با وجود اینکه هوا خنک شده قطعی برق ادامه دارد؛ چرا تولید را سر می‌برید؟ رئیس اتاق بازرگانی استان فارس با بیان اینکه قیمت‌های ما با قیمت‌های جهانی هماهنگی ندارد و امکان صادرات را از ما گرفته است، افزود: کاهش قدرت خرید مشتریان، نبود سرمایه در گردش، قطعی برق و مشکلات ناشی از مدیریت ناکارآمد برخی از دستگاه‌ها از مهم‌‌ترین مشکلات شرکت‌ها و فعالان اقتصادی است. رازقی با بیان اینکه رسالت اتاق بازرگانی مشاوره سه قوا و مدیریت ارشد در استان‌هاست و ما در خصوص نگرانی‌های بخش تولید هشدار می‌دهیم، بیان کرد: حال اقتصاد کشور اصلاً خوب نیست و روند مسیر اقتصاد، نگرانی برای آینده کشور در نسل‌های آینده را ایجاد کرده است.
در این جلسه موضوع درخواست انجمن سازندگان و تأمین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر (ساتکا) در خصوص روش‌های تأمین مالی راه اندازی پنل‌های خورشیدی و افزایش نرخ خرید تضمینی برق این واحدها مورد بررسی قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی