[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

مالزی، کشور گردشگران جهانی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

یکی از جمله کشورهای پیشرو و موفق در عرصه گردشگری، کشور مالزی است. این کشور حجم وسیعی از درآمدهای ملی و عمومی خود را از راه ارائه خدمات به گردشگران تأمین می‌کند. اگر کشورها را برای داشتن تنوع رتبه‌بندی کنند، مالزی بدون شک اول خواهد شد. مالزی نه تنها ترکیبی از فرهنگ قومی است، بلکه این کشور نیز ترکیبی از بسیاری از آداب و رسوم، غذاها و مذاهب مختلف است که همه به گونه‌ای مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند. از جزیره‌های بزرگ گرفته تا کوه‌ها و ارتفاعات بارور و جنگل‌های استوایی، جغرافیای کشور را بسیار متنوع کرده است. همچنین، مالزی یک کشور منحصر به فرد که به دو بخش اصلی تقسیم شده است. غرب مالزی که نیمه جنوبی شبه جزیره مشترک با تایلند را اشغال کرده است، در حالی که دریای چین جنوبی در شرق مالزی، در جزیره بورنئو واقع شده است. جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی این کشور کاملاً مشهور است؛ اما در ذیل به معرفی برخی از بهترین آنها می‌پردازم.
کوتا بارو 
کوتا بارو یک توقفگاه بین راهی برای دیدن جزایر زیبای پرهنتیان است که جذابیت منحصر به فردی را ارائه می‌دهد. این مکان که در شبه جزیره مالزی در نزدیکی مرز تایلند واقع شده است، پایتخت کلنتان بوده که می‌توان در آن با تاکسی، اتوبوس یا پیاده به گشت و گذار پرداخت. 
ملاکا                                                              
ملاکا یا ملکا یک نقطه مرکزی مهم در مسیر دریایی بین هند و چین در سواحل جنوب غربی غرب مالزی است که بر سر آن از قرن‌ها پیش میان دولت‌های هند، پرتغال، انگلیس و هلند مبارزه بوده است. امروزه این نقطه یکی از شهرهای مدرن و یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید در مالزی است که مملو از معماری، فرهنگ، سنت‌ها و غذاهای متنوع است که همگی منعکس کننده میراث غنی آن است.
ارتفاعات کامرون 
ارتفاعات کامرون یکی از قدیمی‌ترین مقاصد گردشگری مالزی است. این منطقه که با جذابیت یک باغ انگلیسی طراحی و توسعه یافته است، ارائه دهنده مناظر سرسبز، مزارع گل‌های رنگارنگ، مزارع چای، جنگل‌‌ها، دریاچه‌ها، حیات وحش و تفریح در فضای باز است.
کوتا کینابالو
کوتا کینابالو ، پایتخت دولت صباح در بورنئو در جنوب مالزی، یک مقصد توریستی در حال رشد است که با توجه به نزدیکی آن به جزایر گرمسیری، جنگل‌های انبوه، پناهگاه حیات وحش، پارک‌های ملی و بلندترین قله در مالزی، یعنی کوه کینابالو، یکی از مقاصد گردشگری در مالزی محسوب می‌شود.
کوچینگ 
کوچینگ که بزرگترین شهر در جزیره بورنئو است، یک پایگاه مردمی برای کاوش در جنگل‌های انبوه بورنئو و ساراواک است. کوچینگ دارای نقاط گردشگری زیادی است؛ از جمله گشت و گذار در نقاط تاریخی و بازارهای شلوغ و تفریح در فضاهای باز.
پنانگ 
جزیره پنانگ که در تنگه مالاکا در سواحل شمال غربی غرب مالزی واقع شده است، یک مقصد توریستی محبوب است که در آن می‌توان از «جورج تاون» بازدید کرد و از آشپزی سنتی آن بهره برد. موقعیت جزیره پنانگ در امتداد یکی از مسیرهای حمل و نقل مهم باعث شده است یک آرایه رنگارنگ از فرهنگ، معماری و غذاها به این منطقه تزریق شود. 
کوالالامپور 
کمتر از 200سال پیش، کوالالامپور فقط یک روستای معدن قلع در غرب مالزی بود. امروزه، این روستا به سرمایه فدرال کشور و بزرگترین کلان شهر منطقه تبدیل شده است. این شهر که توسط مردم محلی KL نامیده می‌شود، یک شهر فرهنگی است که دارای آسمان خراش‌های چشمگیر، رستوران‌های متنوع و کلوب‌های بسیار است.
پارک ملی تامان نگارا
پارک ملی تامان نگارا که شامل سه ایالت در شمال غرب مالزی است، از قدیمی‌ترین جنگل‌های استوایی در جهان محسوب می‌شود. این پارک که یک مرکز اکوتوریسم و ماجراجویی است، شامل حیات وحش متنوعی است، از گیاهان نادر گرفته تا پرندگان عجیب و غریب و حیوانات کمیاب مانند ببر مالایایی، فیل‌‌های آسیایی و کرگدن سوماترایی.
لنکاوی 
واقع در سواحل شمال غربی مالزی در دریای آندامان ، مجمع الجزایر لنکاوی از 99جزیره شامل سواحل زیبا، جنگل، درختان حرا و کوه‌های پوشیده شده از جنگل است. در سال‌های اخیر، تفریحگاه‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و دیگر امکانات گردشگری در لنکاوی توسعه یافته است و فرصتی را برای یک تجربه استثنایی از مجمع الجزایر فراهم می کند. 
پارک ملی گونانگ ملو
پارک ملی گونانگ ملو که برای سنگ‌های آهک و غار فوق‌العاده خود معروف است، یکی از جاذبه‌های طبیعی برتر در آسیای جنوب شرقی است. این پارک ملی که در مالزی بورنئو در ساراواک واقع شده است، دارای بزرگترین و طولانی‌ترین سیستم غاری در جهان است، از جمله غار ساراواک که می‌تواند 40بوئینگ 747 را در خود جای دهد. سفر به مالزی آسان و هزینه‌های گردشگری در آن چندان زیاد نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی