[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

مربی کهنه‌کار وزنه برداری مرودشت : وزنه برداران نوجوان مرودشت دلسرد شده اند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
نادر زارعی مربی وزنه‌برداری مرودشت، از قدیمی‌ها و کسانی که خیلی برای ورزش استان زحمت کشیده و مخصوصاً برای ورزشکاران مرودشتی، مربی ارزشمندی بوده و قهرمانان خوبی را به ورزش استان و کشور تحویل داده است.
در اواخر تیرماه و اوایل مردادماه، مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا در تاشکند ازبکستان برگزار شد. تیم ملی جوانان با یازده ورزشکار در این رقابت‌ها شرکت کرد و حائز رتبه دوم شد اما تیم نوجوانان تیم کاملی نبود و در رتبه هفتم قرار گرفت. در میان مدال‌آوران، نام یک وزنه‌بردار مرودشتی نیز دیده می‌شد. علی کشتکار نماینده ایران در دسته ۸۹ کیلوگرم جوانان بود که در حرکت دو ضرب و مجموع صاحب مدال برنز شد.
مرودشت در سالیان گذشته به عنوان یک قطب وزنه‌برداری در کشور مطرح بوده و وزنه‌برداران خوبی مثل عباس نجاتی، لهراسب نوروزی، حسن عمادی، سجاد بهروزی، جابر بهروزی، میلاد اورنگی، حمیدرضا زارع، میثم زارع و محمدرضا زارعی را تحویل وزنه‌برداری فارس و ایران داده که اکثراً اهالی بخش فتح‌آباد از توابع مرودشت هستند. 
زارعی در خصوص وزنه‌برداری استان فارس می‌گوید: واقعیت این است که وزنه‌برداری فارس چندسالی است که وضعیت خوبی ندارد و روزگار خوشی را سپری نمی‌کند. حالا با آمدن آقای آرش حبیبی که مسئولیت هیئت استان را به عهده گرفته‌اند، امیدوار هستیم به آینده و باید ببینیم چه وضعیتی پیش می‌آید. در چندسال اخیر حواشی زیادی وجود داشته که امیدواریم این گروه جدیدی که سر کار آمده‌اند بتوانند روزهای خوبی را رقم بزنند.
وی درباره کمبودهای این رشته ورزشی در شهرستان مرودشت و اینکه چه اتفاقاتی باید بیفتد که مانند گذشته قهرمانان زیادی را تحویل وزنه‌برداری استان و کشور دهد، گفت: شرایط وزنه‌برداری به طور کلی در کشور خوب نیست. در این چندسال این رشته ورزشی لطمات زیادی دیده و به خصوص استان فارس و شهرستان مرودشت دچار مشکلات زیادی بوده‌اند. استان فارس زمانی یکی از قطب‌های‌ وزنه‌برداری کشور بود که ملی‌پوشان زیادی داشت اما حالا تنها ملی‌پوشانی که داریم، آقای کشتکار در رده سنی جوانان و محمد زارعی در رده بزرگ‌سالان هستند. قبلاً در هر دوره چهار یا پنج وزنه‌بردار از فارس در اردوهای تیم ملی حضور داشتند. 
این مربی پیشکسوت افزود: وزنه‌برداری مرودشت در چندسال اخیر از نظر امکانات خیلی ضعیف شده و چندسالی هست که هیچ گونه تجهیزاتی از جمله وزنه و هالتر به آن تزریق نشده. یعنی از لحاظ سخت افزاری مشکلات زیادی وجود دارد، هر چند که از نظر پتانسیل و نیروی انسانی وضعیت خوبی داریم. اما بچه‌ها‌ی نوجوان که به سمت این رشته می‌آیند، با دیدن شرایط امروز قهرمانان گذشته دلسرد می‌شوند. می‌گویند آن‌ها به کجا رسیده‌اند که ما بخواهیم برسیم؟ الان قهرمان‌های‌ خیلی بزرگ در مرودشت، نه شغلی دارند و نه درآمد چندانی. همه عمرشان را روی ورزش گذاشتند و حتی آن‌ها که دارای مدرک تحصیلی بالا در رشته تربیت بدنی هستند، بیکارند. 
نادر زارعی افزود: مرودشت شهرستانی است که تقریباً همه اهالی آن یکدیگر را می‌شناسند و بچه‌ها از وضعیت قهرمانان خبر دارند، آن هم رشته سخت و طاقت فرسایی مثل وزنه‌برداری که توان قدرتی، سرعتی و تمرکزی زیادی را می‌طلبد و همه این‌ها باید به صورت توأمان در ورزشکار وجود داشته باشد. سر و کار یک وزنه‌بردار با فولاد سرد است و با توجه به این سختی‌ها، طبیعی است که استقبال نسل جدید از این رشته ورزشی کم و کمتر از قبل شود. 
وی در پایان گفت: مسئولان و دست اندرکاران باید شرایطی را فراهم کنند که هر چه سریع‌تر از این وضعیت خارج شویم. باید امکانات بهتری برای وزنه‌برداری استان فارس فراهم شود و چشم‌اندازهای روشنی برای آینده این ورزشکاران ترسیم شود تا بتوانیم آسیب‌های‌ چندسال اخیر را پشت سر گذاشته و به آینده این رشته ورزشی در استان فارس، امیدوار شویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی