[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

تعالی جامعه از شاهراه مساجد، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر 
به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، آیین افتتاحیه «طرح احیای هویت فرهنگی و اجتماعی محلات با محوریت مساجد» برگزار شد. این مراسم صبح یکشنبه ۳۰ مردادماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، تولیت حرم مطهر شاهچراغ(ع)، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) برگزار شد.
 مساجد از گناه پیشگیری می‌کنند
نماینده ولی فقیه در فارس در این مراسم گفت: مسجد و ذکر خدا از ایجاد فساد در زمین جلوگیری می‌کند. آیت الله دژکام با اشاره به اینکه نقش اصلی مسجد این است که یاد خدا در آن انجام شود، گفت: مسجد و ذکر خدا از ایجاد فساد در زمین جلوگیری می‌کند و این نقش ارزنده مساجد است. 
وی با اشاره به اهمیت مسجدمحوری در جامعه اظهار داشت: خدای متعال اجازه جنگیدن و نبرد را برای مسلمانان و مؤمنان در قرآن کریم صادر فرموده است و اگر این نبرد و دفاع نباشد، جامعه متحمل آسیب‌های جبران ناپذیری خواهد شد. نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به اینکه نقش اصلی مسجد این است که یاد خدا در آن انجام شود، افزود: مسجد و ذکر خدا از ایجاد فساد در زمین جلوگیری می‌کند و این نقش مهم مساجد است. امام جمعه شیراز اضافه کرد: رژیم صهیونیستی به مسجد «الاقصی» حمله و جسارت کرد و فلسطینی‌ها از خانه خودشان بیرون رانده شدند و باید حواسمان باشد که دین‌داری و ذکر و یاد خدا که وظیفه ماست، با دفاع از کیان اسلام و نبرد از عزت اسلامی مسلمین پیوند خورده است. وی افزود: همه جنایات این رژیم غاصب و به خصوص جسارت به مسجد «الاقصی» را محکوم می‌کنیم و بار دیگر به همه جهانیان می‌گوییم ما هرگز این جنایت را فراموش نمی‌کنیم. او با اشاره به اینکه باید مدیران کار مسجدی را تسهیل کنند، اضافه کرد: شهید دستغیب یک خرابه را به مسجد جامع «عتیق» تبدیل کرد و صدای این مسجد به همه جای دنیا رسید؛ اگر کار برای خدا و حرکت برای ارزش‌ها باشد، هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.
 مسجد قلب جامعه است
در ادامه این مراسم رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: جمهوری اسلامی برخاسته از مساجد است و مسجد در قلب این انقلاب مردمی قرار دارد. مهدی طاهری نقش مساجد را در تعالی جامعه ارزنده ارزیابی کرد و گفت: اگر حیاتی برای یک بدن قائل هستیم، به اعتقاد من حیات جمهوری اسلامی به حیات مساجد به عنوان قلبش بستگی دارد. وی در همایش «اصحاب مسجد» که در شبستان «امام خمینی(ره)» حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد، گفت: حضور جوانان و تمامی اقشار جامعه در مساجد، زمینه‌ساز پیشرفت کشور خواهد بود و باید در این راستا اقدامات فرهنگی و کارشناسانه‌ای صورت گیرد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه هر که مسیر شهادت را پیموده از مبدأ مسجد بوده است و مساجد همواره مرکز و کانون شهیدپروری هستند، اضافه کرد: مسجد یک شجره طیبه است و اگر تمام توجه به حیات این شجره باشد، بارورتر خواهد شد.
طاهری با اشاره به اینکه این موضوع فقط به جمهوری اسلامی مربوط نمی‌شود و محور مقاومت هم بر پایه مسجد ایستاده است، اظهار کرد: توجه شورای اسلامی شهر شیراز به سمت و سوی مسجد و مسجدمحوری بوده است و برای اینکه جامعه را از گزند دشمنی‌های دشمنان اسلام دور کنیم، باید محلات را احیا کنیم و محلات احیا نمی‌شوند مگر اینکه مساجد محور قرار گیرند. 
 راه‌اندازی طرح‌های تشویقی در مساجد
رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت(ع) شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این مراسم گفت: مساجد بهترین پایگاه برای تربیت و پرورش جامعه هستند.
رضا محمدیان با یادآوری این موضوع که بزرگان جامعه ما از مساجد به عنوان پایگاه‌های انسان‌سازی یاد می‌کنند، افزود: متأسفانه در یک دهه اخیر حضور آینده‌سازان فردا و سرمایه‌های انسانی در مساجد تا حدودی کمرنگ شده و توجه کافی به این ظرفیت‌های ارزشمند در این مکان‌های معنوی نشده است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه بیان داشت: در دوره معاصر با شرایط ویژه ای روبه‌رو هستیم که فضای مجازی بر اذهان عمومی و به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان حکمرانی می‌کند. با اندکی غفلت شاهد استقبال از فضاهای انحرافی از سوی مخاطبان خواهیم بود.او خواستار فعالیت مضاعف دستگاه‌های فرهنگی برای مسجدمحوری شد و اظهار داشت: در گذشته طرح‌های مثمر ثمری برای دعوت اقشار مختلف جامعه و به ویژه کودکان برای حضور در مساجد انجام می‌شد که متأسفانه در شرایط کنونی بسیار کمرنگ شده است. او نقش کانون‌های فرهنگی مساجد را در مخاطب‌مداری ارزنده ارزیابی کرد و افزود: به‌موازات برنامه‌های فرهنگی باید توجه ویژه ای به جاذبه‌های بصری و فضاسازی در مساجد داشته باشیم.
 مساجد مرکز تحولات هستند
در ادامه این مراسم رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از گام‌های اساسی در راستای مسجدمحوری خبر داد و گفت: نیازهای مساجد به لحاظ فرهنگی و عمرانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. مصطفی مشفقیان افزود: بسیاری از مساجد شهر شیراز به مرکز تحولات محل تبدیل شدند و سعی می‌کنیم همه مساجد به این محور بودن، تبدیل شوند. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اضافه کرد: بیش از 150 مسجد در این طرح ثبت‌نام کردند و 136 مسجد انتخاب شدند و این طرح از امروز وارد فاز عملیاتی خواهد شد. وی اظهار کرد: نیازهای مساجد به لحاظ فرهنگی و اجتماعی، زیرساختی و عمرانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در ادامه، مهدی نجابت معاون فرهنگی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز هم با اشاره به اینکه تاکنون در مجموع 139 مسجد، حسینیه و مرکز فرهنگی مذهبی در طرح مسجدمحوری اقدام کرده‌اند، گفت: تعداد مسجد 102 مورد، تعداد حسینیه 16 مورد، حسینیه و مسجد 15 مورد و مراکز فرهنگی 6 مورد هستند.
 معاون فرهنگی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز اضافه کرد: بیشترین تعداد مسجد در این طرح در منطقه 2 قرار دارد و کمترین تعداد در منطقه 11 است؛ به نحوی که در منطقه یک تعداد ۹ مسجد، منطقه 2 تعداد ۲۶ مسجد، منطقه سه تعداد ۱۷ مسجد، منطقه چهار تعداد ۱۳ مسجد، منطقه پنج تعداد هشت مسجد، منطقه 6 تعداد هفت مسجد، منطقه هفت تعداد ۱۴ مسجد، منطقه هشت تعداد ۱۱ مسجد، منطقه 9 تعداد ۱۷ مسجد، منطقه 10 تعداد ۱۲ مسجد و منطقه 11 تعداد پنج مسجد قرار دارد.
 هم‌افزایی در کانون مساجد
یکی دیگر از سخنرانان این مراسم، حجت‌الاسلام ملک‌مکان بود. رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد فارس گفت: ارکان مسجد در کنار هم باشند و دست به دست هم دهند و به مردم ارائه خدمت کنند. حجت‌الاسلام ملک‌مکان با اشاره به اینکه ارکان مسجد در کنار هم باشند و دست به دست هم دهند، به مردم ارائه خدمت کنند و از اختلاف پرهیز کنند، گفت: باید کاری کنیم که خدا از ما راضی باشد؛ منیت در شهر شیراز با کار برای خدا همخوانی ندارد. وی در همایش «اصحاب مسجد» که در شبستان «امام خمینی(ره)» حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد، گفت: برای رونق مساجد، نیاز به سازمان‌دهی است و همه مساجد باید به امور مساجد این مرکز مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند و اگر قرار است حمایت شکل گیرد، باید آمار دقیق در اختیار باشد.
 رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس اظهار کرد: برای مساجد باید برنامه‌های رونق‌افزا شکل گیرد که نظیر آن ایجاد مهدهای کودک، محافل و حلقه‌های علمی، صندوق‌های قرض الحسنه و صندوق‌های خیریه است.وی گفت: هر مسجدی باید تقویم ملی و مذهبی تهیه کند و شورای فرهنگی مسجد برای ایام مختلف برنامه تدوین کند تا مساجد روزمره نشوند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی