[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

دلایل و علل عصبانیت بی دلیل چیست؟، روزنامه شیراز نوین

برایتان پیش آمده که بر سر مسائل کوچک بی‌دلیل خشمگین شوید و این عصبانیت بی‌دلیل متعجب‌تان کرده زیرا اطلاع نداشته‌اید که این نوع پرخاشگری ریشه در درون شما دارد.
به گزارش مشرق، عصبانیت یک احساس کاملاً طبیعی و به طور معمول سالم است، با این وجود، عصبانیت در حالتی می‌تواند مشکل‌آفرین باشد که بی‌دلیل بوده و یا از کنترل خارج شود، زمانی که عصبانیت شما طاقت‌فرسا، بیش از حد و افراطی و یا غیرقابل کنترل شود. خشم می‌تواند توسط تأثیرات بیرونی یا درونی ایجاد شود، در این بخش دلایل عصبانیت بی‌دلیل را آورده‌ایم.
انتظارات بی‌مورد
توقع و انتظارات بی‌جا از دیگران می‌تواند صدمات زیادی به خود فرد و اطرافیانش وارد کند. هنگامی‌که از اطرافیانمان توقع و انتظار داریم، اگر آن‌ها نتوانند این انتظارات را برآورده سازند، سبب ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود. اگر داشتن آرامش در زندگی و رابطه سالم با دیگران برای شما مهم است، باید دست از توقع و انتظارات بی‌جا بردارید. این رمز آسایش و همواره امیدوار بودن است.
احساس برتری
برتری طلبی یا میل به پیشرفت منجر به رشد می‌شود اما گاهی برتری طلبی افراطی تبدیل به یک ویژگی شخصیتی روان رنجورانه می‌شود که توأم با کشمکش‌ها و تعارضات می‌گردد. افراد برتری‌طلب هرگونه پیشرفت و موفقیت در دیگران را با خشم و عصبانیت پاسخ می‌دهند و طاقت دیدن ارتقاء دیگری را ندارند.
تفاوت افکار
یکی از دلایلی که سبب عصبانیت خواهد شد، داشتن افکار متفاوت با یکدیگر است، افکار متفاوت ما از دیگران گاهی سبب می‌شود که نتوانیم از دید فرد دیگری به قضیه نگاه کنیم و منجر به بحث‌های طولانی مدت و عصبانیت و خشم خواهد شد.
انتقال ناقص منظور خود به دیگران
آیا تا به حال برای شما پیش آمده که در گفت‌وگویی مهم نتوانید منظور خود را به دیگران برسانید؟ این مواقع چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ بسیاری از افراد زمانی که نتوانند به درستی پیام خود را به دیگران منتقل کنند، عصبی خواهند شد.
خواب ناکافی
اختلال در خواب و کمبود مکرر خواب در افراد عوارضی مانند خستگی، کلافگی یا عصبانیت را به وجود می‌آورند. بهترین راه برای جلوگیری از اختلال خواب و عوارض آن این است که مطمئن شوید خواب کافی دارید.
تغذیه نادرست
پرخاشگری علت‌های مختلف روانی یا اجتماعی و خانوادگی و... دارد اما باید بدانید تغذیه نادرست نیز بر روی خلق‌وخو تأثیر می‌گذارد و سبب عصبانیت می‌شود. برای کاهش خشم و پرخاشگری خود به تغذیه درست و اصولی روی بیاورید.
نگرانی
نگرانی نیز سبب بروز خشم و عصبانیت بی‌دلیل می‌شود. افراد با دلواپسی زیاد اغلب قادر به کنترل احساسات درونی خود نیستند و قرار گرفتن این افراد در اوضاع چالشی موجب عصبانیت خواهد شد.
فعالیت زیاد
برخی افراد مشغله‌های فراوانی دارند و هم‌زمان چندین کار را با یکدیگر انجام می‌دهند. این افراد اگر در انجام کارهای خود برنامه‌ریزی صحیح نداشته باشند، زمان کافی برای خواب و استراحت پیدا نمی‌کنند و به ‌مرور زمان بد خلق، عصبی و افسرده می‌شوند.
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام سبب می‌شود افراد به طور ناخودآگاه خودشان را با دیگران مقایسه ‌کنند و همین موضوع باعث ایجاد استرس در آن‌ها و عصبانیت، سرخوردگی و افسردگی خواهد شد.
ترس و تنهایی
برخی از افراد همه کارها را تنهایی به دوش می‌کشند و مشکلات زندگی بر روی شانه آن‌ها سنگینی می‌کند، این افراد به همین دلیل به مرور زمان خسته شده و دچار افسردگی یا خشم و عصبانیت می‌شوند.
افسردگی
یکی دیگر از علت‌های عصبانیت بدون دلیل، افسردگی است که فرد مدام در حال گریه کردن بوده و در نتیجه دچار اختلال خواب و کج‌خلقی می‌شود.
عدم قدرت نه گفتن به دیگران
یکی از دلایل عصبانیت تعیین ‌نکردن حدومرز در رفتار با دیگران و نتوانستن در نه گفتن به دیگران است. افرادی که نمی‌توانند به دیگران نه بگویند، تحت فشار قرار گرفته و احساس می‌کنند دیگران در حال سوءاستفاده از او هستند و به همین دلیل دچارخشم و عصبانیت می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی