[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

گران‌فروشان شریک قافله تورم ، روزنامه شیراز نوین

این روز‌ها پای درددل کارگران و اقشار ضعیف جامعه که بنشینی، از گرانی‌‌ قیمت گوشت قرمز و مرغ در سطح بازار سخن می‌گویند. به گزارش شیرازنوین به نقل از تسنیم، مدت‌هاست نبود ثبات در بازار و افزایش بی‌رویه قیمت کالا و محصولات، نفس مردم را گرفته است. کافی است ‏مایحتاج روزانه‌تان ته بکشد و برای تأمین دوباره آن راهی بازار شوید که با افزایش قیمت‌های چندگانه روبه‌رو خواهید شد.
بازار گوشت قرمز و مرغ در استان فارس و کلان‌شهر شیراز از جمله بازارهایی است که این روزها با کمترین خرید مردم روبه‌رو شده است. این کاهش به ویژه در محلاتی که مؤلفه‌های اقتصادی پایینی دارند، بیشتر به چشم می‌‎خورد؛ تا جایی که برخی مردم حتی برای چند ماه هم اقدام به خرید کمترین میزان گوشت و مرغ نمی‌کنند. در عین حال مغازه‌های فروش گوشت و مرغ در نقاط مرفه شهر ثبات نسبی در تعداد مشتریان خود دارند و مشکلی در فروش آنها مشاهده نمی‌شود.
حداکثر قیمت گوشت قرمز در استان فارس به ازای هر کیلو 180هزار تومان و حداکثر قیمت مرغ به ازای هر کیلو حدود 59هزار تومان است. شرایط بد اقتصادی موجب کاهش توان خرید مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه شده و برخی خانواده‌ها با درآمد اندک مجبور به کاهش مصرف گوشت قرمز و سفید در وعده‌های غذایی خود شده‌اند. با وجود تلاش برای ثبات قیمت‌ها در بازار، اما همین قیمت‌های مصوب نیز برای برخی دهک‌های جامعه قابل پرداخت نیست.
امروز به طور اتفاقی با گذر از مرکز خریدی در شیراز با چند نفر از مردم که در صف خرید گوشت مرغ بودند، هم صحبت شدم. همگی شهروندان از نارضایتی از افزایش قیمت گوشت و مرغ سخن گفتند که قشر متوسط و ضعیف زیر فشار اقتصادی کمر خم کرده‌اند و صدایشان به جایی نمی‌رسد.
کیانی شهروند شیرازی از کم‌کاری و عدم نظارت مسئولان صحبت کرد و گفت: متأسفانه به دلیل قیمت بالای گوشت قرمز این کالا از سبد غذایی اقشار کم درآمد حذف شده و باید گوشت مرغ خرید کنیم که این کالا هم ماهی یک بار مجبور به خرید آن هستیم.  
این شهروند شیرازی با انتقاد از اینکه بنده به عنوان پدر یک خانواده وظیفه تأمین مایحتاج را به عهده دارم، اما شاید باورتان نشود گاهی برای خرید ساده‌ترین و ضروری‌ترین کالا شرمنده خانواده می‌شوم، گفت: ای کاش مسئولان کمی به فکر ما هم باشند؛ این قشر کارگر ضعیف نیاز به توجه دارند. طهماسبی دیگر شهروند شیرازی که مجرد بود، عنوان کرد: به دلیل کهولت سن پدر و مادر من وظیفه تأمین و نیاز‌های خانواده را برعهده دارم و علی‌رغم اینکه تعداد ما سه نفر بیشتر نیست، باز هم زندگی‌مان سخت می‌گذرد. حالا مسئولان از طرفی جوانان را به ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب می‌کنند؛ خب وقتی نمی‌توان یک کیلو گوشت خرید، چطور می‌توان یک زندگی جدید را شروع و اداره کرد؟! دیگر شهروند شیرازی بیان کرد: با حقوق اندکی که اداره کار به من کارگر پرداخت می‌کند، با هزینه اجاره خانه و پرداخت قبوض، در طول یک ماه قدرت خرید یک مرغ هم برای خانه ندارم و با سختی و آبرومندانه زندگی خود را می‌گذرانم.
آخرین آمار از عرضه گوشت انواع طیور در کشتارگاه‌ها، نشان می‌دهد که مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در تیرماه 1401 با ماه مشابه سال 1400 تغییر چندانی نداشته است. همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور حدود 17 درصد کاهش 
داشته است.
رضا فزونی مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، اظهار داشت: در مردادماه امسال 6میلیون قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان انجام شده است که به طور میانگین روزانه 370 تن گوشت مرغ تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
فزونی با بیان اینکه سال گذشته که بحث سیاست مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها مطرح نبود، 450 تا 500 تن تولید مرغ نیاز روزانه بود که با طرح مردمی سازی یارانه‌ها و افزایش قیمت‌ها مصرف خرید و تولید پایین آمد، گفت: خوشبختانه میزان تولید کفاف نیاز جامعه را می‌دهد و هیچ مشکلی در بحث تولید و کمبود گوشت سفید در بازار وجود ندارد. 
غلامرضا سالاری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس گفت: از ابتدای امسال تاکنون 545 پرونده تخلفات در حوزه گوشت و مرغ در شعب اداره کل ارسال و رسیدگی شده است که متخلفان بالغ بر 294میلیارد ریال جریمه نقدی شده اند.
وی گفت: بیشترین پرونده‌های متشکله مربوط به گران‌فروشی این کالا‌ها بوده و با توجه به اهمیت این اقلام در سبد کالا‌های اساسی مردم، مجازات‌های سنگینی برای متخلفان اعمال شده است. همچنین، علاوه بر مجازات جریمه نقدی، چندین واحد متخلف هم به دلیل تکرار تخلف پلمب شده اند.
سالاری در پایان تأکید کرد: نظارت برعهده سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف است، ولیکن بنا به شرایط فعلی کشور و در راستای حمایت از اقشار ضعیف، تعزیرات حکومتی اقدام به برگزاری گشت‌های مشترک نظارتی با همکاری ارگان‌های نظارتی 
کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی