[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

گوهرسنگ‌ها و سنگ‌های قیمتی و زینتی، روزنامه شیراز نوین

مجموعه کانی‌های عجیب و غریب و ناخالصی‌ها باعث به وجودآمدن برخی از نادرترین سنگ‌های قیمتی در جهان می‌گردد. ایران به لحاظ معادن سنگ‌های زینتی و گوهرسنگ گران‌بها بین پنج کشور برتر جهان قرار دارد تا جایی که آن را «بهشت گوهرشناسان» نامیده‌اند.کشور ما از نظر صنعت سنگ‌های زینتی و کاربرد آن در جواهرسازی، زمینه‌های فراوانی برای رشد و پویایی دارد. وجود معادن گوناگون این سنگ‌ها فرصتی است تا با استخراج علمی ‌از همه ذرات این معادن کمال بهره‌برداری صورت گیرد. مدل‌های مختلفی برای برش سنگ وجود دارد که از انواع آن می‌توان به قلبی، پرنسسی، اشکی، بیضی و ... نام برد که بسته به قیمتی بودن سنگ، آن را برش می‌زنند. برش سنگ‌هایی که در ابتدا به صورت خام و تراش نخورده از معدن خارج می‌شوند، قیمت واقعی آن‌ها را تعیین می‌کند. سنگ‌هایی که در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرند به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند:
1. قیمتی: الماس و زمرد
2. نیمه قیمتی: لاجورد و عقیق
3. مصنوعی: بلور 
4. طبیعی: مروارید و مرجان
سنگ‌های قیمتی: سنگ‌های قیمتی سنگ‌های جواهر جذاب و چشم نوازی هستند، گوهرسنگ‌هایی نادر و کمیاب که از سنگ یا مواد معدنی ساخته می‌شوند و اغلب برای استفاده در جواهرات و تزیینات فشن یا مُد به کار می‌روند.
سنگ‌های نیمه قیمتی: سنگ‌های نیمه قیمتی صرفاً به دلیل زیبایی خود ارزش گذاری می‌شوند و بسته به خلوص و کیفیت آن‌ها را دسته‌بندی می‌کنند.
سنگ‌های مصنوعی: از تركیب مجدد سنگ‌های طبيعی با مواد افزاينده دیگر به دست می‌آید كه به آن‌هـا وزن كمتری داده و در نتیجه نصب آن‌ها سریع‌تر می‌شود و یکی از پرکاربردترین و جذاب‌ترین متریال‌های ساختمانی است. سنگ مصنوعی در نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی منزل و مراکز تجاری اداری، کاربرد بسیار زیادی دارد.
سنگ‌های طبیعی: همان طور که از نام سنگ طبیعی پیداست، طی هزاران سال توسط طبیعت شکل گرفته است. این سنگ از تمام نقاط مختلف زمین استخراج می‌شود. موقعیت سنگ طبیعی تعیین کننده نوع، رنگ و بافت آن می‌باشد.فاکتورهایی وجود دارد که برای ارزیابی سنگ‌ها مورد توجه است، مانند:
رنگ: یکی از ویژگی‌های مهم سنگ است که درجه ترکیبات آن را نشان می‌دهد. رنگ سنگ تأثیر زیادی در قیمت آن دارد، به طور مثال در مورد یاقوت، نوع خاصی از رنگ قرمز آن بسیار با ارزش‌تر و گران‌تر از یاقوت‌های معمولی است.
وزن: سنگ‌های بزرگ در طبیعت بسیار کمیاب هستند و هرچه وزن سنگ یافته شده که بر حسب قیراط محاسبه می‌شود بیشتر باشد، سنگ طبیعی دارای ارزش بالاتری است.  
شفافیت: شفافیت سنگ از فاکتورهای مهم است که کیفیت آن را تعیین می‌کند. هر چه سنگ شفاف‌تر باشد ناخالصی آن کمتر و ارزش آن بیشتر است. علاوه بر زیبایی، برخی سنگ‌ها خواص طبی و درمانی دارند که مورد استقبال عموم قرار گرفته است. البته که تمام سنگ‌ها دارای خواص درمانی نبوده و لازم است با شناخت بهترین نوع سنگ‌هایی که انرژی شفابخشی دارند، در جای لازم از آن‌ها استفاده کرد. اصلی‌ترین خواص سنگ‌های درمانی شامل کاهش فشار خون، درمان افسردگی، بهبود گردش خون، درمان صرع و ... می‌باشد.  
سنگ درمانی چیست؟
سنگ درمانی علم جدیدی نیست و از زمان باستان و در چین و هند از گذشته تا امروز وجود داشته است. در ایران نیز ابن سینا از خواص درمانی سنگ‌ها برای درمان استفاده می‌کرده است. علم سنگ درمانی امروزه با پزشکی سنتی تلفیق شده و به یکی از علوم مهم در بین اقوام مختلف تبدیل شده است. خاستگاه این علم در کشورهای هند و مصر بوده که قدمت چندهزارساله دارد. دانشمندان مختلفی مانند ارسطو درباره انرژی و خواص سنگ‌ها صحبت کرده‌اند. امروزه این علم به عنوان یک رشته از طب مکمل طبقه‌بندی شده است. سنگ‌ها دارای مزاج مخصوص هستند، بنابراین پیش از استفاده از سنگ‌ها برای درمان باید به موارد زیر توجه داشته باشید:
- مزاج سنگ‌ها
- مزاج شخصی که می‌خواهد از آن استفاده کند
- مدت زمان استفاده از سنگ
- مزاج منطقه جغرافیایی
سنگ‌ها هدایایی از جانب زمین هستند که دارای انرژی‌های مختلفی بوده و می‌توانند بر ما و جهان پیرامون تأثیر بگذارند. در طول تاریخ و بیش از 4000 سال پیش از میلاد مسیح، مردم هند و باستان، سومر و چین از سنگ‌ها به عنوان درمان و محافظت در برابر بلایا و تأثیرات محیطی و محافظت در برابر انرژی‌های منفی استفاده می‌کردند. بنابراین در پاسخ کوتاه به این سؤال که آیا سنگ‌ها انرژی دارند باید بگوییم که بله سنگ‌ها دارای انرژی هستند و انرژی سنگ‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی