[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

مهم‌ترین عامل ابتلا به زوال عقل، روزنامه شیراز نوین

محققان طی یک بررسی ۳۰ ساله موفق به شناسایی نقش یک عامل مهم در ابتلا به بیماری زوال عقل شدند.
به گزارش مشرق، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، چاق بودن در کودکی ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در سنین بالا افزایش دهد.
این مطالعه بر اساس تست‌های تناسب اندام حدود ۱۲۰۰ کودک استرالیایی انجام شده است؛ توانایی‌های شناختی آن‌ها پس از سه دهه در بزرگ‌سالی مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که بزرگ‌سالانی که در دوره کودکی تناسب اندام داشتند در آزمون‌های ذهنی بهتر عمل کردند.
دانشمندان می‌گویند این بهبود توانایی شناختی می‌تواند از آن‌ها در برابر زوال عقل محافظت کند؛ تحقیقات به خوبی نشان داده که کودکان دارای اضافه وزن ممکن است در سنین بالا بیشتر مستعد ابتلا به زوال عقل باشند.
کارشناسان می‌گویند، کودکان فعال‌تر در میان‌سالی توانایی‌های شناختی بهتری دارند و این می‌تواند از آن‌ها در برابر زوال عقل محافظت کند. نرخ چاقی کودکان در چند دهه گذشته افزایش یافته است، به طوری که یک سوم نوجوانان در زمان شروع دبیرستان چاق هستند. این افزایش  که در بزرگ‌سالان نیز دیده می‌شود  به دلیل رژیم‌های غذایی ناسالم و سبک زندگی کم تحرک عنوان شده است. بررسی‌های متعدد نشان داده، پیروی از سبک زندگی سالم در کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل مؤثر است.  انجمن آلزایمر گزارش می‌دهد که امروزه بیش از ۹۰۰ هزار نفر در انگلیس دچار زوال عقل هستند. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۰ این رقم به ۱.۵ میلیون افزایش یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی