[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

نگاه امام(ره) به مردم تشریفاتی نبود، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نگاه امام(ره) به مردم تشریفاتی نبود، گفت: بر همین اساس دولت مردمی سرلوحه کار خود را توجه به مردم، باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» روز سه شنبه و در آستانه آغاز هفته دولت، به منظور تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل(ره) در حرم مطهر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی حضور یافت. 
سید ابراهیم رئیسی صبح روز سه‌شنبه پس از زیارت مرقد مطهر امام خمینی(ره) و تجدید میثاق با آرمان‌های امام(ره) و انقلاب اسلامی، یاد شهیدان به ویژه شهید رجایی و شهید باهنر را گرامی‌ داشت و گفت: حضور اعضای دولت در روز اول هفته دولت در مرقد نورانی امام بزرگوارمان این پیام را دارد که دولت میثاق با امام راحل(ره) را میثاق با همه خوبی‌ها و ارزش‌ها می‌داند.
رئیس جمهور با بیان اینکه امام(ره) عبد صالح خدا بود و دل در گرو خداوند متعال داشت، افزود: تمام وجود امام(ره) صرف خدمت به مردم بود؛ لذا عهد و پیمان و میثاق با ایشان، میثاق و عهد با همه خوبی‌ها و ارزش‌هاست. از روح بلند امام(ره) کمک بخواهیم و مدد بجوییم که به اذن پروردگار، روح بلند ایشان و ارواح مطهر شهیدان، دولت را مدد کنند تا بتواند خدمتگزار مردم باشد؛ چراکه خدمت به مردم بهترین زمینه قرب به پروردگار متعال بعد از انجام فرایض است.
رئیسی با اشاره به این تعبیر امام رضا(ع) که هیچ امری مثل خدمت به مردم زمینه قرب و نزدیکی به خداوند متعال را فراهم نمی‌کند و امروز این زمینه برای ما وجود دارد، اظهار داشت: امروز در این کره خاکی خیلی‌ها مدعی خدمت به مردم هستند. حتی اگر از کسانی که در کشور بیگانه‌ای حضور دارند، سؤال شود اینجا چه می‌کنید، می‌گویند آمدیم به مردم خدمت کنیم؛ اما حقیقت آن است آنچه این مدعیان انجام می‌دهند، یک خدمت منفعت‌گراست.
رئیس جمهور ادامه داد: این مدعیان برای نفع خودشان خدمت می‌کنند و اگر مورد سؤال قرار بگیرند هم می‌گویند که دنبال نفع خودمان هستیم. این یک نگاه ماتریالیستی یا مادی‌گرایانه به خدمت است. می‌گویند هیچ کاری نمی‌کنیم و قدمی برنمی‌داریم، الا اینکه به نفع خودمان، حزبمان و جریانمان باشد.
آیت‌الله رئیسی نوع دیگر خدمت را خدمت از سر نوع‌دوستی دانست که از سر دلسوزی انجام می‌شود و تصریح کرد: کسانی که از سر نوع‌دوستی خدمت می‌کنند، در عالم بسیارند. این نوع از خدمت نیز برگرفته از نگاه اومانیستی، انسان‌مدارانه و انسان‌محوری است.
رئیسی با تأکید بر اینکه این نگاه امام(ره) تشریفاتی نبود، گفت: امام(ره) در پرتو خداباوری، مردم را باور داشت و جلب رضای آنان را زمینه قرب پروردگار متعال می‌دانست. بر همین اساس دولت مردمی سرلوحه کار خود را توجه به مردم، باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند و حقیقتاً به میدان دادن و اعتماد کردن به مردم و به خصوص جوانان باور وثیق دارد و آن را عمل به سیره امام راحل(ره) می‌داند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امام(ره) در دفاع مقدس به مردم و جوان‌ها اعتماد کردند، افزود: اعتماد ایشان به مردم و جوانان موجب شد که هم انقلاب به پیروزی برسد و هم انقلاب و نظام اسلامی تثبیت شود؛ لذا باید توجه عملی امام راحل(ره) به مردم و جوانان را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
آیت‌الله رئیسی نکته مهم دیگر در سیره و آموزه‌های امام(ره) را اجرای عدالت عنوان کرد و اظهار داشت: دولت مردمی پیمان با امام(ره) را برای اجرای این اصل هم بسیار مهم می‌داند. امام(ره) عمیقاً اعتقاد داشتند دین برای اجرا کردن عدالت است؛ چه در زمان حضور مقدس معصوم(ع) چه در زمانی که معصوم غایب است، باید دین و عدالت اجرا شود. رئیس جمهور این نکته مهم را وجه تمایز و تفاوت امام راحل(ره) و برخی دیگر از دین‌شناسان برشمرد و تصریح کرد: تفاوت امام(ره) این بود که معتقد بودند انسان معاصر باید در متن جامعه به دین عمل کند و تلاش حکومت و دولت‌مردان هم بر این اصل استوار باشد که باید و نباید دین را تحقق ببخشند. رئیسی با بیان اینکه پیمان دوم ما با امام راحل(ره) این است که همچون ایشان، دین را نسخه‌ای نجات‌بخش و سعادت‌آفرین برای جامعه بشری می‌دانیم که باید در جامعه اجرایی و عملیاتی شود، خاطرنشان کرد: برخی معتقدند که این امری دست‌نایافتنی است؛ اما باور ما این است که اگر اینگونه بود، ائمه(ع) خود را الگو و اسوه جامعه معرفی نکرده و به ما توصیه نمی‌کردند که به آنان اقتدا کنیم. ائمه توکل، ایمان به خدا، صبر، ایستادگی در راه هدف، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی را به ما آموختند که اینها اموری دست‌یافتنی هستند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه چهره‌ای مثل حاج قاسم سلیمانی هم در این مسیر حرکت می‌کند و مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، گفت: به همین دلیل است که به تعبیر مقام معظم رهبری، شهید سلیمانی یک مکتب محسوب می‌شود. مکتب او در امتداد مکتب عاشورا و در امتداد مکتب امام رضوان‌الله تعالی علیه است، اما خودش می‌شود یک مکتب که باید به روش او نگاه کرد و او را الگو قرار داد.
رئیسی با تأکید بر اینکه دولت دیدگاه‌های دیگران به ویژه نخبگان را برای خود نعمت می‌داند، اظهار داشت: همواره از دیدگاه‌ها و نظرات دیگران استقبال می‌کنیم؛ چراکه باور داریم دولت مانند یک کشتی در حال حرکت است که اگر معلوم شود نقصی در آن وجود دارد، باید جبران شود تا در ادامه حرکت اخلالی ایجاد نکند.
رئیس جمهور در پایان از همه دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و نیز یادگار امام خمینی(ره) قدردانی کرد.
در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تولیت حرم حضرت امام خمینی(ره) در سخنانی یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های امام راحل(ره) را شجاعت توصیف کرد و گفت: امام(ره) تمام وجودشان اعتماد و حسن ظن به خدا و عشق به مردم بود.
وی با اشاره به بخشی از عهدنامه امیرالمؤمنین امام علی(ع)‌ تصریح کرد: امام نه بخیل بود که رفاه مردم را برنتابد، نه ترسو بود که در برابر غیر خدا کوتاه بیاید و نه حریص بود که اجازه دهد عیب‌ها را در برابر چشمان او زینت دهند و بحمدالله مقام معظم رهبری تا به امروز این انقلاب را در همین مسیر سکان‌داری کرده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی