[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

باغی باقی نمانده ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه تصرف و تخریب و تغییر کاربری باغ‌های شیراز ناشی از کافی نبودن نظارت‌های دستگاه‌های متولی است، گفت: به ۳۰۰ فقره پرونده به تعویق افتاده تخلف و تصرف‌های حوزه منابع ملی و باغ‌های شیراز رسیدگی می‌شود.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، حجت الاسلام سید کاظم موسوی با اشاره به اهمیت موضوع حفظ باغ‌ها و فضای سبز شیراز، بر نظارت مسئولان و عمل به تکالیف قانونی آنان تأکید کرد و افزود: تشکیل پرونده قصور و ترک فعل و اخذ خسارت در دستور کار جدی دادگستری استان فارس است. 
نماینده قوه قضائیه در استان فارس با انتقاد از اینکه طبق گزارشات مسئولان شهری شیراز از ۳هزار هکتار باغ‌های قصردشت شیراز فقط یک‌هزار هکتار باقی مانده است، گفت: حفظ این میزان از باغ‌ها و فضای سبز شیراز باید در اولویت کاری مسئولان ذی‌ربط باشد و دستگاه قضایی بر مبنای دفاع از حقوق عمومی ساکنان شیراز این موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.
حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه تصرف و تخریب و تغییر کاربری باغ‌های شیراز ناشی از کافی نبودن نظارت‌های دستگاه‌های متولی است، تأکید کرد: در برخی موارد متولی امر و نهاد مسئول حتی شکایتی از تخریب باغ به دستگاه قضایی مطرح نکرده است.
رئیس شورای قضایی فارس‌ در ادامه به ارجاع مستقیم پرونده شکایات نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول در جهت حفظ باغات توسط وی و نظارت مستقیم مدیر ارشد قضایی استان بر روند رسیدگی به این پرونده‌ها خبر داد.
رئیس کل دادگستری فارس همچنین از تشکیل شعب ویژه در دادسرا، دادگاه بدوی و تجدید نظر استان برای رسیدگی به پرونده تخلف و تصرف‌های حوزه منابع ملی و باغ‌های شیراز خبر داد و افزود: نزدیک به ۳۰۰ فقره پرونده ماده صد مربوط به باغ‌های شیراز وجود دارد که اجرای آن به تعویق افتاده که با تعیین برنامه زمان‌بندی، با نظارت معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ‌و معاون دادستان در امر صیانت و حفظ حقوق عامه اجرا شود.
وی در ادامه ضمن تأکید بر انجام تکالیف توسط مسئولان گفت: دستگاه قضایی مطابق قانون حامی مدیران شجاعی است که در دوران مسئولیت خود از تضییع حقوق عمومی جلوگیری کنند. 
سید مصطفی بحرینی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از بازدید میدانی خود از باغ‌های شیراز، از پیگیری دادستانی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی در جهت ضبط باغ‌هایی که با هدف تغییر کاربری از سوی مالکان و متصرفان خشکانده یا درختان آنها قطع می‌شوند، خبر داد. بحرینی با بیان اینکه به شهرداری برای حفظ باغات در حال خشک شدن مجوز ورود و آبیاری صادر کرده است، گفت: افرادی که با هدف تغییر کاربری اقدام به خشکاندن باغات کنند، علاوه بر تشکیل پرونده کیفری و ‌اعمال مجازات پیش بینی شده در قانون که بین ۶ ماه تا ۳ سال حبس و جزای نقدی می‌باشد، تشکیل پرونده حقوقی و پرداخت خسارت نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت. این مقام قضایی استان همچنین بر استفاده نهاد‌های مسئول از ظرفیت تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری باغ‌ها و اراضی زراعی تأکید کرد و افزود: این تبصره از قانون حفظ کاربری باغ‌ها و اراضی زراعی، این امکان را به نهاد‌های مسئول می‌دهد که پیش از تشکیل پرونده قضایی در راستای اجرای قانون نسبت به رفع تصرفات و جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز ‌اقدام کنند.
وی به اهمیت موضوع نظارت بر حفظ باغات دارای مجوز ساخت پس از تکمیل و همچنین رعایت حدود ساخت‌و‌سازها مطابق پروانه‌های صادرشده نیز اشاره کرد و بیان داشت: کارگروه پیگیری مصوبات با جدیت اجرای تصمیمات اتخاذ شده را بررسی می‌کند.
دادستان شیراز بر راه اندازی تصفیه خانه‌های مناسب جهت تبدیل رواناب‌ها برای آبیاری این باغ‌ها تأکید کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی