[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

آموزش پولی، پرورش زوری، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، تجمع اعتراض‌آمیز والدین به شهریه مدارس یک بار دیگر خبرساز شد. شهریه مدارس غیردولتی تحت تأثیر تورم عجیب و غریب حاکم بر وضعیت اقتصادی جامعه، افزایش چشمگیری داشته است و دیگر هر خانواده‌ای توان کمر صاف کردن در برابر آن را ندارد.
قیمت‌های میلیونی شهریه مدارس غیرانتفاعی بعضاً از حداکثر قیمت مصوب درج شده در «سایت مشارکت‌ها» متعلق به سازمان مدارس دولتی بیشتر است و کار تا جایی پیش رفته است که احمد محمودزاده، رئیس سازمان مدارس غیردولتی خبر داده است: کمک‌هزینه تا سقف 30میلیون تومان برای شهریه مدارس، از طریق بانک‌های قرض‌الحسنه به خانواده‌های دانش‌آموزان اعطا می‌شود!
طبق آنچه در سایت سازمان مدارس دولتی آمده است، شهریه مدارس غیرانتفاعی توسط وزارت آموزش و پرورش در سامانه مشارکت‌ها با افزایش 35درصدی برای مدیران مدارس ابلاغ شده و این در حالی است که برخی مدارس غیردولتی ناحیه 1 شیراز شهریه خود را در مقایسه با سال گذشته در همین مقطع با عناوینی چون کلاس‌های فوق برنامه و اردوهای کلاسی تا 80 درصد افزایش داده اند و تجمع‌های طولانی مدت والدین در مقابل آموزش و پرورش ناحیه 1 و مدارس نیز تاکنون افاقه نکرده است.
شایان ذکر است به گفته احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس غیردولتی، استفاده از فوق برنامه، لباس و غذا اختیاری است؛ اما مدارس اجازه نمی‌دهند این موارد برای خانواده‌ها اختیاری باشد. سال‌هاست که دولت‌ها کوچ دانش‌آموزان به مدارس غیردولتی را فرصتی برای کاهش هزینه‌های خود در آموزش و پرورش می‌دانند و آموزش و پرورش هم برای دفاع از مدارس غیردولتی، همواره این موضوع را پیش می‌‌کشد که اگر مدارس غیردولتی نبودند، چه می‌شد؟
طی سالیان اخیر بیشترین رشد مدارس غیردولتی در دوره ابتدایی (7 درصد افزایش) رخ داده است و انتظار می‌رود با ورود دانش‌آموزان ابتدایی به متوسطه اول و دوم، به تدریج موج افزایش سهم بخش غیردولتی به این مقاطع رسیده و 
تثبیت شود.
صحبت‌های برخی والدین حکایت از این دارد که برخی خانواده‌ها به‌دلیل شرایط نامناسب مدارس دولتی به‌ سمت مدارس غیردولتی کوچ می‌کنند و شاید توان پرداخت شهریه را هم نداشته باشند، اما معتقدند چاره ای جز این ندارند. کیفیت پایین مدارس دولتی، چاره ای جز انتخاب مدارس غیرانتفاعی به خانواده‌ها نمی‌دهد.
از سوی دیگر کلاس‌های متراکم دوره ابتدایی که جمعیت دانش‌آموزان آنها هر سال رو به افزایش است، برخی خانواده‌ها را به‌ویژه آنهایی که فرزندشان در دوره ابتدایی تحصیل کرده و با مشکل اختلال یادگیری و عدم تمرکز کافی مواجه هستند، وادار کرده تا به مدارس غیردولتی حتی با وجود شهریه‌های سنگین 
کوچ کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی