[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

اشتغال مهارت می‌خواهد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین، مدیرکل زندان‌های فارس در مراسم اختتامیه مسابقات آزاد مهارت زندانیان فارس گفت: ایجاد اشتغال، نقش اصولی و راهبردی در پیشگیری از ارتکاب جرم دارد. زمینه و مقدمه اشتغال، بی شک داشتن مهارت و حرفه می‌باشد و با داشتن حرفه، این افراد وارد عرصه کار و تولید و خدمات شده و چرخه ارتکاب جرم به این طریق از بین می‌رود. اسحاق ابراهیمی افزود: با توجه به سند تحول قضایی و سیاست‌های اصلاحی تربیتی سازمان زندان‌ها، زمینه مهارت‌آموزی متناسب با نیاز بازار نیز در زندان‌ها فراهم شده و مستمراً زندانیان تشویق به مشارکت در دوره‌های حرفه آموزی می‌شوند تا از این طریق پس از آزادی مجدداً وارد عرصه ارتکاب جرم نگردند و به عنوان فردی مؤثر در جامعه ایفای نقش کنند.
او ادامه داد: در زندان‌ها ما به دنبال این هستیم که دوره‌های آموزشی کاربردی و متناسب با نیاز واقعی بازار برگزار شوند که زندانی پس از آزادی دغدغه پیدا کردن کار نداشته باشد و به راحتی بتواند از قِبَل مهارت آموزش داده شده، وارد بازار کار شود. ابراهیمی افزود: ارتقای کیفیت آموزش از دیگر موارد موردتأکید است. کیفیت آموزش باید به نحوی ارتقا یابد که فرد اشرافیت کامل بر فرایند انجام کار را داشته باشد و بتواند وظیفه خود را در جامعه به نحو مطلوب انجام دهد.
مدیرکل زندان‌های فارس یادآور شد: یکی از بهترین راه‌های ارتقای کیفیت آموزش و مهارت آموزی به معنی واقعی، فعالیت در محیط واقعی کار (استاد شاگردی) بوده که فرد به صورت عملیاتی و کاربردی از جزئیات حرفه آگاه و مسلط می‌شود و ما نیز در آینده باید به همین سمت حرکت کنیم. او افزود: شناسایی زندانیان مستعد در رشته‌ها و حرفه‌های مختلف و پرورش آنان و تشویق زندانیان به مشارکت فعال در فرایندهای حرفه‌آموزی، از برنامه‌های حوزه حرفه آموزی در زندان‌هاست.
مدیرکل زندان‌های فارس اظهار کرد: طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، بین داشتن حرفه و شغل و ارتکاب جرم افراد رابطه مستقیم وجود داشته و کسانی که مرتکب جرائم در جامعه می‌شوند، اغلب فاقد حرفه و شغلی در جامعه بوده‌اند و نرخ بازگشت مجدد افرادی که در زندان‌ها حرفه و شغلی کسب کرده اند، بسیار پایین است. ابراهیمی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، تعداد ۳۵۴۴ نفر از زندانیان در ۲۳۵ دوره حرفه آموزی ثبت نام کرده اند و ۷۷۴ نفر موفق به دریافت گواهی‌نامه فنی و حرفه ای شده اند. همچنین زمینه اشتغال نشسته، کارگاهی و اعزام به کار برای ۵۳۹۰ نفر از زندانیان فراهم شده است. او اضافه کرد: مسابقات مهارت با هدف استعدادیابی زندانیان در حرفه‌های مختلف و ایجاد زمینه اشتغال آن‌ها، برگزار شد.
مدیرکل زندان‌های فارس با بیان اینکه در این مسابقه ۸۳ مهارت آموز در رشته‌های خیاطی، چرم دوزی، معرق کاری و آرایشگری با هم به رقابت پرداختند، افزود: از ابتدای امسال تاکنون، ۲۳۵ دوره مهارت آموزی در زندان‌های فارس برای زندانیان برگزار شده است. او ادامه داد: مهارت آموزان می‌توانند علاوه بر دریافت گواهی‌نامه معتبر از فنی و حرفه‌ای پس از آزادی، تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنند. این مسابقات در ۲ مرحله شهرستانی و استانی در حرفه‌های خیاطی زنانه و مردانه، آرایش و پیرایش مردانه، معرق کاری، چرم دوزی و برق ساختمان برگزار شد. ۱۴۰ نفر از زندانیان در کل استان در این مسابقات شرکت کردند که ۸۵ نفر به مرحله استانی راه یافتند.
همچنین ۷۱ نفر از منتخبان در مسابقه استانی شرکت کردند که پایان این رقابت به نفرات اول تا سوم لوح یادبود و پاداش نقدی اعطا شد و همچنین حمایت‌های قضایی نیز برای آنها در نظر گرفته شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی