[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

زندگی گران روستایی ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
مرکز آمار ایران طرحی دارد به نام «آمارگیری هزینه و درآمد خانوار»؛ در واقع 50 سال است متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و روستایی را با جزئیات در سطح کشور و استان‌‌ها برآورد می‌کنند؛ یعنی مرکز آمار با این طرح می‌خواهد آثار سیاست‌های اقتصادی را در زمینه تأمین عدالت اجتماعی و توزیع درآمد ارزیابی کند.
حالا چند روز پیش (24 مرداد) مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود از این طرح، متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری در سال 1400 را 93میلیون تومان و متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی را 52میلیون تومان برآورد کرد.
بررسی چکیده نتایج این طرح حقایق جالبی را پیش روی همگان می‌گذارد. بر اساس این گزارش، متوسط هزینه یک خانوار شهری در سال 1400 نسبت به سال 99 قریب به 49 درصد و متوسط هزینه یک خانوار روستایی 53 درصد افزایش داشته است؛ به عبارتی بر خلاف باور عمومی، زندگی در روستا پرهزینه‌تر از شهر بوده است.
اما بررسی درآمدهای خانوارهای شهری و روستایی نشان دهنده شکاف بزرگی است؛ به گونه ای که متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری رقمی بالغ بر 112میلیون تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن 5/50 درصد افزایش داشته است؛ یعنی 1.5 درصد بیشتر از هزینه‌هایشان. اما درآمد سالانه یک خانوار روستایی رقمی حدود 64میلیون تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن 5/51 درصد افزایش داشته است؛ یعنی 5/1 درصد کمتر از هزینه‌هایشان!
این گزارش به بررسی لوازم خانگی عمده و پرمصرف نیز پرداخته است. مثلاً 54 درصد خانوارهای شهری، اندکی بیشتر از نصف، اتومبیل شخصی دارند. اما وضعیت در روستاها کمی متفاوت است و تنها 34 درصد خانوارهای روستایی صاحب خودرو هستند. درصد استفاده از موتورسیکلت به عنوان یکی دیگر از وسایل نقلیه عمده، آمار جالبی دارد. بالغ بر 12 درصد خانوارهای شهری و 24 درصد خانوارهای روستایی از موتور استفاده می‌کنند. در حالی که باور عموم بر این است که خانوارهای شهری به دلیل ترافیک و هزینه‌های سوخت بیشتر از موتور استفاده کنند، اما این آمار در روستاها 2 برابر است!
بررسی نوع سوخت مصرفی برای گرما در مناطق شهری و روستایی، نشان می‌دهد مصرف گاز بیشتر از سایر سوخت‌های فسیلی و غیرفسیلی است؛ به‌گونه‌ای که 95 درصد خانوارهای شهری به شبکه سراسری گاز طبیعی دسترسی دارند و از آن استفاده گرمایشی نیز دارند. این آمار نزد خانوارهای روستایی بالغ بر 78 درصد است که نشان می‌دهد نظام اسلامی بیش از سه‌چهارم خانوارهای روستایی را به شبکه گاز وصل کرده است.
 وضعیت مالکیت مسکن و اجاره نشینی نیز حکایت خود را دارد. بنا به روایت مرکز آمار در سال 1400 با احتیاط می‌توان گفت 33 درصد خانوارهای شهری صاحب مسکن نیستند. جالب تر اینکه 13 درصد خانوارهای ساکن در روستاها نیز صاحب مسکن ملکی نیستند!
جزئیات درآمدهای خانوارهای شهری و روستایی نشان می‌دهد درآمد متفرقه سهم عمده ای در تأمین درآمدهای مردم ایران دارد. 32.6 درصد درآمد خانوارهای شهری از طریق دریافت دستمزد و حقوق‌بگیری تأمین می‌شود. 16.5 درصد از طریق مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و حدود 51 درصد از منابع متفرقه (یعنی حقوق بازنشستگی، اجاره بهای مسکن، ملک، زمین و مغازه، سود سپرده و سهام، کمک هزینه تحصیلی و نهایتاً یارانه) به دست می‌آید. اما بررسی سهم هر یک از منابع درآمدی خانوارهای روستایی، نشان دهنده سهم 34درصدی دریافت مزد و حقوق بگیری، 31 درصدی مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 35 درصدی منابع متفرقه است. متوسط هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی در 31 استان، نشان می‌دهد خانوارهای ایرانی در سال 1400 به طور متوسط اندکی بیشتر از 112میلیون تومان درآمد کسب کرده اند و حدود 92میلیون و ششصدهزار تومان از درآمدهای خود را هزینه کردند. به عبارتی 19میلیون تومان پس انداز کرده‌اند. در بین استان‌ها این اعداد از تفاوت زیادی برخوردار است. استان‌های تهران، البرز، مازندران و یزد به ترتیب بیشترین درآمد را داشته اند. مردم استان فارس با درآمدی بالغ بر 109میلیون و هشتصد هزار تومان (کمتر از میانگین کشور)، رتبه ششم را دارد. در هزینه‌ها اما تهران و البرز با 137میلیون تومان و 104میلیون تومان رکورددار هزینه هستند. استان فارس با هزینه‌کرد 91میلیون و 700هزار تومان (کمتر از میانگین کشور)، رتبه پنجم استان‌های پرهزینه را دارد. در این بین اگر مابه‌التفاوت درآمد و هزینه را پس انداز تعریف کنیم، یزدی‌ها با 44میلیون تومان (معادل 32 درصد درآمدشان) پس انداز در سال 1400 رکورددار پس انداز در کشور هستند. استان‌های خراسان شمالی، آذربایجان شرقی و کرمان با 32.4 تا 27.4 درصد پس‌انداز در رتبه‌های بیشترین بعدی هستند. اما مردم استان‌های کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و مرکزی با پس انداز 5.8 تا 7.1 درصد از درآمد خود کمترین پس‌انداز را در بین کل استان‌های کشور دارند. محاسبه نشان می‌دهد مردم فارس توانسته‌اند تنها حدود 16.5 درصد از درآمد خود را پس انداز کنند. قطعاً وضعیت درآمد، هزینه و پس انداز مردم در سال 1401 کاملاً متفاوت از سال 1400 خواهد بود؛ البته اگر مرکز آمار در پایان سال چنین گزارشی تهیه نماید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی