[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

پزشکان بیمارستان کوثر، خیرین خاموشند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضاامیرآبادی: گروه خبر
مدیرعامل بنیاد قلب فارس فرارسیدن روز پزشک را به جامعه فرهیخته و فداکار پزشکان فارس تبریک گفت.
دکتر محمود تابنده از جامعه پزشکان به عنوان ایثارگران خاموش یاد کرد و افزود: عموم جامعه در عمل نشان داده‌اند که جان‌فشانی پزشکان را درک کرده و قدردان تلاش‌های شبانه‌روزی آن‌ها هستند. ولی متأسفانه این قشر که همه عمر خود را صرف دانش‌اندوزی و خدمت صادقانه به جامعه می‌کنند از سوی برخی با اظهارنظرهای نسنجیده و اعمال قوانین نادرست مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند.او با بیان این که جامعه پزشکی چشمداشتی به پاداش و قدردانی نداشته و خدمت به عموم مردم را رسالت الهی خود می‌داند، اظهار داشت: سلامتی بیماران در پرتو الطاف پروردگار متعال بزرگ‌ترین لذت برای یک پزشک است.
مدير عامل بنياد قلب فارس خواستار درایت بیشتر در اعمال قوانین برای پزشکان شد و اظهار داشت: متأسفانه برخی از تصمیمات نادرست به دلگیری پزشکان می‌انجامد. در پی این ماجرا برخی از آن‌ها برای همیشه حرفه طبابت را کنار گذاشته و برخی دیگر عزم مهاجرت می‌کنند و در نهایت کشور از حضور آن‌ها بی‌بهره می‌ماند. توجه داشته باشیم که مهاجرت پزشکان خسرانی بزرگ است و جایگزینی آن‌ها کار ساده‌ای نیست.
دکتر تابنده از پزشکان به عنوان سرمایه‌های گران‌بهای کشور یاد کرد و افزود: آن‌ها برای سالیان طولانی در نظام آموزشی کشور به مطالعه و کسب تجربه پرداخته و برای پرورش بنیه علمی ‌آن‌ها هزینه‌های بسیاری شده است، بنابراین در برهه‌ای که مردم می‌توانند از دانش رفیع آن‌ها برخوردار شوند، نباید به راحتی این سرمایه‌های گران‌بها را از دست داد. او در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به این موضوع که بنیاد قلب فارس و بیمارستان قلب کوثر نزدیک به هجده سال سابقه خدمت‌رسانی دارد، اظهار داشت: حضور خیران همواره نقش مؤثری در روشن نگه داشتن چراغ این مجتمع درمانی کلان داشته و در پرتو حمایت‌های آنان برای خدمت‌رسانی به جامعه ترغیب می‌شویم.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس افزود: روز پزشک فرصت مغتنمی ‌است که از جامعه گران‌قدر پزشکی که طی این همه سال‌ها خدمت‌رسانی ایثارگرانه‌ای به جامعه بیماران داشته‌اند، به نیکی یاد کرد. در نظر داشته باشیم که ماهیت بیمارستان کوثر بر مبنای کمک خیران پایه‌گذاری شده و به دلیل اینکه دریافتی کمتری از بیماران داریم، نمی‌توانیم حق الزحمه پزشکان را همانند بخش خصوصی پرداخت کنیم.  وی تداوم همکاری پزشکان با مراکز درمانی خیریه را نشانه‌ای از ایثارگری و روحیه خدمت‌رسانی آن‌ها ارزیابی کرد و افزود: طی سالیان گذشته تعرفه‌های نازلی برای بیمارستان‌های خیریه در سراسر کشور وضع شد که این امر زمینه ساز تضعیف بنیه مالی مراکز درمانی خیریه گردید و برای خرید تجهیزات پزشکی با چالش‌های متعددی روبه‌رو شدند. این موضوع را به دفعات به مسئولان ارشد استان، وزارتخانه، مجلس شورای اسلامی ‌و سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام کردیم که خوشبختانه به اعمال تغییرات مثبتی منجر شد. اما این تغییرات هنوز نمی‌تواند پاسخگوی تورم لجام گسیخته و تکان دهنده‌ای باشد که در کشور حکمفرماست.
دکتر تابنده با بیان این که طی سالیان گذشته تراز بیمارستان کوثر منفی بود، اظهار داشت: علی‌رغم وضعیت نامناسبی که در سال‌های گذشته وجود داشت، بررسی‌های مالی نشان داد که در سال جاری بیمارستان کوثر به تراز مالی مثبت دست یافته است. در ابتدا گمان می‌رفت که اعمال برخی اصلاحات در تعرفه‌ها مثمر ثمر واقع شده اما بررسی‌های موشکافانه‌تر نشان از واقعیت مهم و قابل تأملی می‌داد. او از بازبینی اسناد مالی به منظور یافتن دلایل این موفقیت خبر داد و افزود: بررسی اسناد مالی بیمارستان کوثر نشان داد که دستیابی به تراز مثبت سالیانه به دلیل ایثارگری‌های پزشکان روی داده است. همان‌طور که گفته شد بیمارستان خیریه کوثر توانایی پرداخت حق الزحمه پزشکان به مثابه مراکز درمانی خصوصی را ندارد و جامعه پزشکان این مرکز درمانی بخش عمده‌ای از همان دستمزد اندک را برای مخارج بیمارستان اهدا می‌کنند.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس رقم اهدای پزشکان به بیمارستان کوثر را چیزی در حدود سی تا چهل درصد دستمزدشان اعلام کرد و افزود: پزشکان در سال 1400 مبلغی معادل 60 میلیارد تومان به بیمارستان کوثر کمک کرده‌اند. این امر به صورت داوطلبانه صورت پذیرفت و به همین دلیل است که از آن‌ها به عنوان ایثارگران خاموش یاد می‌کنیم.  وی در ادامه افزود: چنانچه این کمک‌های داوطلبانه از سوی جامعه پزشکان در بیمارستان کوثر وجود نداشت، در تراز مالی این مرکز بدهی 30 تا 40 میلیارد تومانی دیده می‌شد.
مدير عامل بنياد قلب فارس با بیان این که روز پزشک برای اطباء بیمارستان کوثر یادآور همه سخت کوشی‌ها و ایثارگری‌های آنان است، اظهار اشت: نتایج این کمک‌های بزرگوارانه در افزایش سطح خدمت‌رسانی به مردم و جامعه بیماران آشکار خواهد شد.  در همین راستا از مسئولان تقاضا داریم تا تعرفه‌ها را به صورت شناور تعیین کرده تا همگام با نرخ تورم به پیش رود. امیدواریم در پناه این راهکار فرصتی مهیا شود تا تجهیزات پزشکی نوین در اختیار بیماران قرار گیرد.
دکتر تابنده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که تجهیزات پزشکی عموماً گران‌قیمت بوده و با نرخ ارزی محاسبه می‌شوند، عنوان کرد: جامعه پزشکان و بیمارستان بدون تجهیزات مناسب نمی‌توانند خدمت‌رسانی مطلوبی به بیماران داشته باشند و امروزه به بروز‌آوری تجهیزات نیاز مبرمی ‌داریم. او با بیان این که مساعدت‌های خیرین و کمک‌های ایثارگرانه پزشکان برای نوسازی تجهیزات کافی نیست، بیان داشت: بیش از 98 درصد از بیمارانی که به این مجتمع درمانی کلان مراجعه می‌کنند از پوشش‌های بیمه‌ای برخوردار هستند و اعمال تعرفه‌های شناور و هم‌سو با تورم می‌تواند تا حدودی در این زمینه راهگشا باشد. چنانچه تغییری در روند اصلاح تعرفه‌ها و یاری‌رسانی دولت به مراکز خیریه صورت نگیرد، این گونه بیمارستان‌ها هر روز بیش از گذشته در ارائه خدمات ناتوان‌تر شده و توانایی خدمت‌رسانی مطلوب را از دست می‌دهند.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس در ادامه افزود: تمامی ‌اطلاعات کارکنان بیمارستان کوثر به صورت کامل و شفاف به اداره مالیات ارائه می‌شود و پزشکان با وجود مساعدت‌هایی که در بخشش دستمزد داشته‌اند، همچنان مشمول اعمال مالیات‌های سنگینی می‌شوند. به همین دلیل انتظار می‌رود تا در زمان محاسبه مالیات، خدمات انسان دوستانه پزشکان نیز مورد توجه قرار گرفته و با مشوق‌ها و معافیت‌هایی روبه‌رو شوند.وی افزود: چنانچه این بخشش مالیاتی لحاظ شود، تغییر چندانی در زندگی مالی پزشکان روی نخواهد داد؛ اما این امر بیانگر این ماجراست که نظام مالیاتی و دولتمردان قدردان ایثارگری‌ها و بخشش‌های آن‌ها هستند و این امر آن‌ها را برای خدمات بهتر و بیشتر به جامعه ترغیب می‌سازد.
دکتر تابنده با بیان اینکه ایثارگری‌ها، منحصر به جامعه پزشکان نیست و سایر کادر درمان نیز در این راه با بیمارستان همراهی می‌کنند، اظهار داشت: متأسفانه در سالیان اخیر به دلیل مشکلات عدیده مالی توانایی پرداخت دستمزد «پرکیس» به کادر درمان را نداشته‌ایم و حقوق پایه پرداخت می‌کنیم. این مقام مسئول با بیان اینکه صبوری کادر درمان نشانه‌ای از منش بزرگوارانه آن‌هاست، تصریح کرد: هزینه‌های بازسازی و نگهداری بخش‌های مختلف بیمارستان بسیار هنگفت است و بدون همکاری و مساعدت‌های بخش‌های مختلف اعم از کادر درمان و خیران امکان‌پذیر نیست. هر چند که این موارد به صورت مقطعی مؤثر خواهد بود و راه حل اساسی اعمال تعرفه‌های شناور و هم‌سویی با نرخ تورم است. وی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح وضعیت توسعه بیمارستان گفت: پیشرفت طرح الحاقی بیمارستان کوثر 40درصد است که به اهتمام خیران انجام شده و برای اتمام پروژه به اعتباری بالغ بر هشتصد میلیارد تومان نیاز داریم که کمک‌های خیران و سایر منابع توانایی اجرای این پروژه کلان را ندارند. به همین دلیل است که این پروژه مهم برای سالیان متمادی پیشرفتی نداشته است.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که برای پیشرفت بیمارستان برنامه‌ریزی سالانه‌ای وجود دارد، اظهار داشت: به موازات بررسی‌هایی که برای خریداری تجهیزات جدید صورت می‌گیرد، به دنبال به‌روزآوری تجهیزات فعلی نیز هستیم. بیمارستان کوثر طی سالیان گذشته همواره از بهترین تجهیزات مدرن برخوردار بوده و برای خدمت‌رسانی به جامعه بیماران به تجهیزات پیشرفته نیاز داریم.
دکتر تابنده با قدردانی از خیرانی که از اقصی نقاط ایران و جهان به بیمارستان کوثر یاری‌رسانی می‌کنند، تصریح کرد: بسیاری از مردم ایران زمین و حاشیه خلیج فارس ترجیح می‌دهند تا روند درمانی خود را در مراکز درمانی شیراز طی کنند که این امر پتانسیل ارزشمندی محسوب می‌شود. اما در نظر داشته باشیم که سیستم پزشکی بر تجهیزات مدرن و پزشکان حاذق استوار است و ما متأسفانه در حال از دست دادن این دستاوردهای مهم هستیم. پزشکان حاذق ما در پی برخی از ناملایمات و بی‌مهری‌ها سرخورده شده و مهاجرت می‌کنند و توانایی به‌روزرسانی تجهیزات را نداریم.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس افزود: قیمت تجهیزات پزشکی در دنیا تغییر چندانی نکرده و این در حالی است که در کشور ما به دلیل تنش‌های ارزی شاهد نجومی ‌شدن بهای تجهیزات پزشکی هستیم. در زمان تأسیس این بیمارستان، بهترین تجهیزات پزشکی را به مبلغ یک تا دو میلیون یورو تهیه می‌کردیم که با توجه به نرخ ارز چیزی در حدود دویست میلیون تومان می‌شد، اما در شرایط فعلی برای تأمین تجهیزات پزشکی پیشرفته باید هفتاد میلیارد تومان هزینه کنیم که با تعرفه‌های فعلی امکان‌پذیر نیست. این مقام عالی حوزه درمان در پایان افزود: اگر قرار است کلان‌شهر شیراز، قطب پزشکی ایران باقی بماند باید سعی و تلاش زیادی کنیم و از ناملایمات دلسرد نشویم. امیدواری برجسته‌ترین رسالت و ویژگی پزشکان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی