[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

مرور کارنامه یک‌ساله وزارت اطلاعات ایران، باتلاق تروریست‌ها، روزنامه شیراز نوین

وزارت اطلاعات در یک سال گذشته اقدامات مهمی از جمله متلاشی ساختن گروه‌های تروریستی و خنثی سازی عملیات خرابکارانه آنها، دستگیری جاسوسان خارجی، مقابله با باندهای قاچاق اسلحه و مواد مخدر و مبارزه با مفسدان اقتصادی را در کارنامه خود دارد.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین خطیب در روز سوم شهریور، ۲۲۲ رأی موافق از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گرفت و به عنوان وزیر اطلاعات انتخاب شد. او سه روز بعد وزارت اطلاعات را تحویل گرفت و مسئولیت خود را آغاز کرد.
او در جریان بررسی وزرای پیشنهادی رئیس جمهور و در تشریح برنامه‌های خود برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: «یکی از وظایف بنده این است که تشکیلات اطلاعاتی را به صورت انقلابی و مردم‌پایه اداره کنم. مردم باید در تأمین امنیت کشور همیار و همراه یکدیگر باشند. وظیفه دوم بنده حمایت از آزادی‌های عمومی و خصوصی و البته رعایت ادیان و مذاهب مختلف است. از طرف دیگر ما ارزش‌های جامعه ایرانی را محترم خواهیم شمرد و از آن صیانت می‌کنیم. همچنین اینجانب در حمایت از تولید ملی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد. در این راه یکی از موانع اصلی ما مفسده و فساد اقتصادی است.»
وزیر اطلاعات از همان ابتدای پذیرش مسئولیت وزارت اطلاعات، بر همکاری و هم افزایی دستگاه‌های اطلاعاتی نظام برای تأمین امنیت کشور و مبارزه با گروه‌های تروریستی و خرابکار تأکید داشت و در همین راستا در یک سال گذشته، وی جلسات متعددی با سایر دستگاه‌های اطلاعاتی از جمله اطلاعات سپاه داشت.
خطیب همچنین بر ضروروت اطلاع رسانی اقدامات سربازان گمنام امام زمان(عج) به جامعه، تأکید کرد. او معتقد بود که اطلاع یافتن مردم از این تلاش‌ها موجب امیدآفرینی در میان مردم می‌شود.
در همین راستا و در پایان یک‌سالگی مسئولیت خطیب در وزارت اطلاعات، مهم‌ترین دستاوردهای این وزارتخانه در زمینه مقابله با گروه‌های تروریستی و خرابکار، شناسایی جاسوسان، مبارزه با باندهای کلاهبرداری و فساد اقتصادی که رسانه ای شده است را مرور می‌کنیم:
دستگیری یک تروریست فرامرزی
در روز ۲۶ مرداد وزارت اطلاعات خبر داد که یک تروریست که فعالیت فرامرزی داشته را دستگیر کرده است.
این فرد سوابق فعالیت‌های تروریستی در چهار کشور منطقه از جمله سوریه را داشت. او متخصص سلاح‌های سنگین است که پس از شکست تکفیری‌ها در سوریه، پایگاه فعالیت‌های تروریستی خود را به دو کشور اطراف ایران منتقل کرده و به یکی دیگر از گروهک‌های تروریست پیوسته بود و دست به اقدامات خرابکارانه خود علیه ایران و تمامیت ارضی کشور زده بود و در نهایت توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد.
ناکامی داعش در حمله به عزاداران حسینی
وزارت اطلاعات در روز ۱۳ مرداد، ۱۰ نفر از تروریست‌های تکفیری- صهیونیستی داعش را که به قصد انجام چند عملیات تروریستی در میان عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اعزام شده بودند، دستگیر کرد.
از این تروریست‌ها که در دو منطقه غرب و جنوب کشور بازداشت شدند، تجهیزات انفجاری، وسایل ارتباطی و سلاح‌ کشف و ضبط شد.
جاسوس سوئدی در دام اطلاعاتی
یک جاسوس سوئدی در روز ۸ مرداد دستگیر شد. او چندین بار به ایران سفر داشته و وزارت اطلاعات به خاطر رفتارهایش، او را تحت نظارت داشته است.
بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، متهم مورد بحث چند ماه پیش و درپی دستگیری یک جاسوس دیگر اروپایی، با مأموریت کسب اطلاع از چگونگی افشای هویت آن جاسوس و نوع و میزان اطلاعاتی که به تور اطلاعاتی این وزارتخانه افتاده بود، مجدداً وارد کشور شد. این‌بار نیز او تحت کنترل مستمر وزارت اطلاعات قرار داشت و در هنگام خروج از کشور با حکم مرجع قضایی بازداشت شد.
ضربه به تروریست‌های اقتصادی
وزارت اطلاعات در روز سوم مرداد اعلام کرد که یک شبکه‌ بزرگ و سازمان یافته‌ جعل و فساد اقتصادی را شناسایی و همه اعضای آن را دستگیر کرده است.
این باند ۱۳۹نفره طی سال‌های اخیر در استان‌های تهران و البرز، با سوءاستفاده از مدارک هویتی افراد مستمند و معتادان بی‌خانمان و از راه جعل گسترده و حرفه‌ای اسناد شخصی و دولتی، اقدام به ثبت شرکت‌های صوری می‌کردند و با جعل اسناد و مهرهای مورد نیاز، اقدام به تأسیس ۲۶۷ شرکت کاغذی کرده بودند.
آنها همچنین با سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی افراد دیگر و فروش فاکتورهای صوری به برخی مؤدیان، درآمدهای نامشروع خود را پنهان می‌کردند. 
خنثی‌سازی عملیات خرابکاری در یک مرکز دفاعی
در روز اول مرداد، وزارت اطلاعات یک تیم تروریستی را که قصد انجام اقدامات خرابکارانه و عملیات تروریستی بی‌سابقه‌ای در برخی نقاط حساس و اهداف از پیش تعیین شده دفاعی کشورمان داشت، بازداشت کرد.
تیم عمل کننده از اعضای گروهک تروریستی کومله بودند که مستقیماً توسط عبدالله مهتدی، سرکرده آن گروهک برای این مأموریت انتخاب و به افسران موساد معرفی 
شده بودند.
آنها تجهیزات خود از جمله بمب‌ها را در قالب جاسازی در لوازم پوششی و از مسیر کولبری، از اقلیم کردستان عراق وارد کشور کرده بودند.
متلاشی‌شدن یک گروه تجزیه‌طلب
وزارت اطلاعات در روز ۲۲ تیر همه اعضای یک شبکه‌ تروریستی وابسته به اشرار تجزیه طلب در شمال‌غرب کشور را شناسایی و دستگیر کرد.
این شبکه‌ ده نفره تروریستی در قالب چند هسته‌ هماهنگ و همپوشان، مأموریت‌های متنوع و چندگانه‌ تخریب، انفجار، حمله به مراکز و تأسیسات حیاتی و اقتصادی کشور تا ایجاد راه بندان جاده‌ای و اخاذی از مردم و به‌ویژه از کارآفرینان موفق بومی را در دستور کار خود داشتند.
از آنها انواع تسلیحات انفرادی، آرپی‌جی، نارنجک، تی‌ان‌تی و مهمات ضبط گردید.
کشف کالاهای استراتژیک
وزارت اطلاعات روز هفتم خرداد، هفت‌هزار میلیارد تومان کالاهای استراتژیک کشور را کشف کرد.
در راستای نظارت بر حُسن اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ای کشور، وزارت اطلاعات موفق به کشف ۸۰۰هزار تن از کالاهای استراتژیک از جمله نهاده‌های دامی به ارزش بیش از ۷هزار میلیارد تومان در تعدادی از استان‌های کشور شدند. ۷۵ نفر هم دستگیر و تحویل قوه قضائیه شدند.
مسدودسازی حساب‌های غیرمجاز
وزارت اطلاعات در راستای نظارت بر شبکه دلالان غیرمجاز ارزی، معاملات پنهان و مشکوک ارزی و رمزارز کشور، حساب‌های بانکی ۵۴۵ نفر از عوامل غیرمجاز ارزی در سطح کشور را شناسایی و مسدود کرد.
سربازان گمنام امام زمان(عج) در روز ۲۴ اردیبهشت، ۹۲۱۹ فقره حساب بانکی با گردش بیش از ۶۰۰هزار میلیارد ریال از این عناصر در سطح کشور را مسدود کردند.
دستگیری دو اروپایی
دو اروپایی در روز ۲۱ اردیبهشت توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند.
این افراد مأموریت داشتند با توجیه، هدایت، شبکه‌سازی و مرتبط‌سازی افراد و شبکه‌های آلوده داخلی، بر مشکلات و مطالبات اقشار مختلف جامعه اشراف پیدا کرده و با منحرف‌سازی مطالبات و مرتبط‌سازی گروه‌های متصل به خود، جامعه را با ناامنی مواجه کنند.
بازداشت دو تیم تروریستی
در روز ۲۳ اسفند سال گذشته، شش تروریست مسلح که با مأموریت ترور چند تن از اتباع خارجی شاغل در پروژه‌های زیربنایی استان سیستان و بلوچستان وارد کشور شده بودند، شناسایی و بازداشت شدند.
علاوه بر آن، تیم پشتیبان تروریست‌های یادشده نیز متلاشی شد.
دستگیری نفر دوم تندر
در روز ۱۳ بهمن سال ۱۴۰۰ یکی از اعضای گروهک ترویستی تندر از سوی سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شد.
ماسماتوس که نفر دوم شاخه نظامی گروهک تروریستی تندر است، اولین فردی بود که ترور شهید علی محمدی را در سایت خود اعلام کرد.
انهدام باند بزرگ زمین‌خواری
یکی از بزرگ‌ترین باندهای حرفه‌ای زمین‌خواری که مبادرت به جعل اسناد، کلاهبرداری، تصاحب و فروش اراضی عمومی و اموال شهروندان می‌کرد، شناسایی شد و مورد ضربه قرار گرفت.
طبق اعلام وزارت اطلاعات در روز ۲۰ دی، این باند با تمرکز بر مناطق مرغوب استان تهران نظیر شمیران، کن، لویزان، سعادت‌آباد، ازگل، قلهک، پونک، فشم، فیروزکوه، کهریزک و برخی پلاک‌های ثبتی در استان‌های مازندران، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، البرز و... با اقدامات متقلبانه، تعداد زیادی از قطعات اراضی مذکور را تصاحب کرده بودند.
انهدام شبکه هرمی یونیک فاینانس
وزارت اطلاعات بیش از ۱۵۰ نفر از سرشبکه‌ها و سرکرده‎های اصلی شرکت هرمی یونیک فاینانس (unique finance) در ۱۹ استان کشور را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی، آنها را دستگیر کرد.
براساس اطلاعیه وزارت کشور در تاریخ ۱۶ آبان، مؤسسان و مدیران این شرکت که از ایرانیان مقیم در کشورهای همسایه هستند، با معرفی واهی این مجموعه به عنوان یک شرکت بین‎المللی و فعال در خرید و فروش سهام شرکت‎های معتبر در بورس‎های خارجی، با استفاده از روش‌های اغواگرایانه و ادعای پرداخت سودهای نامتعارف و دلاری، اقدام به شبکه سازی هرمی، ارائه توکن دیجیتال به نامUNQT و کلاهبرداری از تعداد زیادی از شهروندان در سراسر کشور کرده بودند که این شبکه هرمی منهدم شد.
هلاکت سرکرده یک گروهک تروریستی
وزارت اطلاعات از به هلاکت رسیدن سرکرده یک گروهک تروریستی و دستگیری عناصر اصلی آن در روز ششم مهر خبر داد. این گروهک تروریستی با حمایت و هدایت سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای متخاصم قصد عملیات خرابکارانه در داخل کشور را داشت که با هوشیاری به موقع سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات مورد ضربه قرار گرفت و سرکرده آن به هلاکت رسید.
انهدام یک تیم تروریستی
وزارت اطلاعات در روز ۲۴ شهریور اطلاع داد که یک تیم تروریستی وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای متخاصم، شناسایی و مورد ضربه قرار گرفت. این تیم تروریستی که در تلاش بود علیه برخی از مراکز حساس و حیاتی کشور اقدام ایذایی و تروریستی فراهم نماید، با اقدام وزارت اطلاعات متلاشی شد.
همچنین باید اشاره کرد که شناسایی و انهدام باندهای مختلف مواد مخدر و قاچاق اسلحه و دستگیری اعضای این باندها و همچنین باندهای کلاهبرداری، زمین خواری، پول‌شویی و سوداگری در زمینه رمزارز در نقاط مختلف کشور نیز از مأموریت‌های موفق وزارت اطلاعات محسوب می‌شود. در این مدت سازمان اطلاعات سپاه در همین زمینه‌ها دستاوردهای مختلفی داشت، ولی اتفاقات تلخی هم مثل شهادت شهید صیاد خدایی در تهران، خرابکاری صنعتی در یکی از مراکز وزارت دفاع و شهادت احسان قدبیگی و حمله به روحانیون و شهادت دو نفر از آنها در حرم رضوی رخ داد. البته که این اقدامات فقط بخشی از تلاش‌های شبانه روزی وزارت اطلاعات برای مقابله با دشمن و تأمین امنیت کشور است. مسلماً با توجه به حساسیت مسائل امنیتی و اطلاعاتی و فعالیت گسترده دشمن در زمینه جاسوسی و ناامن سازی ایران، اطلاعات بیشتری نمی‌توان آشکار ساخت. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی