[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

فارس در بزرگ‌راه توسعه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
افتتاح پروژه‌هایی در حوزه‌های راه‌سازی، بهداشت و درمان، گردشگری، صنعت، کشاورزی، آب‌رسانی و برق‌رسانی در استان فارس از مهم‌ترین اقداماتی است که توسط قوه مجریه در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد. 
استاندار فارس در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، خبر از افتتاح ٧٨٢ پروژه عمرانی داد و افزود: به موازات افتتاح و بهره برداری از پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف، در هفته دولت شاهد کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی طرح‌هایی به ارزش حدود پنج‌هزار و ۲۰۰میلیارد تومان در استان فارس خواهیم بود. دکتر محمدهادی ایمانیه صبح چهارشنبه دوم شهریورماه با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و نکوداشت هفته دولت گفت: هیچ پروژه نیمه تمامی به اسم پروژه تکمیل شده در استان افتتاح نخواهد شد و اگر پروژه‌ای‌ تکمیل نیست، آن را افتتاح نکنید.البته اگر پروژه‌ای به جای هفته دولت یک یا دو هفته بعد از هفته دولت تکمیل و آماده بهره برداری می‌شود، افتتاح آن در روزهای پیش رو بلامانع است؛ اما اگر تکمیل آن مدت زمانی بیشتری طول می‌کشد، در هفته دولت افتتاح نشود. استاندار فارس با تشریح برخی از پروژه‌هایی که در روزهای اخیر افتتاح خواهند شد، افزود: این پروژه‌ها شامل ۶۸ پروژه در بحث فضاهای آموزشی و مراکز فرهنگی و هنری، ۴۵ پروژه در حوزه بهداشت و درمان، ۳۴ پروژه در برق، نیروگاه و خطوط انتقال، ۱۱۲ پروژه عمران شهری و روستایی شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بنیاد مسکن، ۱۲۹ پروژه در مسکن شهری و روستایی، ۳۱ پروژه در امور ورزشی، ۱۷۷ پروژه عمرانی، خدماتی، رفاهی، زیربنایی و ۱۱۴ پروژه در طرح‌های تولیدی، اشتغال‌زایی بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات است. وی در بخش دیگری از سخنانش در جمع خبرنگاران، حوزه راه را یکی از مباحث مهم در استان فارس برشمرد و اظهار داشت: متأسفانه استان پهناور فارس که ۷ درصد کل خاک کشور را شامل می‌شود، هنوز یک کیلومتر آزادراه هم ندارد و به واسطه مشکلات در راه‌های اصلی، بزرگ‌راهی، فرعی و روستایی، شاهد صدرنشینی فارس در جدول تعداد حوادث جاده‌ای هستیم. او در خصوص راه‌های ریلی نیز از انعقاد قراردادی با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) برای اجرای ۲ قطعه خط آهن شیراز- بوشهر خبر داد و با بیان اینکه پیمانکار بخش خصوصی نیز در ۲ قطعه مشغول کار است، گفت: برای اجرای خط آهن شیراز- گل‌گهر، امیدوایم طی هفته‌های آتی تفاهم‌نامه قطعات یک و دو نهایی شود و برای راه آهن شیراز- جهرم- لار- بندرعباس نیز تفاهم دیگری را با قرارگاه خاتم دنبال می‌کنیم. استاندار فارس یکی از مباحث مهم مدنظر در توسعه خطوط ریلی این استان را، تبدیل خط آهن کنونی شیراز-اصفهان به خط سریع‌السیر بیان و اضافه کرد: طرح تجاری این پروژه در حال آماده سازی و تدوین بوده و قرار است سرعت تردد قطار در این مسیر به ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر افزایش یابد. استاندار فارس در این نشست یکی از اولویت‌های دولت در این استان را مباحث فرهنگی اعلام و خاطرنشان کرد که با رایزنی‌های فراوان، اختلاف بین هفت دستگاه رفع و سند مکان احداث تالار مرکزی شیراز به نام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است. ایمانیه در خصوص کتابخانه مرکزی شیراز نیز گفت: این موضوع در دستور کار قرار دارد و پیشنهاد داده‌ایم که ساختمان شهر و روستای قدیم، واقع در میدان امام حسین(ع) که وسعت و دسترسی مناسبی هم دارد، تبدیل به کتابخانه مرکزی شود. ایمانیه با بیان اینکه سدهای نیمه تمام استان نیز مشغول فعالیت هستند تا هرچه زودتر بهره‌برداری شوند، افزود: 52 پروژه آب‌رسانی در کل در هفته دولت در نظر گرفته شده است.
وی، قرارداد انتقال آب از خلیج فارس را شفاف توصیف و اضافه کرد: این پروژه نیازمند ۱۵هزار میلیارد تومان اعتبار است و براساس قرارداد، ۵۱ درصد توسط بخش خصوصی که به عنوان پیمانکار هم حضور دارد، تأمین می‌شود و ۴۱ درصد مابقی از سوی وزارت نفت، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، ایمیدرو و بخش خصوصی تأمین خواهد شد.
استاندار فارس در بخش پایانی سخنانش با ابراز تأسف از 700 هکتار کشت گلخانه‌ای در استان افزود: برنامه‌ریزی شده تا پایان سال هزار هکتار اضافه شود؛ چون مصرف آب تا یک دهم کاهش پیدا می‌کند‌‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی