[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

این گیاه آسپرین طبیعی است ، روزنامه شیراز نوین

بابونه توانایی ضدالتهابی و ضددرد بسیار قوی دارد و بابونه را اغلب آسپرین گیاهی نیز می‌نامند، زیرا می‌تواند درمان خانگی محبوبی برای کاهش درد باشد. گل بابونه به تنهایی یا در ترکیب با سایر غذاهای ضدالتهابی برای کاهش درد، احتباس، تورم و قرمزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه در کاهش تورم صورت، تحریک‌های پوستی، درد دندان، درد ناشی از عفونت و التهاب مؤثر است. به‌همین‌خاطر است که عصاره بابونه در بیشتر محصولات آرایشی همچون لوسیون‌های بدن یا صورت، خمیر دندان و صابون مورد استفاده قرار می‌گیرد. بابونه، می‌تواند به‌طور طبیعی درد مرتبط با آرتریت، آسیب‌ها، کمر درد، تب و بارداری را کاهش دهد. در حقیقت، کیفیت کاهش‌دهندگی درد در آن می‌تواند بعد از زایمان نیز کمک‌کننده باشد.
به گزارش صد آنلاین، یک متخصص گیاهان دارویی گفت: از مهم‌ترین خواص بابونه تقویت معده، درمان زخم و ورم معده است. از این گیاه، برای رفع ورم روده و همچنین رفع کرم معده و روده استفاده می‌شود و یک فرآورده ضدنفخ است.
آناهیتا حیدری با بیان اینکه یکی از خواص گیاه بابونه درمان زخم‌معده است، ادامه داد: مصرف دم‌کرده این گیاه به شکل ناشتا، تقویت‌کننده معده و بادشکن است و به‌عنوان یک داروی اشتهاآور به شمار می‌آید.
وی افضافه کرد: بابونه یک گیاه شناخته‌شده و در دسترس است که در عطاری‌ها و مراکز فروش داروهای گیاهی یافت می‌شود و مزاج آن گرم و خشک است. این گیاه، عمدتاً برای بهبود شرایط مختلفی به کار می‌رود که از جمله آنها می‌توان به ضدتب، ضد سرماخوردگی، و ضدسرفه بودن آن اشاره کرد و بابونه همچنین در درمان التهاب تنفسی، برطرف کردن التهاب راه‌های هوایی، حنجره، حلق و لوزه مفید است.
خواص گل بابونه برای بدن
حیدری به مقدار مجاز مصرف این گیاه هم اشاره کرد و گفت: بهتر است روزانه به میزان تقریباً ۴ گرم در روز از این گیاه به‌صورت دم‌کرده استفاده شود.
متخصص گیاهان دارویی همچنین با تأکید بر عوارض گیاه بابونه خاطر نشان کرد: استفاده آن به هیچ عنوان در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود. از آنجایی که این گیاه نیز مانند دیگر گیاهان دارویی می‌تواند در افراد ایجاد حساسیت کند. همچنین تهوع و استفراغ و بروز التهاب‌های چشمی نیز می‌تواند از عوارض ناشی از مصرف این گیاه محسوب شود و در همه افراد یکسان نیست.
حیدری با بیان اینکه قسمت مفید و قابل‌استفاده بابونه، بخش گل این گیاه است، گفت: این گیاه را می‌توان به‌صورت خشک نیز مورد استفاده قرار داد و یا به‌صورت دم‌کرده مصرف کرد.
این کارشناس به افرادی که در دوران سرماخوردگی دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند و بدن درد و سردرد دارند توصیه کرد تا از روغن بابونه جهت بهبود بیماری خود استفاده کنند.
متخصص گیاهان دارویی افزود: این گیاه، همچنین برای مبارزه با اضطراب و افسردگی، مبارزه با آلرژی، خاصیت ضدالتهابی، درمان اسپاسم‌های عضلانی، درمان طبیعی PMS و سایر اختلالات قاعدگی، درمان بی‌خوابی، درمان اختلالات پوستی، درمان زخم، درمان طبیعی آرتریت مفید بوده و مُسکن روماتیسم و درمان خانگی هموروئید هم هست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی