[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

احیای زیست‌بوم فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اعتقاد به اینکه دولت سیزدهم تأکید بسیاری بر تحقق عدالت فرهنگی دارد، گفت: بازطراحی مفهومی از تمرکززدایی در عرصه فرهنگ، موجب شد منابع اعتباری و مالی این اداره‌کل در مقطع کنونی بیش از ۵۰ درصد مستقیم به دیگر شهرستان‌های استان (غیر از مرکز استان) اختصاص یابد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، حمیدرضا قانعی روز چهارشنبه با گرامیداشت فرارسیدن هفته دولت اظهار کرد: هفته دولت که در واقع یادآور ایام شهادت محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر، رئیس جمهور و نخست وزیر وقت در سال ۱۳۶۰ است را گرامی می‌داریم و این ایام را فرصتی مغتنم می‌دانیم که در مقام یک مسئول دولتی در استان فارس، در مقابل مردم عزیز و ولی‌نعمتان حقیقی انقلاب اسلامی پاسخ‌گو باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم و در اولین دیدار رهبر معظم انقلاب با دولت‌مردان، ایشان راهبردی متفاوت و فرهنگ محور برای دولت تعیین کردند و پس از تأکید ویژه بر مردم داری دولت‌مردان، تحول انقلابی در ساختارهای فرهنگ را مورد تأکید قرار دادند.
قانعی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تبع آن ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها بایستی به عنوان نهاد سیاست‌گذار و تنظیم‌گر در عرصه فرهنگ و هنر نقش آفرین باشند و مأمنی برای جامعه فرهنگی و هنری فراهم کنند و حرف و درد آنها را بشنوند و برای تعالی و ارتقای فرهنگ جامعه برنامه‌ریزی کنند و این مهم جز با همیاری و همراهی نخبگان فرهنگی و هنری محقق نخواهد شد. دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس بیان کرد: در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس طی هفت ماه گذشته با ارج نهادن بر تلاش‌ها و زحمات مسئولان در گذشته در حوزه سرمایه انسانی، تمام تلاش خود را معطوف به کاهش متوسط سنی مدیران کردیم و با تغییرات در بخش‌های مختلف سازمان سعی کردیم بهره‌وری از نیروی متخصص مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را بهبود بخشیم؛ هرچند در این زمینه موانع متعددی قانونی و حقوقی پیش رو داشتیم و موفق به برآورده کردن همه انتظارات متولیان امر فرهنگ در جامعه خاصه نهاد ائمه جمعه استان و شهرستان‌های 
فارس، نشدیم.
وی عنوان کرد: در تلاش هستیم که مدیران ارشاد شهرستان‌های استان فارس را در تمام زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی توانمند سازیم و بدین‌وسیله شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها را به جایگاه حقیقی خود بازگردانیم.
قانعی با اعتقاد به اینکه یکی از نکات مورد تأکید رهبری برای ایجاد تحول در ساختارهای فرهنگی ایجاد نظم و تزریق محتوای انقلابی است، گفت: برای محقق کردن نظم در ساختار فعالیت‌های ارشاد نیازمند بازنگری در انجمن‌های تخصصی هنری و فرهنگی بودیم و اساسنامه‌های انجمن‌ها به بازطراحی مجدد نیاز داشت و این امر وقت زیادی را از مجموعه متخصصان و مدیران ارشاد به خود اختصاص داد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس ادامه داد: حضور جدی انجمن‌های تخصصی در کنار این اداره کل از ضرورت‌های انکارناپذیر است و به طور جدی برای جوان‌سازی و بازگرداندن اعتماد به جامعه متخصصان فرهنگی، هنری و رسانه ای استان تلاش خواهیم کرد.
وی لزوم بر توجه جدی به زیست بوم فرهنگی شهرستان‌های استان فارس را از دیگر ضرورت‌های امروز فرهنگی جامعه دانست و گفت: برای تحقق این امر تلاش کردیم شوراهای تحول فرهنگی را در هر شهرستان تشکیل دهیم و نخبگان هر منطقه را بدین‌وسیله برای همکاری و همفکری در عرصه‌های فرهنگی و هنری شهرستان در کنار خود 
داشته باشیم.
قانعی افزود: همچنین با شناسایی ظرفیت‌ها و نقاط قوت هر منطقه و شهرستان برای تقویت و ارتقای فرهنگ و باورهای عمومی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
این مقام مسئول عنوان کرد: احیای انجمن‌های ادبی و علمی استان، احیای انجمن سینمای جوانان استان و تقویت انجمن هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی به‌صورت مکرر در دستور کار است.
به گفته قانعی، بازطراحی مفهومی از تمرکززدایی در عرصه فرهنگ موجب شد منابع اعتباری و مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقطع کنونی بیش از ۵۰ درصد مستقیم به شهرستان‌های استان اختصاص یابد و ۳۰ درصد نیز به‌صورت غیرمستقیم در شهرستان‌ها هزینه خواهد شد.
وی با اشاره به ضرورت اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگ در استان فارس، اظهار کرد: توجه جدی به برش استانی نقشه مهندسی فرهنگ در استان فارس، موجب شد شوراهای فرهنگ عمومی استان بار دیگر به عرصه حکمرانی و سیاست‌گذاری فرهنگی بازگردند و مدیران ارشاد به‌عنوان دبیران شورای فرهنگ عمومی برای تحقق این امر مغفول‌مانده نقش بی بدیلی خواهند داشت.
قانعی تشکیل مرکز رصد و پایش داده‌های فرهنگی و اجتماعی در کنار شورای فرهنگ عمومی استان را گامی بلند در عرصه اثرسنجی و اثربخشی فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی سطح استان دانست و گفت: نظارت فراگیر و جدی‌تر و مردمی‌سازی نظارت بر مؤسسات، آموزشگاه‌های آزاد هنری و مجموعه‌های دارای مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، از دیگر اقدامات صورت گرفته در چند ماه گذشته استان بوده است.
او بیان کرد: ارتقای سامانه‌های ارتباطی شهرستان‌ها با مرکز استان و تقویت زیرساخت‌های حوزه اطلاع‌رسانی، از دیگر اقدامات و فعالیت‌های ارشاد طی سال گذشته محسوب می‌شود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس یادآور شد: از دیگر ضرورت‌های پیش روی ما در عرصه فرهنگ، توجه جدی به ارتباطات درون سازمانی با نهادهای انقلابی عرصه فرهنگ مانند بسیج هنرمندان، حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی، جبهه فرهنگی انقلاب و پایگاه‌های مقاومت و کانون‌های فرهنگی و هیئات مذهبی بود که این امر به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و این ارتباطات در قالب برنامه‌های مشترک بیش از پیش تقویت شد.
وی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد از دیرباز بستر جذب و فعالیت فرهنگی و هنری نسل جوان، مؤمن و انقلابی بوده است، گفت: متأسفانه این کانون‌ها در مقاطعی مورد بی مهری قرار گرفته‌اند و فعالیت‌های آنها راکد شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس عنوان کرد: به منظور اجرای سیاست‌های جدید دولت مبنی بر مسجدمحوری و محله‌محوری و برای محقق کردن منویات رهبری در حوزه تمدن‌سازی، راهی جز بازگشت به خاستگاه اصلی انقلاب، یعنی مساجد نداریم و توجه به این امر به‌عنوان دستگاه متولی در حوزه کانون‌های مساجد بیش از پیش در اولویت قرار گرفت و زمینه برای نقش‌آفرینی جدی کانون‌های مساجد در گام دوم انقلاب مهیا شد.
وی با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های اهالی رسانه استان فارس گفت: اهالی رسانه از دیگر جوامع صنفی مرتبط با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هستند که برای بهتر شدن اوضاع صنفی و معیشتی این قشر محترم و زحمت‌کش از خود خبرنگاران و اهالی رسانه استمداد طلبیدیم و ان‌شاءالله با تشکیل ساختار واحد صنفی بخش جدی از مطالبات آنها برطرف خواهد شد.
قانعی ضرورت آموزش و احیای کارت خبرنگاری را از دیگر برنامه‌های ارشاد برای ارتقا و توسعه ظرفیت رسانه‌ای استان قلمداد کرد و گفت: مؤسسات قرآنی و کانون‌های دینی دارای مجوز از ارشاد نیز با تمام شدن دوران کرونا، فعالیت‌های خود را به صورت جدی تر آغاز کرده و با تشکیل شورای توسعه قرآنی در استان به دنبال هم افزایی ظرفیت‌های قرآنی دستگاه‌های مختلف در کنار هم خواهیم بود.
وی با اعتقاد به اینکه جامعه فرهنگی، هنری و قرآنی استان فارس سرشار از ظرفیت‌ها و استعدادهای شناخته‌نشده و شکوفانشده است، گفت: اگر ذره‌ای امکانات برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها فراهم شود، مانند همیشه درخشان خواهند بود و موجبات بالندگی فارس در عرصه فرهنگی و هنری را بیش از پیش فراهم می‌سازند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ابراز کرد: تلاش داریم که به زودی شاهد رشد و ارتقای ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های فرهنگی و هنری استان هنرپرور و فرهنگ‌دوست فارس باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی