[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

ایران اسکـــار می‌خـــواهد، روزنامه شیراز نوین

در فاصله ۴۱ روز مانده به معرفی نماینده سینمایی کشور به آکادمی ‌اسکار، سینمای ایران هنوز نماینده‌ای را برای مهم‌ترین جایزه سینمایی جهان معرفی نکرده است.به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، هم‌اکنون یک هفته از مهلت معرفی هیئت انتخاب به آکادمی‌ اسکار گذشته و با توجه به اینکه انتخابات هیئت مدیره خانه سینما هنوز برگزار نشده است، بنیاد سینمایی فارابی، لیستی را به آکادمی ‌اعلام کرده که این فهرست و اعضای آن هنوز به دلیل عدم ‌اعلام نظر آکادمی، رسانه‌ای نشده است. اگرچه این هیئت، ۴۲ روز تا معرفی نماینده سینمای ایران به آکادمی ‌اسکار وقت دارد اما با توجه به لزوم برنامه‌ریزی برای یک اکران منظم بین‌المللی و حضور موفق در فصل جوایز، ضرورت دارد که این انتخاب، حداکثر در هفته ابتدایی شهریور صورت بگیرد تا نماینده سینمای ایران بتواند با یک برنامه‌ریزی مدون و احتمالاً قرارداد با یکی از پخش‌کنندگان معتبر، نهایت خبرسازی را در فصل جوایز به انجام برساند و با پشتوانه‌ای خوب، راهی اسکار ۲۰۲۳ شود.البته که برای امسال، نامزدهای چندانی برای هیئت انتخاب وجود ندارد. عمده این انتخاب‌ها نیز آثاری هستند که در جشنواره‌های کن و ونیز حضور داشته و همین خود می‌تواند برگ برنده مناسبی برای افتخارآفرینی این آثار در فصل جوایز و علی‌الخصوص جایزه اسکار باشد. البته که برای برخی از این فیلم‌ها، بندهایی وجود دارد که مدیریت سینما و البته صاحبان آثار باید نسبت به رفع و رجوع مشکل آن‌ها اقدام کنند.
موقعیت مهدی: موقعیت مهدی یکی از گزینه‌هایی است که نامش به عنوان نماینده نهایی سینمای ایران اعلام شده و اتفاقاً از بخت بالایی برای حضور در این رقابت برخوردار است. نگاه غالب در پروسه انتخاب نماینده به آکادمی ‌اسکار این است که آن اثر، دربردارنده اعتقاد و باور قلبی و سرزمینی کشورمان باشد که با این تحلیل، موقعیت مهدی، پراقبال‌ترین فیلم این فهرست است که اگرچه نمایش جهانی و حضور در فستیوال‌های بین‌المللی را در کارنامه ندارد اما می‌توان به شرط معرفی زودهنگام، زمینه‌های حضور جهانی فیلم را در سینماها و چند جشنواره جهانی فراهم آورد.
برادران لیلا: سومین ساخته سعید روستایی، یکی از گزینه‌ها برای معرفی به آکادمی ‌است، فیلمی‌که در بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۲ حضور داشت و توانست جایزه فیپرشی این رویداد را نیز از آن خود کند. برادران لیلا در جشنواره‌های مونیخ و ملبورن نیز حضور دارد. اکران فرانسه این فیلم نیز از چهارشنبه، دوم شهریور آغاز شد که این پارامتر نیز امتیازی برای این فیلم به حساب می‌‎آید. فیلم ۱۶۵ دقیقه روستایی، به لحاظ زمانی و سوژه محتوایی نیز پیرو علاقه‌مندی اعضای آکادمی ‌است اما همان‌گونه که مخاطبان سینما می‌دانند، چالش‌هایی جدی میان روستایی و مدیریت سینما برقرار است که خود به تنهایی می‌تواند این فیلم را از گردونه رقابت کنار بگذارد. مدیریت سینمایی از یک سو مُصرّ به اعمال موارد تعیین‌شده برای این فیلم است و روستایی هم همچنان بر ساز عدم ‌رعایت این موارد می‌نوازد. در چنین شرایطی که اصطکاک عمیقی میان این دو قطب ایجاد شده است، خسران اصلی به سینمای ایران بازمی‌گردد که نمی‌تواند چنین نماینده‌ای را به آکادمی ‌معرفی کند. بنابراین اگر طولانی شدن پروسه معرفی نماینده به چانه‌زنی برای رفع مشکل برادران لیلا مربوط باشد، می‌توان آن را عقلانی و منطقی دانست چرا که این فیلم، آن مسیر ابتدایی معرفی فیلم به جامعه سینمایی جهان را پیموده و در این زمینه، چند قدم جلوتر از سایر گزینه‌های احتمالی سینمای ایران قرار دارد.
شب، داخلی، دیوار: وحید جلیلی که یک بار در سال ۲۰۱۹، با بدون تاریخ، بدون امضاء، سابقه حضور در رقابت‌ اسکار را دارد، اکنون و با سومین ساخته‌اش، یکی از بخت‌های سینمای ایران برای معرفی به آکادمی ‌محسوب می‌شود. این بخت زمانی پررنگ‌تر می‌شود که شب، داخلی، دیوار، از ۱۶ شهریور در بخش رقابتی ونیز ۲۰۲۲ به نمایش درمی‌آید و پس از آن، بلافاصله راهی جشنواره تورنتو خواهد بود. همچنین پخش‌کننده جهانی فیلم نیز مشخص شده و فیلم قرار است با یک برنامه‌ریزی خوب، اکران عمومی ‌خود را در چند کشور آغاز کند. این فیلم نیز هم‌اکنون دچار چالش است و طبق گفته مدیرکل دفتر نظارت، کمی ‌دیر برای پروانه نمایش اقدام کرده و هنوز نسخه نهایی خود را برای بازبینی ارائه نکرده است، مشکلی که قطعاً می‌تواند با رایزنی حل شده چون از فاکتورهای لازم برای موفقیت در اسکار ۲۰۲۳ برخوردار است.
جنگ جهانی سوم: فیلم هومن سیدی تنها از این حیث در این فهرست قرار گرفته که در بخش افق‌های جشنواره ونیز ۲۰۲۲ حضور دارد. 
البته که فیلم با توجه به هماهنگی با مدیریت سینما، بدون هیچ مشکلی در این جشنواره حضور دارد و احتمالاً خود را برای حضور قدرتمند در فصل جوایز آماده می‌کند. عنوان فیلم هم می‌تواند برای اعضای آکادمی ‌وسوسه‌انگیز باشد و چون به لحاظ عدم‌ چالش با مدیریت سینما، جلوتر از دو گزینه قبلی قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی