[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

بهترین و ساده‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به دیابت، روزنامه شیراز نوین

یکی از بیماری‌هایی که ‌این روزها در حال افزایش است، دیابت می‌باشد، بنابراین هر فردی باید راه‌های پیشگیری از بیماری دیابت را بداند.
به گزارش نمناک، در کشور‌های بزرگ تقریباً 96 میلیون نفر یا حتی بیشتر، علائم پیش از دیابت دارند و ‌این آمار توسط سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام شده است. خیلی‌‌ها در مورد ‌این موضوع آگاهی کاملی ندارند و در نتیجه بیشتر در معرض بیماری‌‌های مزمن برگشت‌ناپذیر هستند؛ اما بعضی از اقدامات می‌باشند که به شما کمک می‌کنند تا ‌این وضعیت را بهبود ببخشید که باید ‌این کار را چند دقیقه بعد از وعده غذایی انجام دهید. در ‌این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این مورد توضیح مفصل خواهیم داد.
انجام یک کار خاص بعد از هر وعده غذایی؛ خطر دیابت را کم می‌کند
هر کاری که شما بعد از مصرف یک وعده غذایی انجام دهید، تأثیر زیادی روی بدن‌تان دارد. مطالعات در سال 2022 نشان می‌دهند که پیاده‌روی بعد از مصرف مواد غذایی تأثیر زیادی روی کاهش خطر دیابت دارد، زیرا سطح انسولین و قند خون را کم می‌کند.
در ‌این مطالعه افراد را در شرایط یکسان قرار دادند و از بعضی از آن‌ها خواستند که بعد از مصرف غذا بنشینند، بعضی دیگر ‌ایستادند و بعضی دیگر پیاده‌روی کردند. تحقیقات نشان داد افرادی که ‌ایستادند یا پیاده‌روی کرده بودند، سطح قند خونشان کم‌تر افزایش پیدا کرده بود.
در واقع یک تحرک ملایم حدود 60 الی 90 دقیقه بعد از وعده غذایی؛ سطح قند خون را متعادل می‌کند. انجام ‌این کار نه تنها برای افراد دیابتی اهمیت دارد، بلکه کسانی که در معرض خطر افزایش قند خون هستند هم باید ‌این کار را انجام دهند؛ در واقع افراد سالم هم باید ‌این موضوع را جدی بگیرند.
چند دقیقه پیاده‌روی برای پیشگیری از دیابت کافیست
مطالعات سال 2021 نشان می‌دهند که پیاده‌روی حداقل به اندازه 15 دقیقه تأثیر مثبتی روی مدیریت خطرات دیابت دارد. مشاهدات هم نشان می‌دهند که حتی یک پیاده‌روی دو دقیقه‌ای می‌تواند فواید زیادی داشته باشد که هر چقدر مدت زمان آن بیشتر شود، فوایدش هم افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه اگر بعد از وعده غذایی کار مهمی‌ هم داشته یا عجله دارید، کافیست فقط چند دقیقه وقت بگذارید و پیاده‌روی کنید تا سطح قند خون را تحت کنترل بگیرید.
پیاده‌روی و سلامت قلب
پیاده‌روی باعث سلامت قلب‌تان نیز می‌شود؛ زیرا دیابت و بیماری قلبی با یکدیگر مرتبط هستند. در نتیجه یک پیاده‌روی سبک گلوکز خون را کنترل می‌کند و قلب را نیز سالم نگه می‌دارد؛ پس یک پیاده‌روی چند دقیقه‌ای می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را هم کاهش دهد.
برای کاهش خطر دیابت راهکارهای دیگری هم وجود دارد
بهترین راه برای کاهش خطر دیابت‌ این است که وزن خود را سالم نگه دارید. در واقع کاهش وزن 7 یا 10 درصدی از طریق یک رژیم غذایی سالم و ورزش، خطر دیابت را تا 60 درصد کاهش می‌دهد. هر چقدر که ‌این کاهش وزن بیشتر باشد، فواید آن افزایش پیدا خواهد کرد.
از طرفی نباید اهمیت مصرف غذاهای گیاهی را فراموش کنید که حاوی فیبر رژیمی ‌هستند و اضافه وزن را کاهش می‌دهند و سطح قند خون را هم متعادل نگه می‌دارند. در واقع باید از غلات کامل، سبزیجات بدون نشاسته، حبوبات، میوه با قند پایین مانند گوجه فرنگی، فلفل و میوه‌های درختی استفاده کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی