[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

بررسی علل و دلایل اصلی خارش گوش، روزنامه شیراز نوین

خارش گوش یکی از کلافه کننده‌ترین و آزاردهنده‌ترین مشکلات است. ‌این مشکل دلایل مختلفی دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید از خارش گوش جلوگیری کنید.
به گزارش نمناک، شاید هیچ چیز به اندازه خارش گوش نتواند شما را کلافه کند؛ مخصوصاً زمانی که داخل گوش‌تان خارش پیدا کرده و شما هم هیچ دسترسی به آن نقطه ندارید. به نظر شما علت ‌این خارش‌ها چیست؟ در ‌این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک علت‌های خارش گوش را برایتان توضیح می‌دهیم؛ پس با ما همراه باشید.
تمیز کردن بیش از حد گوش
جالب است بدانید ‌اینکه بخواهید مدام گوش خود را تمیز کنید و در ‌این کار زیاده‌روی داشته باشید، به سلامت آن آسیب وارد می‌کند، زیرا مقداری ماده چسبنده داخل گوش نیاز است تا از آسیب و ورود باکتری جلوگیری شود؛ بنابراین از بین بردن لایه‌های محافظتی باعث التهاب و خارش خواهد شد.
راه حل ‌این است که مدام با گوش‌تان ور نروید و فقط چند وقت یک بار آن را تمیز کنید و ‌این کار را هم خیلی آرام انجام دهید. از طرفی هم حتماً بعد از شست‌وشوی گوش‌تان؛ آن را خشک کنید.
تجمع مواد چسبنده
همه ما می‌دانیم که در هیچ روشی نباید زیاده‌‌روی کرد. درست است که نباید پشت سر هم گوش خود را تمیز کنید؛ اما از طرفی هم نباید اجازه دهید که ‌این مواد چسبنده خیلی زیاد شوند؛ در غیر ‌این صورت گوش حالت گرفتگی پیدا کرده و دچار خارش می‌شود.
به عنوان راه حل می‌توانید با مشورت پزشک، چند قطره هیدروژن پراکسید را داخل گوش‌تان بریزید تا مواد چسبنده اضافه شل شده و از بین بروند.
مشکلات زمینه‌ای پوستی
کانال گوش مانند دیگر قسمت‌های بدن با پوست پوشش داده می‌شود و در معرض مشکلاتی مانند اگزما یا پسوریازیس هست. متخصصان پوست بر ‌این عقیده هستند که شاید مشکلات زمینه‌ای باعث خارش شده باشد؛ بنابراین راه حل ‌این است که به متخصص مراجعه کرده تا با آزمایش بتواند علت را تشخیص دهد و دارو و پماد تجویز کند.
ابتلا به عفونت گوش
خارش می‌تواند علامت عفونت گوش باشد و زمانی اتفاق می‌افتد که کانال بیرونی دچار عفونت شده و رطوبت اضافه داخل گوش جمع می‌شود و رشد باکتری اتفاق می‌افتد و ‌این برای زمانی است که آب زیادی داخل گوش تجمع پیدا کرده است.
راه حل مناسب ‌این است که از قطره مخصوص گوش که توسط پزشک تجویز می‌شود، استفاده کنید.
آلرژی پوستی
اگر گوش‌های شما دچار حساسیت شده و خارش می‌گیرد، شاید نشان دهنده یک نوع واکنش آلرژیک باشد. مواد زیادی مانند صابون‌ها، شامپو‌ها و حتی لوازم آرایشی یا بعضی از گوشواره‌ها و هندزفری‌ها می‌توانند عامل‌ ایجاد ‌این حساسیت باشند؛ بنابراین بهتر است که‌ این محصولات را عوض کنید تا ببینید که خارش‌تان بهبود پیدا می‌کند یا خیر.
آلرژی فصلی
به غیر از آلرژی به بعضی از مواد، ممکن است آلرژی فصلی هم علائمی ‌مانند آبریزش چشم، آبریزش بینی یا خارش گوش را به وجود بیاورد. در چنین حالتی کرم‌های استروئیدی بدون نسخه می‌تواند خارش را برطرف کند.
استفاده از وسایل کمک شنوایی
گاهی استفاده از وسایل کمک شنوایی مانند سمعک باعث می‌شود تا مواد چسبنده و رطوبت زیادی داخل گوش تجمع کند و در نتیجه وجود اجسام خارجی باعث ‌ایجاد حساسیت شده و گوش دچار خارش می‌شود. در چنین حالتی فقط متخصص گوش می‌تواند راه حل اساسی را در اختیارتان قرار دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی