[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

آب‌رسانی به سرزمین انارهای یاقوتی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت آبفای شیراز، آیین بهره برداری از مجتمع آب‌رسانی به روستاهای دهستان کوهمره سرخی برگزار شد. این مراسم پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه همزمان با سومین روز هفته دولت با حضور استاندار فارس، نماینده مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل آبفای شیراز، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس، مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول و اهالی شریف منطقه با همراهی اصحاب رسانه در محل دهستان کوهمره سرخی برگزار شد.
 آب‌رسانی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی
استاندار فارس در این مراسم گفت: فرایند توسعه از روستاها عبور می‌کند. محمدهادی ایمانیه در آیین بهره برداری از مجتمع آب‌رسانی به روستاهای دهستان کوهمره سرخی با بیان اینکه منطق ایجاب می‌کند برای توسعه ابتدا به روستا توجه شود، اظهار داشت: در صورتی که در این زمینه دچار غفلت شویم، هم‌ روستا ضرر می‌کند و هم شهر متحمل آسیب‌هایی در حوزه‌های مختلف خواهد شد. او با اشاره به این موضوع که در استان فارس هزار روستای دچار بحران و تنش آبی داریم، اظهار داشت: خشک‌سالی‌های متداوم بر حجم مشکلات افزوده و سبب شده است آب بسیاری از روستاها با تانکر و آب‌شیرین‌کن‌های کوچک تأمین شوند. وی با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه امام مجتبی(ع) برای اجرای نهضت آب‌رسانی به روستاها گفت: امید است که با همت بسیج سازندگی و همکاری آبفا، آب‌رسانی به روستاها سرعت بگیرد و این پروژه‌ها در استان فارس به جای 30 ماه، در مهلت یک‌ساله به بهره برداری برسد. استاندار فارس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه طی روز آینده اعتبارات ویژه آبفای شیراز واریز می‌شود، افزود: با این اعتبارات و اختیارات مشکلات روستاهای شهرستان شیراز سریع‌تر برطرف می‌شود و با تلاش دولت سیزدهم و مسئولان استان، 330 روستا تمام و در محله دوم همین تعداد روستا وارد قرارداد می‌شود. ‌ایمانیه با اشاره به کمبود 15هزار مگاواتی برق در کشور عنوان کرد: تلاش شد که در استان فارس این کمبود مشکل ایجاد نکند و با تدابیر انجام شده شاهد کمترین خاموشی در بخش‌های صنایع بودیم و تقریباً هیچ خاموشی در بخش خانگی نداشتیم. وی با اشاره به مشکلات مطرح شده در این دهستان به ویژه گنبد نمکی که پس از زلزله فعال شده، تصریح کرد: اقدامات لازم برای جابه‌جایی گنبد نمکی قبل از 15 شهریور شروع شود تا به سرعت به نتیجه برسد؛ چراکه خشک شدن باغات فاجعه است و به دنبالش مسائل اجتماعی و مهاجرت خواهد بود. استاندار فارس درباره معضل باغ شهری‌ها در این منطقه نیز افزود: فرمانداری شیراز به شکل جدی وارد این موضوع شده و با تخلفات برخورد خواهد شد و برای آنانی که مجوز قانونی دارند، باید چاره‌اندیشی شود.
 اقدام انقلابی برای خدمت‌رسانی جهادی
در ادامه این مراسم، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: این پروژه طی یک اقدام انقلابی و توجه به نیازهای مردم به بهره برداری می‌رسد. ابراهیم عزیزی در آیین بهره برداری از مجتمع آب‌رسانی به روستاهای دهستان کوهمره سرخی با تأکید بر استمرار حضور مسئولان در میان مردم بیش از گذشته، اظهار داشت: هشت ماه پیش به منظور احصای مشکلات مردم در این منطقه حضور داشتیم و چالش‌های پیش روی مردم در حوزه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت. او با اشاره به این موضوع که شوری آب یکی از گلایه‌های اساسی و برحق مردم بود، اظهار داشت: امروز بهبود کیفیت آب و در دسترس قرار دادن آن با یک اقدام انقلابی انجام شد و پاسخ‌گوی نیاز مردم هستیم. وی با تقدیر از تلاش‌های آبفای شیراز و با بیان اینکه روحیه خدمتگزاری در دولت سیزدهم کاملاً دیده می‌شود، افزود: مدیران استانی برای کوهمره باید تلاش جدی‌تری داشته باشند؛ مشکل مسکن به دلیل بافت کوهستانی و تنگناهایی که محیط زیست و منابع طبیعی برای مردم ایجاد کردند، یکی از مشکلات اصلی است و طرح‌های هادی روستایی این منطقه نیز قابل اصلاح نیست. عزیزی با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل آن پوشش جنگلی منطقه است تا جلو مهاجرت گرفته شود، عنوان کرد: امید است تدبیری اندیشیده شود تا خواست جوانان منطقه که مسکن است، حل شود و سایر دستگاه‌ها نیز با بنیاد مسکن همکاری کنند. نماینده مردم شیراز و زرقان با اشاره به وجود گنبد نمکی در چشمه رمقان و سرریز آن در رودخانه جره، افزود: این موضوع ۱۲ سال مردم این منطقه را به شدت آزار داده است و علت کوتاهی‌ها طی این مدت باید مشخص شود. آب منطقه‌ای در این سال‌ها کوتاهی کرده و سبب شده که حداقل ۷۰۰ هکتار از باغات منطقه خشک شود و بخش اعظمی از مردم مجبور به مهاجرت شدند. عزیزی با بیان اینکه قرار بوده آب از گنبد جدا و رهاسازی شود و نمک‌زدایی آن انجام بگیرد، تصریح کرد: جداسازی گنبد از رودخانه و شبکه‌گذاری یک امر حیاتی است و قرار بر این است که تا ۱۰ روز آینده عملیات اجرایی برای جداسازی گنبد شروع شود و منابعی برای این کار در نظر گرفته شده است. نماینده مردم شیراز در مجلس با هشدار اینکه اگر این کار با سرعت آغاز نشود در سال آینده روستاییان با مشکل جدی روبه‌رو هستند، اظهار داشت: گنبد هر میزان فعال شود، کارها را بی‌نتیجه می‌کند. اگر این گنبد برطرف نشود، ساخت سد نرگسی نیز بی‌فایده خواهد بود.
 جهاد آب‌رسانی در روستاهای شیراز
مدیرعامل آبفای شیراز در این مراسم گفت: در هفته دولت با اجرای پروژه‌های آب‌رسانی روستایی، ۱۵هزار و ۷۰۸ خانوار تحت پوشش قرار می‌گیرند. بهمن بهروزی در آیین بهره برداری از مجتمع آب‌رسانی به روستاهای دهستان کوهمره سرخی با بیان اینکه خدمتگزاری به مردم مهم‌ترین رسالت آب و فاضلاب شیراز است، اظهار داشت: امید داریم با افزایش اختیارات آبفا، چیزی به اسم تحت پوشش و غیر تحت پوشش نداشته باشیم و محدودیت‌ها برای آب‌رسانی به روستاها برطرف شود. وی با بیان اینکه در هفته دولت با اجرای پروژه‌های آب‌رسانی روستایی ۱۵هزار و ۷۰۸ خانوار تحت پوشش قرار می‌گیرند، گفت: در زمینه تأمین اعتبار نیز کمک شود تا به همه روستاهای شیراز آب‌رسانی انجام شود. مدیرعامل آبفای شیراز اظهار کرد: در هفته دولت ۴۰ پروژه تکمیل آب‌رسانی در شبکه روستایی شیراز قرار دارد و در کنار این روستا رودخانه پتانسیل خوبی ایجاد کرده تا آب تأمین شود.
 آبفا شیراز بر مدار سازندگی
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است طرح آب‌رسانی به منطقه قره باغ و روستاهای فتح‌آباد، دهنو تفیهان و کفترک انجام شده و عملیات بازسازی شبکه روستاهای آب‌پرده، دره، بیدزرد و قره‌چمن از سلسله اقدامات آبفا شیراز است که در هفته دولت انجام شده است. این طرح‌ها در روستاهای اطراف شیراز مشتمل بر حفر و تجهیز 11 حلقه چاه با اعتبار 550میلیارد ریال، اجرای 46 کیلومتر خط انتقال با اعتبار 400میلیارد ریال، 160 کیلومتر اجرای شبکه توزیع با اعتبار 800میلیون ریال و اجرای مخزن 4هزار مترمکعب با اعتبار 200میلیارد ریال است. شرکت آبفا شیراز برای اجرای این طرح‌های آب‌رسانی بیش از 1950میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام داده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی