[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

معاون اول رئیس‌جمهور: خط قرمز دولت معیشت و رفاه مردم است، روزنامه شیراز نوین

۹۳۵ پروژه عمرانی با اعتبار ۴۴۷۳میلیارد تومان با حضور معاون اول رئیس جمهور در استان مازندران به صورت همزمان به بهره برداری رسید. به گزارش ایلنا، محمد مخبر در جریان سفر به استان مازندران، در آیین بهره‌برداری از ۹۳۵ پروژه عمرانی این استان که در شهرستان بابلسر برگزار شد، از طریق ویدئوکنفرانس دستور افتتاح همزمان این پروژه‌ها را صادر کرد. معاون اول رئیس جمهور در آیین افتتاح این پروژه‌ها با تأکید بر اینکه خط قرمز دولت معیشت و رفاه مردم است، گفت: اقتصاد کشور با مشکلاتی روبه‌رو بود که تورم ۵۰ساله، ناترازی‌های مکرر و مستمر بودجه، وضعیت نامناسب بانک‌ها، کاهش ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب سرمایه‌گذاری از جمله این مشکلات بود. وی افزود: به لطف خداوند و با تلاش جدی دولت و همکاری قوای سه‌گانه، شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم و توانستیم از این وضعیت عبور کنیم. وی خاطرنشان کرد: امروز ذخایر کالاهای اساسی در برخی اقلام حساس بالای ۱۲۰درصد است و کارهای بزرگی انجام شد؛ به نحوی که دشمن توقع چنین اقدامات مهمی را ظرف چند ماه نداشت. مخبر با یادآوری اینکه در کنار این دغدغه‌ها با مسائل دیگری نیز مواجه شدیم، گفت: یکی از این مسائل به ارز ترجیحی مربوط بود که باید به سه دلیل آن را اصلاح می‌کردیم؛ یکی از این دلایل الزام قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی و دلیل دوم تفاوت قیمت کالاها در کشور ما با کشورهای همسایه بود که زمینه قاچاق کالا را فراهم می‌کرد و دلیل سوم استقرار عدالت بود. معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ یارانه پرداخت‌شده برای کالاهای اساسی بیشتر نصیب کسانی می‌شد که مصرف و خرید بیشتری داشتند و طبقات ضعیف جامعه بهره چندانی از این یارانه نمی‌بردند.
مخبر در ادامه با اشاره به اینکه دولت هیچ‌گاه به دلیل پرداختن به امور جاری و روزمره از کارهای اساسی برای حل مشکلات کشور غافل نشده است، خاطرنشان کرد: دولت سه بسته مهم اقتصادی را تدارک دیده که یکی از این بسته‌ها برای کنترل نوسانات اقتصادی است، چراکه یکی از دلایل تزلزل سرمایه‌گذاری وجود نوسانات اقتصادی و عدم امکان پیش‌بینی اقتصاد کشور است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: بسته دوم برای سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی است و بسته سوم در زمینه مبارزه با فقر و استقرار عدالت است که یکی از شعارها و وعده‌های رئیس جمهور کشورمان بوده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه سرمایه‌گذاری و دیپلماسی اقتصادی تصریح کرد: متأسفانه توجه لازم به همسایگان و ظرفیت کشورهای اطراف صورت نگرفته بود و رئیس جمهور کشورمان در رفت و آمدهای دیپلماتیک زمینه همکاری و ارتباط با این کشورها را فراهم کرد و امروز نزدیک به ۶۰میلیارد دلار در دیپلماسی اقتصادی در حال سرمایه‌گذاری هستیم که در قالب تفاهم نامه و قرارداد دنبال می‌شود.
وی در ادامه سخنان خود به مسئله کمبود آب در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اینکه در شمال و جنوب کشور دریا و در میانه کشور خشک باشد، پذیرفته نیست و یکی از مشکلات در این زمینه این است که شرکت‌های بزرگ با سودهای زیاد از منابع آب کشور با حداقل قیمت استفاده کرده اند و مردم با مشکل کمبود آب مواجه هستند که دولت به این شرکت‌ها سه سال فرصت داده تا آب موردنیاز خود را از دریا تأمین کنند. مخبر افزود: ۵ خط انتقال آب از دریا طراحی شده است که یکی از آنها به زودی افتتاح خواهد شد و آب موردنیاز بنگاه‌های اقتصادی و بخشی از آب شرب در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان و یزد تأمین خواهد شد. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و استعدادهای گسترده کشورمان گفت: خوشبختانه به دلیل کارها و اقدامات بزرگی که پس از انقلاب اسلامی برای تکمیل زیرساخت‌ها انجام شده، امروز محدودیتی برای توسعه و پیشرفت نداریم.
مخبر ادامه داد: دولت در حوزه اشتغال نیز تمامی روش‌های اشتغال‌زایی را در دستور کار خود قرار داده و برای هر یک از این روش‌ها منابع مالی و روش اجرا در نظر گرفته و در بخش مسکن نیز کارهای خوبی آغاز شده است. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم دو عنوان مردمی و انقلابی را یدک می‌کشد، گفت: مردمی بودن دولت یعنی اینکه دولت می‌خواهد اقتصاد را به دست مردم بسپارد؛ چراکه معتقد است اگر اقتصاد در اختیار مردم باشد، محدودیتی در زمینه منابع مالی، مدیریتی و ایده‌پردازی نخواهیم داشت.
وی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کشورمان در زمینه کشاورزی و صنایع تبدیلی، گفت: کل درآمد نفت در بهترین شرایط ۳۵میلیارد دلار است و این در حالی است که در استان‌های شمالی کشور ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی تا دو برابر این مقدار وجود دارد.
وی با بیان اینکه بهترین و آبادترین شهرها در دنیا معمولاً در کنار دریا هستند، گفت: دولت طراحی و ایجاد ۳۰ شهر را در کنار دریا در دستور کار خود دارد و معتقد هستیم با ظرفیت‌های گسترده ای که در بخش‌های مختلف کشور وجود دارد، اگر راه را برای مردم باز کنیم و مقررات دست و پاگیر را از پیش رو برداریم، تحولات مثبتی در کشور حاصل خواهد شد. مخبر تصریح کرد: به آینده کشور بسیار امیدوار هستیم و این دولت بیشترین نقش را در حل مسائل اقتصادی ایفا خواهد کرد. البته هر استان باید در این برنامه نقش جدی ایفا کند و استانداران نیز باید ظرفیت‌های استان را به طور جدی به کار گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی