[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

قرارداد انتقال آب دریا به فارس نهایی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته دولت، ۸۵۸ پروژه در بخش‌های مختلف عمرانی، خدماتی، زیرساختی، رفاهی و... در نقاط مختلف این استان و با حضور مسئولان ملی و استانی، افتتاح یا کلنگ‌زنی خواهد شد.
به گزارش ایلنا، محمدهادی ایمانیه ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این ایام به ویژه رجایی و باهنر، تأکید کرد: امسال تلاش کرده‌ایم که پروژه‌هایی در لیست افتتاح قرار گیرد که آماده بهره‌برداری باشد یا نهایتاً ظرف ۲ هفته بعد از افتتاح، بهره‌برداری از آن شروع شود؛ از طرفی عملیات اجرایی پروژه‌هایی هم آغاز می‌شود که اعتبارات آنها به شکل کامل تأمین و مشخص شده باشد. لذا از رسانه‌ها هم درخواست می‌شود که این موضوع را رصد کنند.
ایمانیه به تشریح پروژه‌های آماده افتتاح یا آغاز عملیات اجرایی پرداخت و با بیان اینکه از کل پروژه‌های اعلام شده، ۷۸۲ پروژه برای افتتاح است، گفت: ارزش پروژه‌های آماده افتتاح که در بخش‌های راه، انرژی، بهداشت و درمان، فضای آموزشی و فرهنگی، زیرساختی، مسکن شهری و روستایی، زیربنایی عمرانی، صنعتی، گردشگری و... قرار دارد، حدود ۱۰هزار میلیارد تومان خواهد بود.
او یکی از پروژه‌های شاخص را، تکمیل محور ارتباطی تنگ ابوالحیات برای تبدیل مسیر شیراز- کازرون به بزرگ‌راه، اعلام و اضافه کرد: یکی دیگر از پروژه‌های شاخص، طرح‌های آب‌رسانی روستایی و شهری است. خوشبختانه در یک سال اخیر بحث آب‌رسانی روستایی با فعال شدن قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و با حضور دستگاه‌های مختلف، تسریع شده است.
ایمانیه با بیان اینکه حدود ۱۰۰۰ روستای فارس با تنش آبی مواجه بوده است، گفت: از این تعداد طرح‌های آب‌رسانی بیش از ۳۰۰ روستا در حال تکمیل و رفع مشکل بوده و بیش از ۳۰۰ روستا هم در دست اقدام است. در کشور قرار بود این پروژه‌ها ۳۰ماهه تمام شود، اما در فارس امیدوار هستیم که بتوانیم تا پایان امسال، بخشی از این طرح‌ها را به سرانجام نهایی برسانیم.
استاندار فارس با یادآوری اینکه ۵۲ پروژه هفته دولت مربوط به حوزه آب است، اضافه کرد: در بحث رفع مشکل آب، شرکت آب منطقه‌ای به عنوان متولی اصلی تکمیل سدهای کوار، پارسیان، هایقر، چشمه عاشق، نرگسی و... را در دستور کار دارد و امیدواریم که با تکمیل این پروژه‌ها، بخشی از مشکلات نیز مرتفع شود.
ایمانیه، حوزه راه را یکی از مباحث مهم در استان فارس برشمرد و با تصریح اینکه فارس در زمینه راه‌های مواصلاتی، جایگاه شایسته‌ای ندارد، نهضت اجرایی شده در این زمینه را مناسب توصیف و اضافه کرد: متأسفانه این استان پهناور که ۷ درصد کل خاک کشور را شامل می‌شود، هنوز یک کیلومتر آزادراه هم ندارد و به واسطه مشکلات در راه‌های اصلی، بزرگ‌راهی، فرعی و روستایی، شاهد صدرنشینی فارس در جدول تعداد حوادث 
جاده‌ای هستیم.
وی از وجود ۲۲۰ نقطه جاده‌ای حادثه‌خیز خبر داد و گفت: فارس که طولانی‌ترین مسیرهای جاده‌ای کشور را دارد، در زمینه توسعه راه‌های مواصلاتی ایمن، عقب مانده و تنها ۹ درصد از کل راه‌های آن بزرگ‌راهی است و برای رفع این عقب‌ماندگی تلاشی مضاعف در دستور کار قرار گرفته است.
استاندار فارس، در خصوص آزادراه شیراز- اصفهان نیز از اختصاص ۲۳۰۰میلیارد تومان اعتبار در سفر اخیر مسئولان کشوری به این پروژه خبر داد و گفت: تلاش خواهیم کرد که قطعه ششم این پروژه تا دهه فجر امسال زیر بار ترافیک برود، اما قول 
۱۰۰درصد نمی‌دهیم.
ایمانیه با اشاره به وجود نگرانی جدی در خصوص مواجهه با ترافیک سنگین در ورودی شمال غرب شیراز بعد از افتتاح آزادراه شیراز- اصفهان، خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل، چهار محور دسترسی را در دستور کار قرار داده‌ایم و طی روزهای آتی، با حضور معاون اقتصادی ریاست جمهوری، عملیات اجرایی گذرگاه گویم را آغاز خواهیم کرد.
استاندار فارس با بیان اینکه کار تملک مغازه‌ها در گویم تا حدودی انجام شده و تداوم دارد، گفت: علاوه بر زیرگذر گویم، از شمال آن یک معبر ۱۶متری باز و برای اتصال جنوب گویم به بزرگ‌راه حسینی الهاشمی نیز برنامه‌ای اجرایی خواهد شد؛ اگرچه زمان بر است و جاده قره‌پیری نیز با قوت اجرایی خواهد شد. 
ایمانیه با اشاره به راه‌های ریلی نیز از انعقاد قراردادی با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) برای اجرای ۲ قطعه خط آهن شیراز- بوشهر خبر داد و با بیان اینکه پیمانکار بخش خصوصی نیز در ۲ قطعه مشغول کار است، گفت: برای اجرای خط آهن شیراز- گل‌گهر، امیدوایم طی هفته‌های آتی تفاهم‌نامه قطعات یک و دو نهایی شود و برای راه آهن شیراز- جهرم- لار- بندرعباس نیز تفاهم دیگری را با قرارگاه خاتم 
دنبال می‌کنیم.
استاندار فارس یکی از مباحث مهم مدنظر در توسعه خطوط ریلی این استان را، تبدیل خط آهن کنونی شیراز- اصفهان به خط سریع‌السیر بیان و اضافه کرد: بیزینس‌پلان این پروژه در حال آماده‌سازی و تدوین بوده و قرار است سرعت تردد قطار در این مسیر به ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر افزایش یابد.
استاندار فارس، بیست پروژه قابل افتتاح در هفته دولت را مربوط به حوزه راه دانست و با بیان اینکه کمربندی کنونی شیراز به دو بخش تقسیم و قسمت شمالی به راهداری و جنوبی به شهرداری واگذار شده است، گفت: با این اقدام، گامی در راستای حل مشکلات این محور پرترافیک، برداشته شده است.
ایمانیه خاطرنشان کرد که موضوع احداث یک کمربندی جدید برای شیراز در دستور کار قرار گرفته و سرمایه‌گذار برای اجرای آن نیز پیدا شده است و با توجه به جلسات و مباحث طرح شده، امیدواری برای اجرا وجود دارد.
استاندار فارس در ادامه یادآور شد که از کل پروژه‌های اعلامی برای افتتاح در هفته دولت، ۶۸ پروژه آموزشی- فرهنگی، ۴۵ پروژه بهداشتی و درمانی، ۱۱۲ پروژه شهری و روستایی، ۱۲۹‌ پروژه مسکن شهری و روستایی، ۱۷۷‌ پروژه‌ عمرانی و ۱۱۴ پروژه تولیدی و کشاورزی و خدمات خواهد بود. ایمانیه با بیان اینکه در بحث توسعه کشت گلخانه‌ای، فارس موفق عمل نکرده و تاکنون تنها ۷۰۰ هکتار اراضی گلخانه‌ای ایجاد شده است، گفت: یکی از برنامه‌های دولت افزایش این سطح به ۱۷۰۰ هکتار تا پایان سال است؛ این یک اقدام جهادی را می‌طلبد و حتی اگر نیمی از برنامه موردنظر محقق شود، گام بلندی برداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه تحقق برنامه‌ها و وعده‌های مطرح‌شده، نیازمند همراهی رسانه در رصد مسائل و پایش اقدامات به شکل مداوم است، گفت: در بحث رونق تولید و اشتغال، تلاش خود را مصروف کرده‌ایم؛ رسانه و مردم هم همراهی کنند و اگر صنعتی را می‌شناسند که با مشکلی مواجه است، آن را معرفی و رفع مشکل را دنبال کنند. خوشبختانه حدود ۸۰ درصد مصوبات کمیسیون رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در فارس محقق شده است.
استاندار فارس با اشاره به مهم بودن بحث مدیریت مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی، گفت: جهاد کشاورزی سامانه‌ای را راه‌اندازی و دشت‌های مختلف را بر اساس میزان آب و وضعیت کشاورزی دسته‌بندی و الگویی برای کشت در هر دشت مشخص کرده است. البته از ۱۴۸ دشت، اکنون ۳ دشت در این سامانه بارگذاری شده و قرار است مابقی نیز انجام شود.
ایمانیه، قرارداد انتقال آب از خلیج فارس را شفاف توصیف و اضافه کرد: این پروژه نیازمند ۱۵هزار میلیارد تومان اعتبار است و براساس قرارداد، 
۵۱ درصد توسط بخش خصوصی که به عنوان پیمانکار هم حضور دارد، تأمین می‌شود و ۴۱ درصد مابقی از سوی وزارت نفت، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، ایمیدرو و بخش خصوصی تأمین خواهد شد. استاندار فارس با بیان اینکه هفته آینده احتمالاً این قرارداد نهایی خواهد شد، گفت: علی‌ای‌حال کار توسط پیمانکار پروژه از شهرستان مُهر، آغاز و بخشی از مسیر هم برای لوله‌گذاری آماده شده است و امیدواریم طبق وعده داده شده، طی ۳۶ ماه، آب به شهرستان مرودشت برسد.
استاندار فارس با بیان اینکه تبدیل این دانشگاه به علمی‌کاربردی را باید از مسئولان وزارت علوم جویا شد، خاطرنشان کرد: قرار بر این بود که دانشگاه پیام نور با استفاده از منابع داخلی و خیران امکانات و ظرفیت‌هایی را ایجاد و نیاز به مراکز آموزش عالی در شهرستان‌های مختلف را مرتفع کند.
ایمانیه ضمن ابراز ناخرسندی از خروج محصولات کشاورزی و معدنی به شکل خام از فارس، گفت: موضوع ممانعت از خروج این محصولات را در حد شعار مطرح کرده‌ایم، اما هنوز جرئت اجرایی کردن را به دلیل اینکه شاید مانع قانونی بر سر راه قرار بگیرد، نداریم.
استاندار فارس در عین حال تأکید کرد که بر اساس اسناد بالادستی، باید در مسیری قرار گرفت که حداقل ۳۰ درصد از درآمد معادن خرج احداث صنایع معدنی شده و به این شیوه از صدور محصول خام ممانعت شود.
به گفته استاندار فارس، در هفته دولت عملیات اجرایی ۷۶ پروژه با اعتباری بالغ بر ۵۲۰۰میلیارد تومان در فارس آغاز می‌شود که مهم‌ترین آنها، پست ۲۳۰ کیلوولت برق با ۸۸۰میلیارد تومان اعتبار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی