[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

رواج دوچرخه سواری برای جامعه لازم است، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
رشته دوچرخه سواری از جمله رشته‌های ورزشی است که شاید به علت هزینه‌های بالا، به خصوص در استان فارس چندان مورد توجه قرار نگرفته است. با این وجود در همین استان قهرمانانی داریم که در عرصه ملی و بین‌المللی افتخارآفرین هستند.
قهرمان سال‌های گذشته دوچرخه سواری و پیشکسوت و مربی فعلی استان فارس، درباره وضعیت دوچرخه‌سواری استان و مشکلات موجود صحبت‌هایی انجام داد.
احمد برزگر که اهل شهرستان بوانات استان فارس است، 39 سال است در این رشته فعال است و می‌گوید: من از کودکی به رشته‌های کوهپیمایی، دو و فوتبال علاقه داشتم اما از سال 62 به دوچرخه سواری وارد شدم و هنوز هم در همین رشته فعالیت دارم.
وی درباره عناوین و مدال‌هایش گفت: من در سال 62 در مسابقات کارگری در کرمان سوم شدم. در آسیا به عنوان سوم مسابقات پیشکسوتان در کشور قزاقستان دست یافتم که این رقابت‌ها در سال 98 برگزار شد. چهار مرحله هم در مسابقات جهانی رتبه‌های چهارم و پنجم را کسب کردم. در مسابقات پیست سیدنی استرالیا ششم شدم و آخرین مسابقات هم که سال 2018 در یونان برگزار شد، مقام سوم جهانی را کسب کردم، در حالی که از تمام کشورهای جهان آمده بودند.
پیشکسوت ورزش فارس درباره استعدادهای شهرستان بوانات گفت: استعدادهای خیلی خوبی داریم، حتی در همین رشته دوچرخه‌سواری هم بچه‌ها مستعد هستند اما همان طور که می‌دانید، دوچرخه سواری ورزش گرانی محسوب می‌شود و سختی‌های خاص خودش را هم دارد. پیست که نداریم، جاده هم خطرات خودش را دارد و این‌ها هم عواملی است که این رشته به طور کلی در استان فارس پیشرفت چندانی نکرده است.
برزگر که رئیس کمیته پیشکسوتان هیئت دوچرخه سواری استان فارس است، درباره برنامه‌های این هیئت برای پیشکسوتان گفت: مسابقات پیشکسوتان هر ساله در سطح کشور برگزار می‌شود و احتمالاً اواخر شهریورماه، در استان البرز برگزار خواهد شد. بچه‌های ما تمرینات خوبی داشته‌اند و امیدوارم حتماً سکوی اول رقابت‌ها از آن تیم فارس باشد. خود من نیز حتماً در این رقابت شرکت خواهم کرد. اخیراً تمرین خوبی داشتیم و مسیر رفت و برگشت به شهرستان بیضا را طی کردیم. در مجموع دوچرخه سواران پیشکسوت وضعیت خوبی دارند و امیدوار به قهرمانی هستیم.
وی افزود: خود من هر ساله مقام اول را کسب می کنم و امسال هم تلاشم را برای تکرار قهرمانی انجام می‌دهم. ما شش گروه رکابزن در رده‌های سنی مختلف داریم که به جز بنده، آقای سهراب پیل تن و آقای اسماعیلی هر دو از جهرم، مدعی هستند.
برزگر درباره شروع کارش در دوچرخه سواری این گونه توضیح می‌دهد: من در جوانی عازم شیراز و در اداره برق استخدام شدم. آنجا به دوچرخه سواری علاقه‌مند شدم و همان زمان در تیم دوچرخه سواری برق عضو شدم. 16 سال در این تیم بودم و دو سال هم مربی تیم دوچرخه سواری استان بودم. تیم برق همواره در استان مقام اول و دوم را کسب می‌کرد و در قهرمانی کشور هم روی سکو می‌رفتیم که متأسفانه هم‌زمان با فوتبال، سایر رشته‌هایش هم از بین رفت.
پیشکسوت دوچرخه سواری استان با اشاره به اینکه فرزندانش هم دوچرخه سواری کار می کنند، افزود : من 5 سال زیر نظر آقای سیروس پاک فطرت در خدمت ورزش همگانی استان بودم. آن زمان کمیته دوچرخه سواری پیشکسوتان زیرنظر هیئت همگانی بود و سپس به زیرمجموعه هیئت دوچرخه سواری در آمد.
احمد برزگر در پایان گفت: دوچرخه سواری برای زندگی امروز مردم، واجب است. چون به صورت تمام وقت داریم از ماشین استفاده می کنیم و کمی تنبل شده‌ایم، به همین دلیل اگر گامی برداشته شود که دوچرخه سواری در جامعه رواج بیشتری پیدا کند، اتفاق ارزشمندی خواهد بود. مسئولان رده بالا، شورا و مجلس نیاز است که برای ایجاد زیرساخت‌های دوچرخه سواری و البته فرهنگ‌سازی، تلاش کنند. 
ارزان‌ترین دوچرخه 30 میلیون است و کفش و کلاه هم هر کدام چند میلیون هزینه دارد. در این زمینه‌ها باید اقداماتی انجام داد که مردم بیشتر به این رشته‌ها ورود کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی