[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

تمرکز پاستور بر دغدغه مردم، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
رئیس جمهور می‌گوید دولتش آماده دور دوم سفرهای استانی است. رئیسی تنها دو روز پس از رأی اعتماد به وزرایش، سفرهای استانی را شروع کرد؛ در واقع به وعده اش عمل کرد. او گفته بود «به پاستورنشینی قناعت نخواهد کرد» و تنها پس از گذشت 2 روز از شروع رسمی دولتش سفرهای استانی را با سفر به خوزستان تشنه و ملتهب آغاز کرد. حالا یک سال از آن روزها می‌گذرد. سفر به ۳۱ استان ایران در کمتر از یک سال در یکی از سخت‌‌ترین شرایط کشور، نه تنها یک رکورد، که دستاورد و موفقیت مهم برای دولتی است که نشان داد مردمی بودن، نه شعار، که صفت بارز اوست. سید ابراهیم رئیسی به‌جز معدود روزهایی، تمام آخر هفته‌ها را در محروم ترین بخش‌های کشور گذراند، از نزدیک مسائل و مشکلات را دید و پای درددل‌ها و گفت‌وگوهای رودررو با مردم، نخبگان و مدیران تمام استان‌ها نشست.
بسیار زخم زبان‌ها شنید، اما به گفته خودش مصمم تر از همیشه به میانه مردم رفت تا هم رابطه زنگار گرفته دولت و مردم را پاک ‌کند، هم با اقدامات فوری و گره‌گشایی از مسائل استانی و شهرستانی، واحدهای نیمه کاره را راه‌اندازی کند‌، صنایع، واحدها، کارگاه‌‌ها را احیا و رونق تولید را در اولویت کاری خود قرار دهد.
مقصد هفتمین سفر استانی رئیسی، فارس بود. او مهرماه 1400 به شیراز آمد و یک‌راست از فرودگاه به سراغ کارخانه تعطیل شده آزمایش در مرودشت رفت. این سفر 134 مصوبه داشت و 6800میلیارد 
تومان اعتبار.
همین چند روز پیش، استاندار فارس گفت که از اعتبارات سفر رئیس جمهور ۲هزار و ۳۰۰میلیارد تومان تاکنون (21 مرداد 1401) در اختیار استان قرار گرفته و استفاده شده است. به گفته ایمانیه، از مجموع ۱۵هزار میلیارد تومانی نیز که بناست به شکل غیرمستقیم به پروژه‌های استان اختصاص یابد، تاکنون ۲هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. ناگفته نماند تعداد کل مصوبات سفرهای استانی 3540 مصوبه با اعتباری بالغ بر 358هزار میلیارد تومان است؛ یعنی 100هزار میلیارد تومان بیشتر از رقم بودجه عمرانی سالانه کشور!
چند روز پیش یکی از نمایندگان استان با غیرممکن خواندن تأمین این رقم، گفته بود برای نمایندگان و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه هم روشن نیست که از چه منابعی مصوبات استانی تأمین اعتبار می‌شود. اما صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور می‌گوید منابع سفرهای استانی را از طریق منابع عمومی دولت، دستگاه‌های اجرایی، ماده 56 و تهاتر نفت 
تأمین می‌کنیم.
با وجود این اما رئیس جمهور می‌گوید دور دوم نحوه سفرها متفاوت خواهد بود و ضمن پیگیری مصوبات سفرهای دور نخست، گام‌های برتری را در جهت پیشرفت و عدالت بر خواهیم داشت. نزدیکان او می‌گویند آقای رئیسی تمایل دارد در دور بعدی در اجتماعات عمومی بیشتر ظاهر شود و به شهرستان‌های مختلف کشور سفر کنند و ضمن ارتباط با نخبگان و مردم هر نقطه کشور، نقاط یا حلقه‌های مفقود رفع مشکلات را شناسایی کند و در رفع آن بکوشد.
سید صولت مرتضوی یکی از نزدیک‌ترین افراد به رئیس جمهور، در توضیح چگونگی دور بعدی سفرهای استانی می‌گوید: اساس کار نظارت میدانی بر اجرای مصوبات سفر دور قبلی است و پس از ارزیابی سفرهای دور اول و پس از تنفس، با تأمین منابع، پیگیری مصوبات دور اول با رفع مشکلات با نگاه به اجرای مصوبات و نظارت میدانی شروع خواهد شد. به گفته معاون اجرایی رئیس جمهور، هدف از سفرهای دور دوم رونق اقتصادی، رفع بیکاری و ایجاد اشتغال و عملیاتی شدن و به نتیجه رسیدن واحدهای مسکونی است.
حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور هم در خصوص دور بعدی سفرهای استانی می‌گوید؛ دور دوم سفرها را زمانی انجام می‌د‌هیم که مطمئن شویم مصوبات دور اول سفرها اجرایی شده یا به حد مقبولی رسیده است. با وجود این اما شواهد نشان می‌دهد شروع دور دوم سفرها قریب الوقوع است. در استان فارس به ادارات و سازمان‌ها گفته شده پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام خود را برای دور دوم سفر رئیس جمهور لیست کنند.
البته کارشناسان بر این باورند که برای ارتباط بی واسطه با مردم و آشنایی با مشکلات و مسائل استان‌ها از نزدیک، یک سفر کفایت می‌کند و بایستی رئیس‌جمهور سه سال باقی مانده را به استانداران و فرمانداران برای پیش بردن مصوبات انجام شده زمان بدهد. حتی عده ای بر این باورند که باید نظارت‌‌ها را به استانداران سپرد و با گذاشتن روزشمار برای هر مصوبه، نتیجه را از مسئولان استانی پیگیری کرد و نیازی به حضور مجدد شخص رئیس‌جمهور در این استان‌ها نیست. اصولاً سفرهای استانی زمانی می‌تواند فایده راهبردی داشته باشد که تجربیات سفر و رسیدگی موردی به مشکلات منجر به ایجاد یک سیستم منسجم شود؛ وگرنه حل موردی مشکلات موجب وحدت رویه نمی‌شود و چون قائم به حضور شخص رئیس‌جمهور است، فقط مسائل عارضی، محدود و فوری را حل می‌کند. قطعاً مسئله مهم سفرهای استانی تأمین اعتبارات است. چنانچه به دلیل کمبود منابع مالی، دولت نتواند صادق الوعد باشد، کارکرد سفرهای استانی معکوس خواهد شد. رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند آقای رئیسی بکوشد وعده‌هایی که به مردم داده شده را به مرحله تحقق برساند. البته باید پذیرفت انتقال قدرت از پشت میز به میدان هزینه دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی