[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

خاموشی شکست خورد، روزنامه شیراز نوین

پس از سه سال که مشترکان برق در بخش‌های مختلف، هم‌زمان با آغاز فصل گرما، متحمل خاموشی‌های نوبتی شده و به تناسب مجبور بودند حتی تا چهارساعت در هر روز بی برقی را آن هم در ساعات گرم روز تحمل کنند، امسال شاهد کاهش خاموشی متوسط و صفر شدن خاموشی در بخش خانگی و تجاری در محدوده توزیع برق شیراز بودیم. به گزارش ایسنا، از اواسط سال گذشته مدیران توزیع نیروی برق شیراز و استان فارس، نسبت به تلاش و برنامه‌ریزی برای کاهش میزان خاموشی‌ها به ویژه در بخش‌های خانگی و تجاری، وعده‌هایی را به مردم دادند و ابتدای امسال، به استناد تأکیدات وزیر نیرو، تأمین برق مورد نیاز مشترکان خانگی را به عنوان خط قرمز تعیین کردند؛ وعده‌ای که علی‌رغم همه محدودیت‌ها، اجرایی شد، به گونه‌ای که مشترکان بخش‌های خانگی و تجاری، حتی یک ساعت خاموشی برنامه‌ریزی شده را تجربه نکردند؛ اگرچه بروز برخی مشکلات و حوادث در شبکه توزیع، منجر به بروز بی‌برقی در نقاطی شد، موضوعی که تلاش برای مدیریت آن هم جزو برنامه‌های اجرایی شده قرار داشت.
محمدرضا سلاحی با قدردانی از مشترکان خانگی، به واسطه مدیریت مصرف انرژی برق در تابستان امسال، گفت: امسال و با وجود اینکه گرم شدن هوا زودتر از سال‌های گذشته و از اواخر اردیبهشت شروع شد و شاهد افزایش حدود یک درجه‌ای در میانگین گرمای هوا و تعدد روزهای گرم سال بودیم، اما به واسطه همراهی مردم، میزان مصرف برق در بخش خانگی افزایشی نداشت و از طرفی تعداد مشترکانی که میزان مصرف آن‌ها مطابق الگوی تعیین شده و کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود هم، افزایش داشت.
سلاحی با اشاره به اینکه سال گذشته، بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان پاداش مدیریت مصرف برق به مشترکان خوش مصرف و کم مصرف در محدوده توزیع نیروی برق شیراز پرداخت شد، گفت: امسال با توجه به تمام نشدن فصل گرما، هنوز این عدد مشخص نشده اما گمانه‌زنی‌ها نشان‌دهنده افزایش میزان پاداش است. سلاحی گفت: براساس برآوردهای سالانه، امسال هم انتظار افزایش ۵ تا ۶ درصدی مصرف برق خانگی، پیش‌بینی شده بود، اما تاکنون نه تنها این میزان افزایش را نداشتیم بلکه در ساعاتی با کاهش مصرف هم مواجه بوده‌ایم؛ البته در بخش‌های کشاورزی و صنعت، به عنوان مشترکان مولد، شاهد افزایش مصرف نسبت به سال گذشته هستیم که این موضوع با توجه به سیاست حمایت از تولید با هدف ارتقاء توان اقتصادی، نکته مثبتی ارزیابی می‌شود.
این مقام مسئول در عین حال گفت: با وجود اعمال خاموشی برنامه‌ریزی شده در بخش‌های کشاورزی و صنعت، شاهد افزایش قابل توجه مصرف نسبت به سال گذشته بودیم، به طوری که در بخش صنعت، مشترکان ۱۶.۸ درصد و در بخش کشاورزی مشترکان حدود ۹.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، برق بیشتری مصرف کردند. سلاحی همچنین برنامه‌ریزی ملی برای مدیریت مصرف برق در بخش اداری را تأثیرگذار دانست و گفت: امسال برای اولین بار شاهد کاهش مصرف برق در بخش اداری بودیم؛ بدون اینکه شاهد افت بهره‌وری و توقف امور اجرایی در بخش‌های مختلف اداری باشیم. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با قدردانی از همکاری نهادهای مختلف به ویژه بسیج، در بخش‌های کشاورزی، صنعت و اقشار و صنوف، گفت: در محدوده توزیع برق شیراز، به دلیل مدیریت مصرف برق در بخش‌های خانگی، تجاری و اداری، امکان تأمین برق مورد نیاز بخش‌های مولد یعنی کشاورزی و صنعت، بدون بروز مشکل برای شبکه، فراهم شد.
سلاحی یکی از اقدامات اجرایی شده برای مدیریت مصرف برق را صرفه‌جویی در بخش روشنایی معابر دانست و گفت: یکی از اقدامات اثرگذار در این بحث، شناسایی و جمع آوری برق‌های غیرمجاز، مقابله قانونی با دستگاه‌های استخراج رمزارز و تبدیل انشعاب‌های غیرمجاز به مجاز بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی