[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: هدف دولت کاهش تورم است، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی فرق می‌کند، گفت: فرق می‌کند که انسان پشت میز بنشیند و نشسته مدیریت کند یا اینکه در میدان حضور پیدا کند. با مردم بودن و مشکلات مردم را از نزدیک احساس کردن یک رویکرد و اصل به شمار می‌رود. به گزارش ایرنا، آیت‌الله ابراهیم رئیسی در ابتدای نشست خبری با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای دولت و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: خدا را شاکرم که توفیق داد تا یک سال به عنوان خدمتگزار مردم عزیز باشیم و در این یک سال با وجود مشکلات و مسائلی که به آنها اشاره می‌کنم، همواره عنایت حضرت حق را دیدیم و شکرگزار درگاه خداوند متعال هستیم و تشکر از مردم عزیز و صبور که بسیار با دولت همراهی کردند و همچنین مقام معظم رهبری که با رهنمودها دولت را کمک کردند. از همه دستگاه‌ها، رسانه ملی و افراد فعال در این عرصه که تلاش کردند فعالیت‌های دولت را تبیین کنند و گره‌های ذهنی موجود را رفع کنند نیز متشکرم. آیت الله رئیسی گفت: در یک سال اخیر تلاش کردیم و نخستین تغییر رویکردی که ما بر آن تأکید کردیم، توجه به خواست مردم و حضور در میان مردم بود و تأکید بنده و دولت این است که همواره با مردم باشیم که حضور در ۳۱ استان و بیش از ۵۰ شهر و روستا در راستای همین نگاه انجام شده است. حضور در مجامع کارگری، کشاورزی، تعلیم و تربیت و سایر موارد در همین راستا بوده است و کسانی که ملامت می‌کردند ثمره این حضور در بین مردم چیست و نگران آن بودند، تجربه میان مردم بودن و لذت آن را نچشیده‌اند. رئیس دولت سیزدهم بیان داشت: البته ما وقتی صحبت از ساخت مسکن می‌کنیم، به این معنی نیست که همه توسط دولت ساخته شود؛ بخش خصوصی هم باید پس از پرداخت تسهیلات به کار گرفته شوند. در جلسه‌ای که زوج‌های جوان نیز حضور داشتند، گفتم که تعاونی‌هایی تشکیل دهند و زمین را از وزارت راه و شهرسازی بگیرند و مشغول به ساخت و ساز شوند. آیت‌الله رئیسی گفت: ما در آنچه وعده کردیم، تجدیدنظر نخواهیم کرد و ۴میلیون مسکن در ۴ سال قابل اقدام است و ما مصمم هستیم. رئیس جمهور اضافه کرد: اولین بازدید من پس از سفرهای استانی از وزارت راه و شهرسازی بود. دلیل آن هم اهمیت موضوع مسکن بود. ساخت مسکن همواره در دستور کار ما بوده است و ما آن را دنبال می‌کنیم که در این زمینه کمک بخش خصوصی و مردم می‌تواند راهگشا باشد. رئیس دولت سیزدهم بیان داشت: بر اساس آمار، در ۶ماهه دوم سال ۱۴۰۰ و ۵ماهه اول سال ۱۴۰۱، ۹۷۰هزار شغل ایجاد شده است، اما ما این تعداد را کافی نمی‌دانیم. اگر موانع برطرف شود، زمینه ایجاد کار بسیار زیاد است. 
رئیس جمهور اضافه کرد: در همین راستا، کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل بازگشایی شد. بنابراین زیرساخت آن موجود است و نیازی نیست که ما کارخانه بسازیم؛ فقط لازم است موانع برطرف شود. آیت‌الله رئیسی گفت: پس این کار هم در سال اول آغاز شده است و ان‌شاءالله ما بتوانیم در سال‌های بعد گزارش این اقدامات را به مردم بدهیم و در وعده و پیمان خود تجدیدنظر نخواهیم کرد.
رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره اصلاحات اقتصادی و افزایش قیمت کالاها در سال آینده گفت: حرف من در بعضی از رسانه‌ها به اشتباه منعکس شد؛ به این ترتیب که گویا ما گرانی کالاها را تقسیم کردیم و گرانی بخشی از آنها را به سال آینده موکول کرده‌ایم؛ اما اینطور نیست. آیت‌الله رئیسی ادامه داد: ما گفتیم اقتضای قانون بعضی از گران کردن‌هاست. مثلاً اگر ما بخواهیم حقوق گمرکی را ۴ درصد در نظر بگیریم، بر همان کالاها اثرگذار خواهد بود. کسی که مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای وارد می‌کند، اگر به جای ۴ درصد، ۱ درصد حقوق گمرکی پرداخت کند، ما گفتیم ما از این منبع دولت می‌گذریم. 
رئیس جمهور ادامه داد: دولت خود را موظف می‌داند هرکاری که تورم را کاهش می‌دهد، انجام دهد. رئیس جمهور گفت: لایحه دو فوریتی را به مجلس دادیم که البته هنوز تصویب نشده است، اما مثل حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، الزام قانونی ماست. منتها اگر مجلس موافقت کند و این ۴ درصد را به ۱ درصد برساند، تأثیر تورمی کاهش پیدا خواهد کرد.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس با این لایحه دولت موافق هستند، تأکید کرد: اگر باز هم از این دست موارد در قانون بودجه وجود داشته باشد که تأثیر تورمی را کم کند، انجام خواهیم داد. رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی درباره سرعت و کیفیت اینترنت با بیان اینکه وزیر ارتباطات مسئول شده درباره پیشرفت کار در اینترنت ماهانه دو گزارش ارائه کند، گفت: از ابتدای دولت یک‌ونیم میلیون محیط خانه و کسب‌وکار به فیبر نوری دسترسی پیدا کرده‌اند که تا پایان سال پنج‌میلیون و تا پایان دولت ۲۰میلیون محیط کاری و خانواده به فیبر نوری دسترسی پیدا می‌کنند که سرعت اینترنت را حداقل ۱۰ برابر می‌کند. وی با اشاره به اینکه امروز کسب و کار و مسائل فرهنگی و اجتماعی و زندگی مردم روی فضای سایبری است، گفت: ایجاد این سرعت و دسترسی بسیار مهم است، اما نکته مهم‌تر این است که کارهایی باید در سنوات گذشته در حوزه زیرساخت‌ها انجام می‌شد که تأمین نشده و اگر این زیرساخت‌ها کامل شده بود، امروز شاهد این مشکلات نبودیم و خود آنها هم قبول دارند که این میزان زیرساخت‌ها باید انجام می‌شد که نشده است. 
رئیس جمهور تصریح کرد: باید عقب‌ماندگی در این حوزه را جبران کنیم. دولت این زیرساخت‌ها را با همکاری بخش خصوصی باید جبران و ایجاد کند. رشد این زیرساخت‌ها به صورت عدد و رقم به صورت روزانه پیگیری می‌شود تا مشخص شود که دولت پیگیر این موضوع است. وی تصریح کرد: دسترسی رایگان دهک‌های پایین به اینترنت هم به دلیل امکان انجام آن، اجرایی شده و یه دهک پایین به اینترنت دسترسی رایگان یافتند و می‌خواهیم وعده‌ای که داده شده اجرایی شود و مردم هم شاهد آن باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی