[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

رئیس اتاق بازرگانی فارس: شیراز خانه دوم عمانی‌هاست ، روزنامه شیراز نوین

رئیس و هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در جلسه ای با ابراهیم بن احمد المعینی سفیر پادشاهی عمان در ایران و هیئت همراه دیدار و گفت‌وگو کردند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس در این دیدار گفت: روابط ایران و عمان از دیرباز روابط دوستانه و نزدیکی بوده و این روابط همچنان تا امروز تداوم دارد. وی با اشاره به میزان صادرات بین کشور ایران و عمان افزود: علی‌رغم ارتباط خوب میان دو کشور ایران و عمان، اما در حوزه‌های اقتصادی و تجاری شاهد روابط مؤثر و چشمگیری نیستیم. رازقی اظهار داشت: ۹۸ تا ۹۶ درصد از مجموع واردات ایران سهم امارات و مابقی سهم عمان است، اما با وجود اینکه سیاست کلان هر دو کشور بر این قرار گرفته که عمان به عنوان مرکز ثقل تجاری در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد، هنوز دلیل این کندی مشخص نیست‌. رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در حال حاضر بیشترین پروازهای ایران و عمان متعلق به شیراز است و در واقع شیراز خانه دوم عمانی‌هاست. وی با اشاره به اهتمام مسئولان استان فارس برای ترویج گردشگری سلامت ادامه داد: گردشگری سلامت یکی از اولویت‌های ما در افزایش مراودات با کشور عمان است که این موضوع را با جدیت در اتاق بازرگانی فارس 
پیگیری می‌کنیم.
رازقی عنوان داشت: مسائل و مشکلاتی برای ورود و حضور عمانی‌ها در شهر شیراز و به ویژه در حوزه گردشگری سلامت برای سفر به ایران و شیراز وجود دارد که ما در اتاق بازرگانی فارس به شدت پیگیر حل این مسائل هستیم. وی تصریح کرد: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده در استان، طی سه ماه آینده یک هیئت تجاری از استان فارس با هدف تقویت و گسترش روابط تجاری بین دو کشور، به کشور عمان اعزام خواهد شد. رازقی افزود: هم اکنون عمده صادرات استان فارس به کشور عمان میوه و تره بار و سیمان است که ما در استان فارس ظرفیت‌های بیشتری برای صادرات کالا‌های تولیدی استان به کشور عمان داریم که باید بازار کشور مقصد را نیازسنجی کنیم. در ادامه این جلسه، ابراهیم بن احمد المعینی سفیر پادشاهی عمان در ایران نیز گفت: کشور عمان بسیار خرسند از روابط دوستانه خود با کشور ایران است و در این سال‌ها در حوزه تجارت نیز روابط مستمر، قدیمی و خوبی داشته و داریم. وی با بیان اینکه روابط دو ملت ایران و عمان در تمام ابعاد برای ما مهم است، بیان کرد: در حال حاضر روابط سیاسی ما روابط خوبی است و به دلیل اینکه ملت ایران برای ما مهم است، تمام تلاشمان را می‌کنیم تا روابط سیاسی و تجاری نزدیک‌تری را بین ملت دو کشور ایران و عمان برقرار کنیم. سفیر عمان با بیان اینکه به دنبال حل مشکلات و بهبود روابط هستیم، عنوان کرد: با هدف حل مشکلات و بهبود روابط بین دو کشور اقدامات بسیاری از سوی دولت عمان انجام شده است که یکی از اینها، اختصاص دو بندر در کشور عمان ویژه تجارت با ایران و همچنین تسهیل شرایط اقامت و سرمایه گذاری برای ایرانیان در این کشور است که انجام شده است. وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته میزان تجارت بین عمان و ایران ۱۵۰میلیون دلار بوده اما در حال حاضر این میزان به میلیارد دلار رسیده است، عنوان کرد: ما به دنبال توسعه و گسترش این تجارت هستیم و در مقایسه با کشور امارات، ما بیشتر خواهان تجارت با ایران هستیم. 
وی با دعوت از تجار و فعالان اقتصادی ایران و عمان برای گسترش روابط تجاری افزود: اکنون برای رفت‌وآمد و فعالیت تجاری و اقتصادی، شرایط متفاوت و بهتر از گذشته شده است و از بازرگانان ایران و استان فارس می‌خواهیم برای تجارت با عمان پویاتر اقدام کنند و ما نیز در این زمینه حمایت‌های لازم را ارائه خواهیم کرد.
سفیر عمان با اشاره به اینکه تجار ایرانی در زمینه‌های مختلف می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری کنند، افزود: شیراز یکی از مراکز مهم برای عمانی‌هاست و از زمان ورودم به این شهر احساس کردم در عمان هستم، اما باید با همکاری مسئولان شهر شیراز و استان فارس، مشکلات حضور عمانی‌ها در این استان را به حداقل برسانیم.
در این جلسه، سایر اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص راهکارهای افزایش مراودات تجاری میان دو طرف پرداختند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی