[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

تأمین امنیت غذایی با کشاورزی دیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آغاز طرح جهش تولید در دیمزارهای این استان خبر داد و گفت: این طرح در 16 شهرستان استان فارس که متوسط بارندگی بلندمدت 250 میلی‌متر دارند، اجرایی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان‌پور در حاشیه نشست بررسی روند اجرایی ثبت اطلاعات دیمزارها در سامانه این طرح، تصریح کرد: توسعه دیمزارها از راهکارهای مهم برای تأمین امنیت غذایی کشور است؛ در شرایطی که با تغییرات اقلیمی مواجهیم، ناگزیر به استفاده از ظرفیت‌های تولیدی خود هستیم. این مقام مسئول با اشاره به اینکه شهرستان‌های استان فارس به پنج منطقه تقسیم شده است، اظهار کرد: شهرستان‌های جزء طرح شامل آباده، اقلید، سپیدان، ارسنجان، شیراز، مرودشت، بیضا، زرقان، خرامه، رستم، ممسنی، کازرون، کوه‌چنار، فیروزآباد، فسا و خنج است که از کشاورزان دیم‌کار در قالب این طرح حمایت‌های ویژه می‌شود. وی با بیان اینکه سیاست‌گذار و در رأس آن وزارت جهاد کشاورزی با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تمهیداتی در نظر گرفته است تا بتواند یک سری ارکان و مؤلفه‌های اثرگذار بر تولید را در قالب طرح جهش تولید موردحمایت قرار دهد، ابراز کرد: یکی از فاکتورهای مهم که از دغدغه‌های کشاورزان دیم‌کار به شمار می‌آید، بحث بیمه است؛ از این رو به منظور افزایش تولید، در خصوص بیمه حمایت‌های ویژه‌ای انجام شده است. او با اشاره به اینکه در دنیا حدود 40 درصد از تولیدات کشاورزی از طریق کشت قراردادی انجام می‌شود، اظهار کرد: در ایران متأسفانه یک درصد از سطوح زیر کشت در قالب کشت قراردادی است که در سال زراعی آینده امیدواریم از ظرفیت کشت قراردادی برای جهش تولید در دیمزارها بهره ببریم.
دهقان‌پور با تأکید بر اینکه از مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌‌هایی که قرار است طرح در آنجا اجرا شود، انتظار می‌رود به این طرح به عنوان یک فرصت استثنایی بنگرند، اضافه کرد: اگر بارندگی‌هایی با شدت، میزان و پراکنش مناسبی داشته باشیم، می‌توانیم از ظرفیت تولید در دیمزارها بهره کافی ببریم. او با اشاره به اینکه ده محصول زراعی در طرح جهش تولید در دیمزارها مدنظر هستند که گندم، جو، کلزا، نخود و عدس از این جمله‌اند، افزود: حدود 140هزار هکتار کشت گندم در استان فارس داریم که به نوبه خود یک ظرفیت مناسب است. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تأکید بر اینکه باید به دنبال این باشیم که هواشناسی کشاورزی را تقویت کنیم، تصریح کرد: واقعیت این است که در کشور ما مباحث هواشناسی در حوزه‌های اقلیم کلان و ماکرو کلیما قوی عمل کرده است، ولی در میکرو کلیما که مرتبط با بحث‌های کشاورزی است، متأسفانه داده‌های قوی نداریم. 
به گفته دهقان‌پور، باید از تمام ظرفیت‌های درون‌استانی و برون‌استانی استفاده کنیم. در اجرای طرح نباید غفلت کرد؛ زیرا ممکن است در فصل زمستان بارش‌های مناسبی 
داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی