[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

اشتباهات رایج شستن ظرف و ظروف ، روزنامه شیراز نوین

بسیاری از افراد تصور می‌کنند ظرف شستن کاری بسیار ساده است و هنگام شست‌وشوی ظروف نکات مهمی ‌را نادیده می‌گیرند که باعث به وجود آمدن مشکلات جدی می‌شود.
به گزارش نمناک - شستن ظروف یکی از متداول‌ترین کارها در خانه است. با ‌اینکه شست‌وشوی ظروف کاری ساده و معمولی است اما بسیاری از ما در زمان انجام ‌این عمل، مرتکب اشتباهاتی می‌شویم که نه تنها به ظروف آسیب فراوانی می‌رساند بلکه سلامتی را در معرض خطر قرار می‌دهد. در ادامه ‌این بخش از نمناک برخی از مهم‌ترین مسائل و اشتباهات در ظرف شستن را با شما در میان می‌گذاریم.
استفاده بیش از حد از شوینده
اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام شست‌وشوی ظروف سینک را پر از کف می‌کنید مطمئن باشید در مصرف مواد شوینده زیاده‌روی می‌کنید. برای شستن ظروف به خصوص داخل ماشین ظرفشویی و حتی با دست نیازی به کف زیاد نیست زیرا با کمترین مقدار مواد شوینده نیز ظروف کاملاً شست‌وشو و تمیز می‌شوند.
اگر شست‌وشو به‌خوبی صورت نگیرد مواد شوینده روی ظروف باقی می‌مانند و باعث می‌شوند ظروف کدر به نظر برسند و البته بدتر از آن از طریق استفاده مجدد از ظروف وارد دهان و بعد بدن می‌شوند.
از مصرف مواد شوینده حاوی سفید کننده، تریکلوزان یا سایر ضد عفونی کننده‌های قوی خودداری کنید.
هدر دادن آب
وقتی صحبت از صرفه جویی در مصرف آب می‌شود، تفاوتی بین شستن با دست و ماشین ظرفشویی وجود ندارد. یک ماشین ظرفشویی در هر بار شست‌وشو حداقل 3 گالن آب مصرف می‌کند اما ‌این در حالی است که معمولاً در شست‌وشو با دست مصرف آب از 27 گالن هم تجاوز می‌کند.
برای کاهش مصرف آب هنگام شستن ظروف، شیر آب را ببندید و به جای آب‌کشی جداگانه، یک کاسه یا لگن کوچکی را برای شست‌وشو پر کنید.
استفاده از اسفنج نامناسب
اسفنج‌های نامناسب می‌توانند حاوی هزاران باکتری مانند اشریشیا کُلی باشند.
اسفنج‌های پلاستیکی را کنار بگذارید و به جای آن از یک دستمال با الیاف طبیعی استفاده کنید. دستمال‌های ظرفشویی می‌توانند به اندازه یک اسفنج دارای باکتری باشند اما، با مراقبت و تمیز کردن مناسب جایگزین بسیار مناسب‌تر و تمیزتری هستند. دستمال را دور از سینک و در معرض مستقیم نور خورشید آویزان کنید تا کاملاً خشک شود.
شستن ظروف در سینک یا ماشین ظرفشویی کثیف
سینک آشپزخانه معمولاً 100000 برابر حمام یا توالت میکروب دارد. سینک ظرفشویی خود را روزانه با سرکه و جوش شیرین یا سرکه و نمک ضدعفونی کنید.
ماشین ظرفشویی هم ممکن است خیلی تمیز نباشد زیرا گرما و رطوبت محیطی مناسب برای رشد کپک‌ها و باکتری‌ها ‌ایجاد می‌کند. اگر ماشین ظرفشویی بوگیر دارد، دیگر نیاز به تمیز کردن ندارد. گاهی اوقات ماشین ظرفشویی خود را با یک فنجان سرکه و یک فنجان جوش شیرین تمیز کنید.
شست‌وشوی نامناسب
برای شست‌وشوی ظروف چدنی از صابون استفاده نکنید و در عوض از یک برس اسکراب سفت با آب استفاده کنید. هرگز وسایل چوبی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید؛ زیرا رطوبت و گرمای شدید داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث متورم شدن و ترک خوردن چوب شود؛ بهتر است آن‌ها را با دست بشویید و از خیساندن آن‌ها خودداری کنید.
شستن چاقو‌ها با دست آن‌ها را تیز نگه می‌دارد و از آسیب رساندن به دسته و درز آن‌ها جلوگیری می‌کند.
ضدعفونی نکردن مناسب
نظافت مناسب آشپزخانه و نظافت ظروف برای جلوگیری از گسترش باکتری‌های مضر مهم است. برای شستن ظروف خود از آب داغ البته با دستکش استفاده کنید. برای جلوگیری از آلودگی هر چیزی را که آخرین بار با گوشت خام تماس داشته است بشویید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی