[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

برای حفظ سلامت‌تان ‌این مواد و ترکیبات را از خود دور کنید، روزنامه شیراز نوین

سلامتی در زندگی هر فرد به قدری اهمیت دارد که همیشه راهکار‌هایی برای حفظ آن ارائه می‌شود و یکی از ‌این توصیه‌ها دوری از مواد خطرناکی است که در خانه وجود دارند.
به گزارش نمناک، چگونه باید خانه را از سموم خطرناک محفوظ نگه داریم؛ در صورتی که مواد شیمیایی موجود در محصولات مختلف داخل خانه و آلودگی‌های موجود در خانه همگی می‌توانند وارد بدن ما شوند و مشکلات مختلفی را به وجود بیاورند. در ‌این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک به شما خواهیم گفت که چه موادی را از خانه دور نگه دارید تا سلامت بدن‌تان تضمین باشد.
دی بوتیل فتالات
فتالات گروهی از مواد شیمیایی است که برای ساخت پلاستیک استفاده می‌شود؛ اما مشکلاتی مانند کاهش قدرت باروری را ‌ایجاد می‌کند که ‌این مسئله در پرندگان خانگی هم اثرگذار است. ‌این مواد ممکن است در برخی از پاک‌کننده‌ها و خوشبو کننده‌ها هم وجود داشته باشد.
بیسفنول آ
این ماده شیمیایی آسیب زیادی را به حیوانات زده و خطرات جدی را هم برای انسان‌ها ‌ایجاد کرده است که باید تا حد ممکن قرار گرفتن در معرض آن را کاهش دهید.‌ این ماده ممکن است از طریق کولر‌های آبی به بدن برسد. انتقال آن از طریق قوطی مواد غذایی و حتی نوشابه یا کامپوزیت‌های دندان هم رخ می‌دهد. سرب یک ماده سمی ‌است که در رنگ ساختمانی یافت می‌شود و بسیاری از افراد هر سال به خاطر عوارض آن دچار مشکل می‌شوند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد؛ خیلی از بیماری‌هایی که امروزه به وجود می‌آید، به خاطر تماس مستقیم با سرب است که باعث مشکلاتی مانند فشار خون بالا، سر درد، سرگیجه و کاهش توانایی در عملکرد حرکتی، خستگی و کاهش قدرت حافظه خواهد شد.
حشره ‌کش یا آفت کش
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی سنتی مانند رژیم مدیترانه‌ای که سرشار از میوه و سبزیجات است را استفاده می‌کنند، احتمالاً بدن‌شان سه برابر بقیه بیشتر در معرض حشره کش و آفت کش‌ها قرار می‌گیرد؛ البته در صورتی که غذای آن‌ها ارگانیک نباشد. این آفت کش‌ها هم در مواد غذایی و هم در نمونه ادرار ‌این افراد یافت شده است. قرار گرفتن در معرض آن‌ها باعث می‌شود که مشکلاتی مانند چاقی و اضافه وزن، سندروم متابولیک و یا حتی سرطان بیشتر اتفاق بیفتد.
خوشبو کننده هوا
خوشبو کننده‌ها به شما حس خوبی می‌دهند و احتمالاً خیلی‌ها داخل خانه از آن استفاده می‌کنند. ‌این مواد شیمیایی زمانی که در محیط باز استفاده نشوند و در خانه به کار گرفته شوند، ممکن است مواد آلوده کننده خطرناکی را وارد محیط کنند. فرمالدهید، بنزن و دیگر مواد شیمیایی که خطرناک هستند، با استفاده از ‌این مواد در هوای خانه جریان پیدا می‌کنند و ممکن است چشم، بینی و گلو را دچار حساسیت کنند و مشکلاتی مانند حالت تهوع و سر درد را به وجود بیاورد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی