[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

مستند شبکه فارس از ابراز ارادت به سالار شهیدان، روزنامه شیراز نوین

مستند «کُرُش» تولید صداوسیمای فارس، عشق و ارادت مردم دیار شرق فارس به مولایشان را با آداب و رسومی خاص به تصویر می‌کشد. به گزارش روابط عمومی صداوسیمای فارس، معاون سیمای فارس گفت: کُرُش حکایت محبان و عاشقان اباعبدالله(ع) است که نیمه‌های خزان به قصد ادای نذر به دل کوهستان می‌زنند تا شاید تلاششان مقبول بیفتد و حاجاتشان روا شود.
علیرضا باغبان‌منش افزود: به شیره پزی انگور در گویش محلی کُرُش گفته می‌شود. در این مستند، مخاطب با کار و تلاش مردم استهبان از ابتدا تا انتهای تولید انگور از جمله شیره پزی و تولید شربت انگور آشنا می‌شود و شربت تهیه شده در مراسم چک‌چکوی روز عاشورا که سال 88 در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ملی شده، بین عزاداران و سوگواران سیدالشهدا(ع) توزیع می‌شود. وی ادامه داد: هم‌آوایی مردم استهبان در تهیه شیره انگور از آداب آیین کُرُش است و پخش انواع موسیقی‌های بومی و محلی در این مستند، گوش مخاطب را می‌نوازد و تصویری روشن و بدون ابهام از این مراسم در ذهنش نقش می‌بندد. 
همچنین تهیه کننده و کارگردان این مستند گفت: کُرُش از صنایع کهن استهبان یا صابونات است که از گذشته تاکنون به خوبی از این میراث معنوی حراست و حفاظت شده و در عصر حاضر به همان سبک و سیاق انجام می‌شود. حمید بالو افزود: در این آیین، باغداران ابتدا انگورهای کشمشی را از باغ می‌چینند، سپس در سبدهای مخصوص حمل انگور، از باغ به خانه می‌آورند و انگورها را شسته در حوض مخصوص ریخته و روی آن با چکمه می‌روند و به اصطلاح لگدکوب می‌کنند تا کاملاً آب انگور گرفته شود. آب انگور به دست آمده، از دریچه کوچک حوضچه خارج شده و در ظرفی جمع می‌شود. سپس همه آب انگور را در ظرف‌های پلاستیکی ریخته و به آن مقداری خاک رس مخصوص اضافه می‌کنند و تا صبح فردا به آب انگور دست نمی‌زنند. دلیل اضافه کردن خاک رس به آن، شفافیت و حلالیت است. صبح روز بعد آب انگور زلال شده را، در دیگ‌های مخصوص شیره پزی ریخته و آن را روی کوره می‌گذارند تا کاملاً بجوشد. در حین جوشیدن آن را هم می‌زنند تا نسوزد و شیره خوش‌رنگ شود. این مراسم با حضور گرم و صمیمی شهروندان و برخی گردشگران از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور برگزار می‌شود. این مستند 24دقیقه‌ای، ساعت‌های 21 و 24 یکم آبان و ساعت 9 دوم آبان از شبکه مستند پخش خواهد شد. مستند محض کُرُش به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حمید بالو، نویسندگی محمدجواد حسن‌شاهی، تصویربرداری مجید رحمانیان، تدوین محمدحسین ایزدی و صدابرداری محمد صادق عادل در سیمای فارس تولید شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی