[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

توسط محققان‌ایرانی؛ ابداع ماده‌ای که خون‌ریزی داخل بدن را به سرعت قطع می‌کند، روزنامه شیراز نوین

گروهی از محققان ‌ایرانی ماده‌ای برای قطع کردن خون‌ریزی اعضای داخلی بدن ابداع کرده‌اند که به سرعت خون را منعقد می‌کند و قابلیت چسبندگی آن در بافت‌های مرطوب از بین نمی‌رود.
به گزارش خبرنگار مهر، کنترل خون‌ریزی در بافت‌هایی که از هم جدا شده‌اند، به خصوص هنگام جراحی اهمیت زیادی دارد.
این امر به خصوص برای اعضای داخلی نرم و پر تحرک بدن حیاتی است زیرا استفاده از بخیه، منگنه یا سیم محدود است.
در چنین مواردی درمان با چسب‌های هموستاتیک یا بندآورنده خون‌ریزی مفیدتر است. با‌ این وجود مواد بندآورنده خون‌ریزی که در موارد بالینی به کار می‌روند معایب متعددی دارند از جمله فقدان چسبندگی به بافت خیس و قابلیت‌های مکانیکی ضعیف.
با توجه به ‌این موارد گروهی از محققان ‌ایرانی از جمله بهرام صالح، مهسا قوتی، احسان شیرازی ثانی، ریحانه حق نیاز،‌ایمان نوشادی و نسیم عنابی با کمک محققان دیگر یک ماده درزگیر با دو اتصال متقابل ابداع کرده‌اند که قابلیت هموستازی ‌ایدئالی در مقایسه با نمونه‌های تجاری موجود دارد و علاوه بر آن قابلیت چسبندگی به بافت مرطوب در ‌این ژل نیز از بین نرفته است.
به طور مکانیکی ‌این هیدروژل مهندسی شده، خون‌ریزی را از طریق قابلیت بستن زخم و فعالیت شیمیایی ذاتی خود کنترل می‌کند.
هیدروژل چسبنده هموستاتیک با الهام صدف ساخته شده و ژلاتین متاکریلویل-کاتکول (GelMAC) نام گرفته است. ماده مذکور زیست سازگاری عالی را هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در داخل بدن نشان داد.
خاصیت هموستاتیک هیدروژل GelMAC در ابتدا با یک روش انعقاد خون در شرایط آزمایشگاهی نشان داده شد. در ‌این آزمایش زمان لخته شدن خون در مقایسه با همواستات بالینی Surgicel کاهش یافته بود.
قابلیت‌های ‌این هیدروژل در مرحله با یک آزمایش خون‌ریزی کبدی داخل بدن موش ها ارزیابی شد. در‌این فرایند هیدروژل مذکور به سرعت بریدگی را بست و فرایند لخته شدن خون حتی سریع‌تر از Surgicel آغاز شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی