[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

در محیط آزمایشگاهی؛ نخستین موش کاملاً مهندسی شده جهان در چین تولید شد، روزنامه شیراز نوین

محققان چینی ادعا می‌کنند نخستین موش جهان که ژن‌های آن به طور کامل دوباره برنامه‌ریزی و مهندسی شده را تولید کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ‌اینترستینگ انجینرینگ، محققان آکادمی ‌علوم چین (CAS)روشی نوین برای هم‌جوشی کروموزوم قابل برنامه‌ریزی ابداع کرده‌اند که موش‌هایی با تغییرات ژنتیکی خاصی که در مقیاس تکاملی چند میلیون ساله اتفاق می‌افتد را در محیط آزمایشگاهی تولید می‌کند.
یافته‌های ‌این پژوهش، اطلاعاتی درباره آرایش دوباره کروموزوم‌ها فراهم می‌کند. آرایش کروموزوم‌ها در حقیقت بسته‌های مرتبی از ژن‌های سازمان یافته است که در تعداد مساوی در هریک از والدین وجود دارد و برای تولید فرزند با یکدیگر ترکیب یا هم‌خوان می‌شوند. ‌این روند روی تکامل تأثیر می‌گذارد.
لی ژیکان محقق انستیتو حیوان شناسی آکادمی ‌علوم چین در ‌این باره می‌گوید: موش خانگی آزمایشگاهی پس از ۱۰۰ سال تولید مثل مصنوعی، یک کاریوتایپ استاندارد ۴۰ کروموزومی‌(مجموعه خصوصیات کروموزمی ‌موجودات) را حفظ کرده است. البته در بازه‌های زمانی طولانی‌تر، به دلیل باز آرایش کروموزوم‌ها کاریوتیپ نیز تغییر می‌کند. خزندگان به ازای هر میلیون سال ۳.۲ تا ۳.۵ بار آرایش کروموزومی ‌دارند، حال آنکه ‌این رقم در پستانداران بزرگ‌تر ۱.۶ است.
موشی که در ‌این آزمایش شرکت کرده «شیائو ژو» یا «بامبو کوچک» نام دارد و نخستین پستاندار جهان است که ژن‌های آن به طور کامل دوباره برنامه‌ریزی شده است. در‌این تحقیق ادعا شده چشم انداز مهمی ‌به تأثیر باز آرایش کروموزومی ‌روی تکامل فراهم شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی