[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

دارپا، شنل نامریی برای سربازان آمریکایی می‌سازد، روزنامه شیراز نوین

آژانس دارپا مشغول توسعه یک شنل نامریی از نوعی ماده دودمانند است که سربازان آمریکایی را از دید دشمن مخفی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، ‌این ماده جایگزین فسفر سفید می‌شود که باعث سوختگی گوشت بدن انسان می‌شود.
ابزار جنگی جدید هنوز در مراحل اولیه توسعه است اما دود مذکور شامل نوعی اسپری آئروسل مایع یا ماده‌ای مهندسی شده است. البته دارپا اعلام کرده شنل نامریی مذکور به شیوه‌هایی خاص به کار برده می‌شود تا از میان دود قابلیت دید یک طرفه وجود داشته باشد.
ارتش آمریکا هم اکنون از فسفر سفید برای ‌ایجاد یک نمایشگر از جنس دود ‌ایجاد می‌کند اما‌ این ماده در صورت تماس با پوست سوختگی‌های شدیدی ‌ایجاد می‌کند که ممکن است تا ۸ ساعت پابرجا بمانند. به همین دلیل ماده مذکور برای سربازان آمریکایی و شهروندانی که در میانه آتش متقابل گیر افتاده‌اند، خطرناک است.
شنل نامریی جدید دارپا نه تنها در صورت تماس آسیبی ‌ایجاد نمی‌کند بلکه تنفس آن نیز خطرناک نیست. برای استفاده از شنل‌های نامریی فعلی سربازان باید ماسک‌های تنفسی خاصی در میدان جنگ استفاده کنند.
این برنامه که CV نام گرفته در جولای ۲۰۲۲ میلادی آغاز شده و قرار است طی ۵۴ ماه آینده ادامه یابد. دارپا چند دانشگاه آمریکایی را برای تحقیق، توسعه و آزمایش مواد نامریی کننده مورد نظر انتخاب کرده است.
این روند شامل تولید چند ماده نامریی کننده متشکل از ذرات متعدد با ویژگی‌های مناسب، ذرات قابل تنظیم و نشان دادن قابلیت‌های دید غیر متقارن و نامتقارن در محیط آزمایشگاهی و میدانی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی