[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

پاسداشت طبیعت از جبهه محیط‌بانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
عزم راسخ برای احیای تالاب‌ها، راه‌اندازی مرکز پایش سلامت و بهداشت محیط‌زیست، مقدم بودن محیط‌زیست بر فرایند توسعه و تأسیس مدرسه محیط‌بانی، از مهم‌ترین محورهایی بود که مدیرکل محیط‌زیست استان فارس به آنها اشاره کرد.
 عزم راسخ برای احیای تالاب‌ها
مدیرکل محیط‌زیست استان فارس گفت: تالاب‌ها اعتبار ویژه دارند و با برنامه زمان‌بندی کوتاه‌مدت با جدیت احیای آنها دنبال می‌شود.عطا پورشیرزاد بعدازظهر دیروز در نشست خبری، با اشاره به وضعیت بحران آب و محیط‌زیست در استان اظهار داشت: بحران آب ناشی از بی‌توجهی به محیط‌زیست است که تأثیر خود را در کشاورزی گذاشته است. اگر امروز تالاب‌ها خشک شده‌اند، تأثیرش بر‌ زندگی ساکنان اطراف تالاب‌ها خود را نشان داده و معیشت خود را از دست داده‌اند.وی با بیان اینکه مجموعه مدیریتی استان برای نجات محیط‌زیست و کم‌کردن از معضلات برای آینده، تلاش دارد برنامه افق‌نگر داشته باشد، گفت: امروز این انسجام و هماهنگی در استان وجود دارد، اما چون حل مشکلات زمان‌بر است، باید برنامه داشته و افق‌نگر باشیم.مدیرکل محیط‌زیست استان فارس با بیان اینکه احیای تالاب‌ها به صورت دقیق‌تر و فنی‌تر در دستور کار قرار گرفته است، افزود: تکالیف دستگاه‌ها احصا و زمان‌بندی شده تا هر دستگاه بنا بر آنچه موظف است، به این تکالیف عمل کند. پورشیرزاد با بیان اینکه تالاب‌ها اعتبار ویژه دارند و با برنامه زمان‌بندی کوتاه‌مدت با جدیت احیای آنها دنبال می‌شود، عنوان کرد: این موضوع جدا از دیگر برنامه‌ها و طرح‌‌های محیط‌زیست است؛ همچنین در راستای برنامه‌محور بودن طرح‌هایی نیز ارائه شده و در صحبت با رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد دادیم.
 پرورش نیروی انسانی توانمند 
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست فارس از راه‌اندازی رشته محیط‌بانی به صورت پایلوت در هنرستان‌های کار و دانش فارس خبر داد و گفت: از مهرماه امسال رشته محیط‌بانی در یک هنرستان کار و دانش استان فارس راه‌اندازی می‌شود. وی افزود: راه‌اندازی این رشته برای اولین بار به صورت پایلوت در کشور و در دو استان‌ خوزستان و فارس اجرا خواهد شد و در فارس برای امسال به صورت آزمایشی ۲۰ هنرجو در این رشته در هنرستان شهید مطهری ناحیه ۲ شیراز پذیرش می‌شوند. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس، با بیان اینکه این رشته مختص دانش‌آموزان پسر است، گفت: نیروی انسانی برای تربیت این دانش‌آموزان از طریق آموزش و پرورش و سازمان محیط‌زیست تأمین خواهد شد.
وی ادامه داد: صدور مدرک دیپلم برای فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر تعهد استخدامی ندارد، اما در تلاش هستیم تا این افراد آموزش دیده در اولویت استخدام حفاظت محیط‌زیست قرار گیرند.پورشیرزاد در ادامه با تأکید بر ضرورت فراگیری آموزش‌های مهارتی، گفت: قطعاً اگر ملاحظات زیست‌محیطی در جامعه رعایت نشود، توسعه پایدار نخواهیم داشت. وی با اشاره به تغییرات اقلیمی که در سطح جهانی و منطقه‌ای و محلی حاکم است، افزود: یکی از دلایل عمده این رویداد این است که اقدامات ما در زمین افق‌نگر نبوده و موجب شده تا این رویداد رقم زده شود.
 راه‌اندازی مرکز پایش سلامت محیط‌زیست
مدیرکل محیط‌زیست استان فارس افزود: از جمله این طرح‌ها راه‌اندازی مرکز پایش سلامت و بهداشت محیط‌زیست شهری است که برای شیراز بسیار ضروری است، چون با افزایش جمعیت این ضرورت بیشتری دارد. همچنین راه‌اندازی سامانه پایش آلودگی هوای شیراز نیز موردتوجه است. وی با اشاره به دیگر طرح‌های پیشنهادی تصریح کرد: معرفی اکوپارک میانکتل با هدف اینکه ظرفیت‌های گردشگری، اقتصادی و پژوهشی در آن مورد استفاده قرار گیرد و احیای جمعیت آهو در پارک ملی بختگان نیز از دیگر موارد موردنظر است. پورشیرزاد با بیان اینکه طرح‌ها فقط روی کاغذ نیست و برنامه و اعتبار هم پیش‌بینی شده است، تأکید کرد: معتقدیم برای حفاظت محیط‌زیست باید در سطح استان بتوانیم حرکتی نو ایجاد کنیم‌. اتفاق دیگری که برای اولین بار رخ داده، راه‌اندازی مدرسه محیط‌بانی است که با توجه به ظرفیت و بستر استان فارس، این استان به عنوان پایلوت انتخاب شده و در مهرماه مدرسه محیط‌بانی افتتاح می‌‌شود.
 اهمیت کمپین‌های مردم‌محور
مدیرکل محیط‌زیست استان فارس همچنین به راه‌اندازی پویش هر روز یک زباله از زمین برداریم، اشاره کرد و گفت: این پویش در راستای سلامت محیط‌زیست مردم راه‌اندازی شده و در همه استان رخ دهد.
قاسم نهاوندی معاون محیط‌زیست استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به انتقال صنایع آلاینده‌ها از شیراز گفت: 4 صنعت بزرگ بنا بوده که منتقل شود؛ کارخانه ریشمک اکنون کاملاً منتقل شده و کارخانه پشم شیشه تا آخر امسال باید به منطقه ویژه انتقال پیدا کند. وی با بیان اینکه کارخانه سیمان مهلت 2 - 3ساله گرفته و تلاش شده که حتماً ملزم به جابه‌جایی شود، افزود: محیط‌زیست در راستای وظایف تمام تلاشش را کرده است و در نهایت کارخانه روغن نباتی نرگس است که بوی نامطبوع و واحد دانه‌کشی قطع شد و در کارگروه ماده 14 زمان‌بندی جابه‌جایی این کارخانه نیز انجام شده است.
نهاوندی با بیان اینکه رودخانه چنارراهدار و آلودگی آن نیز مسئله دیگری است که جلسات متعددی‌ برای آن گرفته و منابع آلاینده مشخص شده است، عنوان کرد: در قسمتی از این منابع علوم پزشکی باید برخورد کند و در قسمت محیط‌زیست نیز ما ورود می‌کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی