[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

انسجام بین‌الحرمین علیه فساد، روزنامه شیراز نوین

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در روزهای حساسی که سرگرم مطالعه برنامه‌های گزینه شهرداری هستند، در مصاحبه‌ای بر اهمیت مباره با فساد تأکید می‌کند. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
جناب آقای طاهری به‌عنوان اولین سؤال، انتظارات و توقع شما از شهردار آینده چیست؟
به نام خداوند متعال و با تسلیت ایام اربعین حسینی، در همین ابتدا باید گفت که شورای شهر دارای نظری جمعی است و خدا را شکر اعضای آن یک‌صدا و متحد در راستای خدمت به مردم همگام بوده و علی‌رغم آزادی سخن و گفتار و نظرات کارشناسی و تفاوت دیدگاه‌ها، اما با عقل جمعی تصمیم گرفته و آنچه را برای شهر نیاز است، انجام خواهند داد.
درمورد سؤال هم باید گفت که شیراز به یک شهردار جهادی نیاز دارد؛ شهرداری که بداند کار جهادی پشت‌میزنشینی و حضور دائم در دفتر کار نیست؛ کار جهادی یعنی تصمیم را در مکان مورد بحث بگیرد؛ چون آموزه و سخن طلایی حاج قاسم که فرمودند فرمانده باید بگوید بیایید نه اینکه بروید. شهردار نیز باید خود در وسط میدان و مشکلات باشد و منتظر نباشد که دیگران به او بگویند بیا و مشکلات را ببین. پس شهردار باید خود و خویش را از بند جاری و روال طبیعی اجرای امور خارج کند و سرعت خود را افزایش دهد.
شما بارها از برنامه و اهداف خویش در مسئولیت شورای شهر سخن گفته‌اید؛ آیا تا الان به آنها رسیده یا پیگیری کرده‌اید؟
به عنوان رئیس شورای شهر شیراز دو محور برای خدمت خویش داشته و ان‌شاءالله همواره ادامه خواهم داد. ابتدا کمک  به خدمات عمرانی خرد و کلان جهادی و دیگری مبارزه با فساد و برچیدن ساختار فسادزا.
مطمئناً این اهداف در یک سال محقق نخواهد شد، اما رصد شما می‌تواند نشانی باشد از تحقق این اهداف. افتتاح پروژه‌هایی چون مدافعان سلامت، انجام اقدامات محله‌محور یا تلاش‌های استانی و ملی برای انجام ابرپروژه‌های شهری همچون خط دو مترو، نشانی از این مدعاست که با انتخاب شهردار جدید بر سرعت آن افزوده خواهد شد.
امکان دارد مقداری درمورد هدف فسادستیزی توضیح دهید؟ خصوصاً اینکه خبری هم از یک پرونده فساد در شهرداری توسط شما اعلام شد.
در حوزه فسادستیزی رویکرد ما برخورد با زمینه‌های سیستمی فساد می‌باشد؛ یعنی اصلاح قوانین و سامانه‌هایی که به صورت مجزا از هم بوده و افرادی در بین آنها با امضایی طلایی به حرام‌خواری و ضایع‌کردن حق مردم می‌پردازند. ما در نظر داریم همه سامانه‌ها و ساختارها را به یکدیگر متصل کرده تا با استفاده از حداقل دخالت انسانی، به سلامت مدیریت شهری کمک نماییم که هم اکنون داشتن اشراف و فهم این زمینه‌های فسادآور دستاورد بزرگی است که زمینه رفع آنها را فراهم می‌کند. البته این کار زمان‌بر بوده و باید با دقت کار را به پیش برد، اما در کنار آن برخورد با افراد مفسد و فعال تر کردن نهادهای نظارتی درون‌سیستمی چون حراست و بازرسی و جایگزینی افراد خدوم و پاکدست درون شهرداری با افراد متخلف می‌باشد؛ خصوصاً اینکه باید با افراد متخلف نهایت برخورد را داشت. اینکه مدیری با انجام تخلف فقط از مدیریت به کارشناس تبدیل شود، اصلاً بازدارنده نیست.
جناب آقای رئیس جایگاه خود شهروندان در این عرصه کجاست؟
آنچه صورت می‌گیرد برای ساخت شهری در شأن شهروندان سومین حرم اهل بیت(ع) است. لذا شهروندان با مطالبه‌گری و یادآوری برنامه‌ها، اهداف و قول‌های ما می‌توانند آنچه را که گفتیم، یادآوری نموده و مطالبه کنند که روند کار به چه شکل پیش رفته و خواهد رفت. در این بین فارغ از نگاه سیاسی و جناحی و دسته‌بندی‌های غیرواقعی، همواره از مطالبه‌گری‌ها استقبال کرده و آن را لازمه جامعه ای پویا و انقلابی می‌دانیم. 
درنهایت انتخاب شهردار به کجا خواهد رسید؟
انتخاب شهردار هرچند مهم بوده و است که نشانه آن جلسات مکرر و کارشناسی روزانه اعضای شورای شهر و دعوت از کاندیداهای شهرداری برای ارائه برنامه می‌باشد، اما کمک به مجموعه شهرداری با عدم ایجاد جو رسانه ای و ملتهب کردن اذهان آنان و همچنین کمک ساختاری و قانونی از طریق مصوبات، امر مهم‌تری است که شاهد بوده و خواهید بود. 
اما طبق آنچه به صورت برخط و شفاف مشاهده کردید، برنامه‌های نامزدان شورا به صورت حضوری ارائه شد و اعضای شورا بعد از شنیدن آنها و ضمانت‌هایی که با بررسی سابقه کاری و تعهدات اخلاقی و کاری کاندیداها مشاهده کردند، دو نفر را انتخاب کردند تا در ابتدای هفته آینده یکی را با رعایت موازین قانونی به عنوان شهردار شیراز 
معرفی دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی