[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

نظام اداری باید متحول شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با تأکید بر لزوم تحول در نظام اداری کشور، تصریح کرد: کنترل برای مچ‌گیری نیست، بلکه برای تداوم اعتماد است و تداوم اعتماد هم در گرو نظارت است. به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» روز چهارشنبه در هفدهمین دوره جشنواره شهید رجایی در سالن اجلاس سران گفت: تلاش دلسوزانه و حرکت‌های جهادی همواره باید مورد تقدیر و تشکر در همه دستگاه‌ها قرار گیرد. 
رئیس جمهور افزود: در نظام اداری آنچه از پاسخ‌گویی تعریف می‌شود، در چهار حوزه است؛ پاسخ‌گویی به خداوند، عموم شهروندان، ارباب رجوع و سلسله مراتب در نظام اداری که همواره برای افزایش بهره‌بروی علاوه بر اعتماد، سازوکارهای کنترل را هم باید طراحی کرد.
آیت‌الله رئیسی عنوان کرد: مدیریت در تمام نظام‌های اداری جهان وجود دارد و باید دید که چه باید کرد تا نظام اداری در هر کشور کارآمد شود و این دغدغه تمام کسانی است که در رشته مدیریت تحصیل کرده و کار می‌کنند که چگونه می‌توان یک نظام اداری کارآمد و مطلوب ایجاد کرد.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: دستگاه‌های نظارت بیرونی در واقع کمک کننده به نظارت درونی سازمان‌ها هستند و به هر میزان اخلاق و معنویت در یک سازمان رشد کند، به همان میزان ناهنجاری‌های اداری و تخلفات کاهش می‌یابد؛ بنابراین نظام اداری ما باید کارآمد جلوه کند که این منوط به کارآمدی کارکنان اداری است.
وی اضافه کرد: تحول در نظام اداری شامل عدالت در جذب، پرداخت، ارتقا و همه شئون اداری است و این تنها با نگاه تحولی ممکن می‌شود؛ به همین منظور باید نظام اداری پاسخ‌گو تشکیل شود که هر فردی با هر زبانی وارد دستگاه شود، بدون وجود هرگونه مشکلی کار آنها انجام شود؛ نه اینکه با تماس و توصیه انجام گیرد.
رئیس جمهور گفت: اگر اخلاق و معنویت در سازمان اداری توسعه یابد، به همان میزان شاهد کاهش تخلفات و ناهنجاری‌ها خواهیم بود؛ پس معنویت و اخلاق چه فردی یا حرفه‌ای و تربیت اخلاق عمومی و حرفه‌ای بسیار می‌تواند در کاهش ناهنجاری‌های اداری و سازمانی و تخلفات نقش‌آفرین باشد و گسترش اخلاق هم حتماً به کارآمدی نظام 
کمک کند.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: نظام اداری ما باید نظام اداری کارآمد جلوه کند و این در گرو کارآمدی کارکنان در هر دستگاهی است. اگر دستگاه و سازمان اداری در این فرایند نخست تعریف مأموریت‌ها، دوم چیدن ساختار مناسب برای تعریف این مأموریت و سوم پست‌ها متناسب آن تعریف شود، آن وقت یک سازمان اداری کارآمد است.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: برخی دستگاه‌ها بودجه و اعتبار زیادی دارند، اما باید خروجی و بهره‌وری دستگاه‌ها سنجیده و در بهره‌وری آن‌ها بازنگری شود؛ تخصیص بودجه‌ها مهم است اما مهم‌تر از آن، بهره‌وری است و دستگاه‌ها باید کارکنان خود را فراخوانند و آسیب‌شناسیِ مجموعه خود را انجام بدهند.
رئیس جمهور بار دیگر یادآور شد: ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم و می‌توانیم با تحول در نظام اداری کشور، در این زمینه هم مانند بسیاری دیگر از عرصه‌ها به موفقیت برسیم.
آیت‌الله رئیسی گفت: ۴۳ سال از پیروزی انقلاب گذشته و مردان و زنان مصممی که امروز دنیا را حیرت زده کردند و موفقیت‌های بسیاری که در حوزه‌های مختلف رخ داده است؛ چرا باید مسئله نظام اداری ما دچار مشکل شود؟ بنابراین سازمان اداری، چابک و با فکر و اندیشه بسیار اهمیت دارد و باید محقق شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی