[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

طرح آبفشان خطی در خرامه به بهره‌برداری رسید، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از افتتاح یک طرح آبیاری نوین در سطح قریب به 27 هکتار در شهرستان خرامه خبر داد و گفت: با اجرای این طرح آبفشان خطی، در هر هکتار از هدرروی 4200 مترمکعب آب جلوگیری می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور در حاشیه افتتاح طرح مذکور که به صورت همزمان و با ارتباط ویدئویی معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفت، تصریح کرد: برای اجرای این طرح 25میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که 9.4میلیارد ریال آن تسهیلاتی است که دولت پرداخت 
کرده است. 
این مقام مسئول با بیان اینکه از خصوصیات ویژه این طرح این است که نازل‌های آب‌پاش قابلیت تنظیم ارتفاع از سطح گیاه را دارند و می‌توانند رطوبت گیاه را به خوبی تأمین کنند، اظهار کرد: این موضوع عامل مؤثری در افزایش عملکرد 
گیاه است.
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه در آبیاری غرقابی تقریباً راندمان نزدیک به ۴۰ درصد است، ابراز کرد: با استفاده از دستگاه آبفشان خطی، راندمان آبیاری به 90 درصد می‌رسد و این بدان مفهوم است به ازای هر ۱۰۰ لیتر آب، ۹۰ لیتر به طور مستقیم در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. سید محمودرضا طباطبایی با ت‌کید بر اینکه رسالت وزارت جهاد کشاورزی استفاده بهینه از آبی است که مجوز استفاده از آن برای بهره‌برداران صادر شده است، بیان کرد: اگر ده هکتار زمین در اختیار بهره بردار باشد و با آبیاری غرقابی فقط چهار هکتار بتواند کشت کند، در صورت استفاده از سیستم آبفشان خطی با همان مقدار آب نزدیک به ۹ هکتار از این ده هکتار را می‌تواند کشت کند. به گفته وی، با استفاده از سیستم مذکور، کشاورز از آبی که برای استحصال آن مجوز دارد و هزینه‌های خیلی زیادی بابت انرژی و هزینه‌های جانبی پرداخت می‌کند و از طرفی دولت نیز برای آن یارانه‌های بسیاری صرف می‌نماید، استفاده بهینه می‌کند.
طراح و سازنده دستگاه لینیر و سنتر در استان فارس گفت: ساخت این دستگاه مهندسی معکوس بوده است. مزایای نمونه‌های خارجی را گلچین کرده ایم و با بهینه کردن و تغییرات دانش‌بنیان سعی کردیم در سیستم کنترل دستگاه تغییراتی ایجاد کنیم تا راندمان و اپراتوری این دستگاه بسیارکارآمد باشد. 
حامد فتاحی که نماینده یک شرکت دانش‌بنیان است، تصریح کرد: این دستگاه یک سازه فلزی است و هر ۵۰ متر به طور میانگین یک چرخ دارد. چرخ‌ها موتور و گیربکس دارند و این دستگاه به مرور حرکت خود را در طول مزرعه انجام می‌دهد و آبیاری را در عرض مزرعه پخش می‌کند. او افزود: موتور‌ها برقی هستند و مصرف برق بسیار پایین بوده و هر ۵۰ متر طول دستگاه تقریباً یک آمپر مصرف برق دارد که بسیار بهینه است. به گفته وی، عمده‌ترین تغییرات در سیستم کنترل حرکت این دستگاه بوده است؛ دستگاه به این شکل است که یک زمان توقف و یک زمان حرکت دارد که این کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهیم. سرعت حرکت دستگاه قابل تغییر است که نمونه‌های خارجی این قابلیت را ندارند. فتاحی اضافه کرد: اگر دستگاه دچار خطا یا مشکلی شود، به راحتی از روی خود تابلو برق دستگاه قابل اصلاح است و نیازی نیست که اپراتور در طول مزرعه بخواهد روی کشت حرکت کند و دچار مشکل شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی